Wrzesień 2014 nr 9 (69)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Wrzesień 2014 nr 9 (69)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Dożynki w Słomczynie »

Oszczędności »

ZAPROSILI NAS »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

TAJNE ZAŁĄCZNIKI »LISTY/AKTUALNOŚCI

Bezkarni rowerzyści »

Nocny klub »

Odnoga Jana »

Rajdowe motocykle »

Sezon na remonty »

Śmieci »

W sprawie jazu »AKTUALNOŚCI

Bony dla bezrobotnych »

BYŁEM ANKIETEREM »

Czas na szkolenie »

Koniec kłopotów z zielonymi odpadami »

Konstancińskie ogrody zapraszają »

Kto będzie patronem 2015 roku »

Na tropie letniej przygody »

Najpierw odbudowa »

Ochronić grunty rolne »

Odblaski obowiązkowe »

PORA NA PRZEPROWADZKĘ »

Promem bliżej »

PRZETESTUJ SWÓJ ANGIELSKI »

ŚCIEŻKA ZDROWIA IM. T. HOPFERA »

Wokół ratusza »

Wyniki głosowania »

WYRZUCILI DO LASU »

Zostań wolontariuszem »

ŻŁOBEK NA MIARĘ XXI WIEKU »NASZA GMINA

305 DEBIUTANTÓW »

KUKUŁCZE JAJO »

PO PIERWSZE: BEZPIECZEŃSTWO »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


TAJNE ZAŁĄCZNIKI

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: BARBARA STYLIANOU
   

Ceny za pobór wody i odbiór ścieków zmieniają się raz do roku. Ogłasza je konstanciński Zakład Gospodarki Komunalnej. Od czego zależą? Od ceny za odbiór jednego metra sześciennego ścieków pobieranej przez oczyszczalnię i marży ZGK.

 

Ścieki w Konstancinie

 

Podczas podpisania umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym między gminą a spółką Saur Konstancjawpaździerniku 2012 r., burmistrz poinformował mieszkańców, że do czasu wybudowania nowej instalacji obecny obiekt będzie nieprzerwanie przyjmował gminne ścieki. Do 31 grudnia 2013 r. cena za odbiór 1 msześc. ścieków pozostanie bez zmian – 2,75 zł (plus VAT). Po wybudowaniu nowego obiektu, w połowie 2014 r., cena wzrośnie do 4,48 zł i będzie waloryzowana co roku 1 kwietnia o wskaźnik rocznej inflacji za rok poprzedni (według danych Głównego Urzędu Statystycznego). W przypadku zmiany ilości dostarczanych przez gminę ścieków o więcej niż 10 proc. lub zmiany ceny mediów niezbędnych do obsługi oczyszczalni (np. podwyżki ceny za energię elektryczną o więcej niż 4 proc. powyżej inflacji), spółka zastrzegła sobie możliwość renegocjacji ceny odbioru ścieków.

 

Jednak już w czerwcu 2013 r. stawki uległy zmianie. Pozornie na lepsze, bo w porównaniu do 2012 r. o 7 groszy za 1msześc. taniej za odbiór ścieków z gospodarstw domowych, ale jednocześnie podwyższone zostały opłaty stałe – do 3,72 zł/odb./miesiąc i faktycznie opłaty za ścieki wzrosły. Od 17 lipca 2013 r. do 16 lipca 2014 r. za odbiór ścieków ZGK ustalił,wzależności od przynależności do grupy odbiorców, że w I i II grupie zapłacimy 7,1 zł/msześc. i 8,57zł/msześc. w grupie III. Oczywiście plus VAT. Podczas dyskusji na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej, na której zatwierdzano stawki, dyrektor ZGK Edward Skarżyński nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, dlaczego przy niezmienionej ilości i rzekomo niższej cenie odbieranych ścieków koszty odbiorumająwynieść ogółemblisko 25 proc więcej. W tym roku, w nowej taryfie obowiązującej od 17 lipca 2014 r. do 16 lipca 2015 r. ZGK znów podniosło ceny, ale tylko dla odbiorców III grupy – do 8,61 zł/msześc.

 

„Nie dosyć że ZGK, którego restrukturyzację burmistrz obiecywał cztery lata temu, pobiera ponad 150-procentowy haracz od ceny oczyszczenia metra ścieków, to może gmina i Saur też ustaliły inne stawki” – pisze w liście do redakcji Sandra K. „Termin ukończenia budowy nowej oczyszczalni przesuwa się w czasie (nie z powodu opóźnienia w prowadzonych pracach, ale późniejszego rozpoczęcia całej inwestycji) może więc i ceny podane przy podpisaniu umowy nie są już aktualne” – dodaje.

 

Ponieważ z pytaniami, jak będą kształtowały się ceny odbioru ścieków po uruchomieniu nowej oczyszczalni, zwraca się do redakcji wielu mieszkańców, wydawca „Naszego Miasta – FMK” Jacek Rowiński wystąpił do burmistrza z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej o udostępnienie treści umowy pomiędzy Saur Konstancja a gminą Konstancin-Jeziorna na oczyszczanie ścieków wraz z ewentualnymi aneksami. W odpowiedzi (udzielonej naprawdę błyskawicznie, bo w ciągu tygodnia) otrzymał umowę z informacją podpisaną przez burmistrza Kazimierza Jańczuka, że: z umowy tej została wyłączona część załącznika nr 2 oraz załącznik nr 3, ponieważ załączniki te zawierają tajemnicę przedsiębiorstwa.

 

Z odpowiedzi burmistrza wynika, że „istotny interes publiczny lub ważny interes państwa” ogranicza nasze prawo do poznania ceny za 1 msześc. oczyszczonych ścieków, jaką gmina płaci z publicznych, pochodzących z naszych podatków, a więc naszych pieniędzy

 

O czym stanowią tajne załączniki? Wumowie partnerstwa czytamy:

 

„* p. 6 Wynagrodzenie partnera prywatnego

6.2. Jednostkową stawkę za usługę oczyszczania 1 msześc. ścieków oraz zasady jej obliczania lub zmiany określa Załącznik Nr 2 do Umowy”. (…)

 

* p. 12 Rozwiązanie umowy i zasady rozliczenia stron w przypadku rozwiązania umowy

12.2 Zasady rozliczenia stron w przypadku rozwiązania Umowy zostały wskazane w Załączniku Nr 3 do Umowy.”

 

– Dane objęte „tajemnicą przedsiębiorstwa” określają w Polsce stosowne przepisy, zgodnie z którymi „klauzule umowne dotyczące wyłączenia jawności ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa w umowach zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych lub inne podmioty, o ile wynikające z umowy zobowiązanie jest realizowane lub przeznaczone do realizacji ze środków publicznych, uważa się za niezastrzeżone” – mówi Jacek Rowiński. – „Natomiast za zastrzeżone uznaje się informacje: techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne posiadające wartość gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z 16 kwietnia 2003 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503 z późn. zm.), co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich w tajemnicy (tajemnica przedsiębiorstwa), lub w przypadku gdy jednostka sektora finansów publicznych wykaże, że informacja stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa z uwagi na to, że wymaga tego istotny interes publiczny lub ważny interes państwa”. Z odpowiedzi burmistrza wynika, że „istotny interes publiczny lub ważny interes państwa” ogranicza nasze prawo do poznania ceny za 1 msześc. oczyszczonych ścieków, jaką gmina płaci z publicznych, pochodzących z naszych podatków, a więc naszych pieniędzy. Bo przecież nie interesują mnie szczegóły technologii ani wysokość wynagrodzenia prezesa spółki – dodaje.

 

Co zmieniło się od czasu podpisania umowy, że jawne dane stały się tajne?

 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu