Wrzesień 2013 nr 9 (57)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Wrzesień 2013 nr 9 (57)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Komputeryzacja »

Kurs pierwszej pomocy »

Lekcje obywatelskie u wojewody »

Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym »

Rocznica Września 1939 »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

NOWY ROK SZKOLNY »LISTY/AKTUALNOŚCI

Ile można dorobić do emerytury »

Państwo w państwie »

Skatepark w Piasecznie »

Stop narzekaniu »

Szukamy inwestorów »AKTUALNOŚCI

CBA kontroluje starostwo »

Czad zabija »

Czegoś nie rozumiem »

Fundusze na inwestycje »

Gmina sprzedaje nieruchomości »

Habdzinman 2013 »

Kajakarze sprzątają Jeziorkę »

Koncert patriotyczny »

Liceum do wygaszenia? »

PARTNERZY Z DENZLINGEN »

Pięściarze nie tylko bokserom »

Urodziny tężni »

Uważaj na oszustów telefonicznych »

Wyburzyli kotłownię »

Wyróżnienie dla Łurzycanek »

Zdobywcy mazowieckiej pustyn »

Żegnaj, Veturilo »

Zmiany w komunikacji »NASZA GMINA

EDUKACJA I ORGANIZACJA »

GMINNE INWESTYCJE »

NOWE STAWKI WESZŁY W ŻYCIE »

PARKING CZY MIEJSCA POSTOJOWE? »

WAKACJE TO RZECZ MIŁA »

WANDALE NA KOZIEJ »

WIELKI PROBLEM MAŁEJ RZECZKI »

„NIE” DLA PRZETWÓRNI ODPADÓW »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


NOWY ROK SZKOLNY

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: KLARA WARECKA
   

Same podręczniki dla pierwszaków kosztują ok. 260 zł, a dla uczniów starszych klas to wydatek rzędu co najmniej 400 zł. A to nie wszystko czego potrzebuje uczeń.

rok_szkolny.JPG

 

Oprócz podręczników potrzebne są zeszyty i przybory szkolne: pióra, długopisy, ołówki, kredki, mazaki, farby, gumki, zestaw linijek, nożyczki i bloki rysunkowe.

 

Potrzebny jest również plecak lub tornister, w którym to wszystko dziecko będzie nosić do szkoły. I jeszcze strój gimnastyczny na lekcje WF i na basen oraz obuwie na zmianę. Jeśli zeszyty, piórnik czy plecak ozdobione są wizerunkiem postaci z popularnej bajki, to ich koszt rośnie o 50 proc. Kompletny ekwipunek pierwszoklasisty kosztuje ok. 800 zł. Oczywiście kupując modne gadżety i markowe dodatki można wydać wielokrotnie więcej.

 

Dla uczniów klas starszych plecak, piórnik z wyposażeniem, buty na zmianę i strój gimnastyczny kosztują 600–1 000 zł. Jeśli w rodzinie kilkoro dzieci chodzi do szkoły, to rodzice mają spory problem.Wramach rządowego programu „Wyprawka szkolna 2013” rodziny w trudnej sytuacji finansowej mogły ubiegać się o dofinansowanie na zakup podręczników szkolnych. Pieniądze przyznawane były głównie rodzinom, których dochód nie przekracza 456 zł na osobę. Dofinansowanie dla uczniów poszczególnych klas w gminie Konstancin- Jeziorna wynosi:

• kl. I–III – do kwoty 225 zł,

• kl. V szkoły podstawowej – do kwoty 325 zł,

• kl. II szkoły ponadgimnazjalnej (LO, technikum) – do 445 zł netto,

• w przypadku korzystania przez uczniów niepełnosprawnych z podręczników dopuszczonych przez ministra edukacji narodowej do kształcenia specjalnego, wysokość pomocy może wynosić do 770 zł w szkole podstawowej i do 607 zł w gimnazjum.

 

To nie jedyna pomoc samorządu naszej gminy dla uczniów z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Uczniowie szkół publicznych i prywatnych (o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych), a także słuchacze publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych mogą ubiegać się o pomoc socjalną w formie stypendium oraz zasiłku szkolnego. Z pomocy socjalnej skorzystać mogą również wychowankowie publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo i niepełnosprawnym.

 

Stypendium szkolne mogą otrzymać uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie ucznia (kryterium dochodowe 456 zł na osobę w rodzinie). Stypendium może być udzielone w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych. Do zajęć tych zalicza się również zajęcia wyrównawcze, wykraczające swoim materiałem poza zakres programu realizowanego w szkole oraz zajęcia edukacyjne realizowane poza szkołą, do której uczęszcza uczeń.

 

Drugą formą stypendium szkolnego jest refundacja kosztów poniesionych na cele edukacyjne – zakup podręczników, przyborów szkolnych, pomocy naukowych itp. Stypendium szkolne może być przyznane również w formie częściowej lub całkowitej refundacji kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania ucznia: kosztów zakwaterowania w bursie szkolnej, w internacie czy na stancji oraz kosztów posiłków w stołówce szkolnej. Inną formą pomocy przyznawaną niezależnie od stypendium szkolnego, jest zasiłek szkolny, który może otrzymać uczeń znajdujący się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej, spowodowanej zdarzeniem losowym (np. ciężka choroba, śmierć członka rodziny). Zasiłek może być przyznany raz lub kilka razy w ciągu roku. Wnioski o udzielenie stypendium szkolnego wraz z dokumentami potwierdzającymi uzyskiwane dochody w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku, należy składać do 15 września 2013 r. w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Konstancin- Jeziorna, ul.Warszawska 32.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu