Wrzesień 2013 nr 9 (57)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Wrzesień 2013 nr 9 (57)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Komputeryzacja »

Kurs pierwszej pomocy »

Lekcje obywatelskie u wojewody »

Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym »

Rocznica Września 1939 »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

NOWY ROK SZKOLNY »LISTY/AKTUALNOŚCI

Ile można dorobić do emerytury »

Państwo w państwie »

Skatepark w Piasecznie »

Stop narzekaniu »

Szukamy inwestorów »AKTUALNOŚCI

CBA kontroluje starostwo »

Czad zabija »

Czegoś nie rozumiem »

Fundusze na inwestycje »

Gmina sprzedaje nieruchomości »

Habdzinman 2013 »

Kajakarze sprzątają Jeziorkę »

Koncert patriotyczny »

Liceum do wygaszenia? »

PARTNERZY Z DENZLINGEN »

Pięściarze nie tylko bokserom »

Urodziny tężni »

Uważaj na oszustów telefonicznych »

Wyburzyli kotłownię »

Wyróżnienie dla Łurzycanek »

Zdobywcy mazowieckiej pustyn »

Żegnaj, Veturilo »

Zmiany w komunikacji »NASZA GMINA

EDUKACJA I ORGANIZACJA »

GMINNE INWESTYCJE »

NOWE STAWKI WESZŁY W ŻYCIE »

PARKING CZY MIEJSCA POSTOJOWE? »

WAKACJE TO RZECZ MIŁA »

WANDALE NA KOZIEJ »

WIELKI PROBLEM MAŁEJ RZECZKI »

„NIE” DLA PRZETWÓRNI ODPADÓW »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. Amfiteatr otwarty »
7. RECEPTA DLA STOCERU »
8. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
9. Odnowić willę Świt »
10. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


PARTNERZY Z DENZLINGEN

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: (opr. M)
   

Delegacja samorządowców i artystów plastyków z Denzlingen, niemieckiego miasta partnerskiego Konstancina-Jeziorny będzie gościła w naszym mieście w dniach 5–9 września.

Wystawa wycinanek ludowych, Konstancin

Wystawa wycinanek ludowych wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców Denzlingen

 

Goście wezmą udział w tegorocznej edycji Festiwalu Otwarte Ogrody. W ubiegłym roku delegacja niemiecka również odwiedziła Konstancin podczas festiwalu – idea i realizacja imprezy tak podobała się naszym partnerom, że burmistrz Denzlingen Markus Hollemann i przewodnicząca komitetu współpracy z Konstancinem-Jeziorną Iris Vorberg, planują zorganizowanie podobnego festiwalu w swoim mieście.

 

Dla niemieckich gości Komitet Współpracy Polsko-Niemieckiej w Konstancinie, Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Klub Inicjatyw Obywatelskich wspólnie zaplanowali „Spacer po Konstancinie śladami Polaków z wyboru”, który zostanie zrealizowany przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Pomysłodawczyni spaceru Małgorzata Zarzycka, przewodnicząca Komitetu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Konstancinie, zainspirowana została wydarzeniami, jakimi były wystawy „Polacy z wyboru”, które odbyły się w Berlinie, Dreźnie i w Warszawie, oraz książką o tej tematyce i pod tym samym tytułem. W wydanym po polsku i niemiecku albumie „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku” autorstwa Tomasza Markiewicza, Tadeusza Świątka i Krzysztofa Wittelsa, zawarte są historie niemieckich imigrantów, którzy przez ponad 200 lat przybywali do Polski, gdzie stawali się Polakami i przez lata wywierali duży wpływ na rozwój przemysłu, architektury, nauki i kultury w Warszawie i innych polskich miastach. Konstancin, który od chwili powstania był wielokulturowy, znakomicie wpisuje się w historię rodów przedstawionych w książce. Zamożne rodziny pochodzenia niemieckiego, zasymilowane już w drugim pokoleniu, posiadające w pobliskiej Warszawie zakłady przemysłowe, budowały w Konstancinie swoje letnie rezydencje. Wspólny spacer po Konstancinie niemiecką ścieżką poprowadzi Tadeusz Świątek, współautor wspomnianej książki. Pokaże on naszym gościom wille po niemieckich rodach – zachowany materialny ślad ich obecności.

 

W sobotę 7 września niemiecka delegacja będzie gośćmi „Salonu Konstancińskiego” w hotelu Konstancja w Parku Zdrojowym, gdzie Tadeusz Świątek wygłosi prelekcję wraz z prezentacją multimedialną o rodach konstancińskich, z uwzględnieniem rodów niemieckich. Prelekcja dla naszych gości będzie tłumaczona na język niemiecki.

 

Ważnym wydarzeniem Otwartych Ogrodów będzie czynny udział artystów plastyków z Denzlingen. Zaprezentują oni wystawę wełnianej tkaniny artystycznej Zojii Elchlepp (w foyer sali konferencyjnej hotelu Konstancja) oraz wystawę obrazów „Nana w ogrodzie” autorstwa Koła Artystów Malarzy z Denzlingen, które reprezentować będzie Barbara Bouffard.

 

Fotograficy z Denzlingen otrzymają zadanie sfotografowania Konstancina z niemieckiego punktu widzenia. Analogiczne zadanie mieli fotograficy z konstancińskiego klubu F-8, którzy realizowali pierwszą część przedsięwzięcia – fotografie Denzlingen z polskiego punktu widzenia (etnologiczne spojrzenie obcego). W 2014 r. planowana jest wspólna wystawa zdjęć.

 

W niedzielę 8 września goście z Denzlingen w ogrodzie we wsi Bielawa wysłuchają prelekcji dr. Łukasza Maurycego Stanaszka o osadnictwie olęderskim (holenderskim – red.) od XVIII do XIX w. w regionie etnograficznym Łurzyc. Prelekcja będzie również tłumaczona na język niemiecki.

 

Ostatniego dnia pobytu delegacji z Denzlingen, Tadeusz Świątek poprowadzi naszych gości śladami niemieckich rodów w Warszawie. W programie zwiedzania stolicy znajdą się m.in. cmentarz i kościół ewangelicki, Stare Miasto oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Grupie niemieckiej towarzyszyć będzie ośmioosobowa delegacja mieszkańców z Saint-Cyr-sur-Mer, partnerskiego miasta Denzlingen we Francji. Goście z Francji są zainteresowani i Polską, i Festiwalem Otwarte Ogrody w Konstancinie. Wszyscy członkowie delegacji zarówno niemieckiej jak i francuskiej, będą gośćmi mieszkańców naszej gminy. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej współfinansuje spacer po Konstancinie, „Salon Konstanciński”, tłumaczenie prelekcji na język niemiecki i stałą opiekę tłumacza.

 

* * *

 

Efektem partnerstwa Denzlingen i Konstancina-Jeziorny jest współpraca w wielu dziedzinach. Komitety współpracy obydwu gmin są inicjatorami wielu przedsięwzięć artystycznych i sportowych. W połowie lipca w Denzlingen odbyły się Dni Kultury Polskiej, podczas których partnerskie miasto odwiedziła delegacja samorządowców i artystów z Konstancina-Jeziorny.W ratuszu prezentowana była wystawa wycinanki ludowej ze zbiorów Konstancińskiego Domu Kultury, a Wiesława Bogdańska, artystka z Kurpiów, w czasie wernisażu przedstawiła zwiedzającym sztukę robienia wycinanki.

 

Na scenie Domu Kultury w Denzlingen odbył się koncert trio jazzowego w składzie: Bożena Zalewska, Wojciech Zalewski i Wojciech Gogolewski z towarzyszącym kwartetem smyczkowym. Koncert spotkał się z dużym aplauzem publiczności. Jego powtórkę mogliśmy usłyszeć w niedzielę 21 lipca w Parku Zdrojowym w Konstancinie. Wraz z artystami do Denzlingen pojechali fotograficy z klubu F-8: Dorota Kasperska, Anna Kasperska i Jakub Chmielewski, którzy fotografowali Denzlingen z polskiego punktu widzenia. Grupa z Konstancina zakwaterowana była w domach niemieckich rodzin, które uczestniczyły w całości programu oraz ugościły wszystkich uczestników spotkania. Dni Kultury Polskiej w Denzlingen – Tradycja i Nowoczesność uzyskały wsparcie burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna, burmistrza gminy Denzlingen, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie oraz obydwu społecznych Komitetów Partnerstwa Miast.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu