Kwiecień 2014 nr 4 (64)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Kwiecień 2014 nr 4 (64)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Czekamy »

Leki zwróć do apteki »

Logopeda zbada dzieci »

Na miarę XXI wieku »

PRECEDENS »

Urząd ma wolne »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

RADA SENIORÓW »LISTY/AKTUALNOŚCI

Bogata gmina »

Grunt to grunt »

Pamięci powstańców »

Pasmo sukcesów »

Rozbiorą mostek »

Sen o potędze »

Wybory do Parlamentu Europejskiego »AKTUALNOŚCI

Budują w Oborach »

Inicjatywa lokalna »

Jak to robią sąsiedzi »

Jeśli zaginie nasz pies »

Karatecy pojadą na Mistrzostwa Europy »

Nie żałujemy na oświatę »

Pomoc dla liceum w Krzemieńcu »

Remonty dróg »

Ulgi w komunikacji miejskiej »

ZGK modernizuje »

„Nie” dla wypalania traw »NASZA GMINA

AUTOBUSEM Z DĘBÓWKI I NIE TYLKO »

DEMONTAŻ UZDROWISKA »

EGZOTYKA W PRZEDSZKOLU »

MIERNIK NIE TYLKO PRĘDKOŚCI »

PODAJ DALEJ »

STAWIAM NA WSPÓŁPRACĘ »KULTURA

KDK zaprasza »

Święto książki »

Wystawa prac Anny Buczkowskiej »

XI Festiwal Małych Form Teatralnych »SPORT

BIEG PO PARKU »

PŁYWAJĄ NA MEDAL »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


RADA SENIORÓW

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: BARBARA STYLIANOU
   

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym umożliwia powoływanie gminnych rad seniorów. Zgodnie z zapisami ustawy, rady seniorów, składające się m.in. ze słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, członków kół emerytów i różnego rodzaju organizacji zrzeszających osoby starsze, mają być dla władz gminy organem konsultacyjno-doradczym. 

 

Radni konstancińskiej rady miejskiej: przewodniczący Andrzej Cieślawski, Izabela Skonecka i Grażyna Chojnowska na marcową sesję przygotowali projekt uchwały umożliwiającej powołanie rady seniorów w naszej gminie. Inicjatywę radnych popiera burmistrz Kazimierz Jańczuk. Jednak do podjęcia uchwały nie doszło – przewodniczący rady wycofał ją z porządku obrad argumentując, że wymaga jeszcze dopracowania. I słusznie, bowiem sami seniorzy niewiele wiedzą o inicjatywie – tradycyjnie nikt z władz gminy nie konsultował z nimi ani pomysłu i projektu uchwały, ani zasad wyboru rady. W myśl projektu uchwały, 15-osobowa rada miała zostać wybrana na spotkaniu burmistrza z przedstawicielami wybranych podmiotów według zasad określonych na tym spotkaniu. W spotkaniu miało uczestniczyć po jednym przedstawicielu organizacji pozarządowych, uniwersytetu trzeciego wieku, rad osiedli, kół seniora oraz innych organizacji zrzeszających osoby starsze.Termin spotkania miał zostać podany przez burmistrza na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy, w dziennikach lokalnych, na tablicy ogłoszeń UMiG oraz pocztą elektroniczną do tych podmiotów, których adresy są w wykazie organizacji na stronie gminy. W 15-osobowej radzie znaleźć się miały: trzy osoby wskazane przez radę miejską (spoza grona radnych), trzy osoby bezpośrednio wskazane przez burmistrza oraz dziewięć osób reprezentujących organizacje seniorów.

 

Osób w wieku poprodukcyjnym przybywa – blisko 20 proc. mieszkańców naszej gminy ukończyło 60 lat – ale wiele z nich nadal czynnych jest zawodowo. – Jak choćby burmistrz i przewodniczący rady miejskiej – śmieje się jedna z emerytek.

 

– A właściwie to teraz nie wiadomo kiedy zostaje się seniorem: w wieku 60 lat, czy przechodząc na emeryturę w wieku 65 czy 67 lat. Poza tym nie wszyscy starsi ludzie są zrzeszeni w jakiejś organizacji, może więc lepsze byłyby wybory, a nie wyznaczanie z urzędu. A może to tylko taka super partia wyborcza? – zastanawia się Krzysztof W. – Będzie rada, ale bezradna – podobnie jak Młodzieżowa Rada Miejska, czy Społeczna Rada Sportu, rada seniorów nie będzie miała żadnej mocy sprawczej i decyzyjnej, jedynie opiniodawczą – przypomina pan Krzysztof.

 

– Kolejna rada na papierze, a w rzeczywistości próba pozyskania około jednej piątej elektoratu – mówi córka jednego z konstancińskich emerytów. – Ze zdaniem emerytów nikt się specjalnie nie będzie liczył. Już sam tryb powołania rady wskazuje na to. Wiele polskich miast powołało lub zamierza powołać rady seniorów, ale w nieco inny sposób niż w naszej gminie: w Toruniu nabór prowadzono już w ubiegłym roku, na podstawie specjalnie opracowanego regulaminu przyjętego przez prezydenta miasta. W Radomiu w skład rady mogą wejść osoby niezrzeszone w istniejących organizacjach seniorów. Warszawa również zamierza powołać radę seniorów, ale w stolicy odbyły się konsultacje społeczne, dotyczące powołania takiego ciała. A u nas odgórnie, uchwałą. Zamiast rady lepsze byłyby konkretne działania: dopłaty do czynszu, łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów, utworzenie domu dziennego pobytu dla seniorów, świetlicy dostępnej dla wszystkich starszych osób czy stworzenie możliwości dorabiania do skromnej emerytury. Częstochowa oprócz skorzystania z doświadczenia emerytów proponuje im karty seniora, uprawniające do szeregu ulg i zniżek (wydano ich już ponad 3 tys.) oraz planuje się udostępnienie w co najmniej jednej szkole w każdej z 20 dzielnic miasta sali gimnastycznej, w której odbywać się będą zajęcia sportowo-rekreacyjne dla osób starszych – dodaje.

 

– To mnożenie bytów. W 21-osobowym składzie obecnej rady miejskiej mamy dziewięciu seniorów, czyli 40 proc składu rady, na dodatek z prawem decydowania, nie tylko doradzania. To chyba wystarczająca reprezentacja. Zamiast rady seniorów powołajmy radę dla seniorów, która zadba o ich potrzeby. A tak naprawdę nie potrzeba żadnej specjalnej rady, żeby wiedzieć, czego konstancińscy emeryci potrzebują. Wystarczy w urzędzie ustawić skrzynkę, do której będą wrzucali kartki z wnioskami – proponuje nasz czytelnik.Ważne, żeby ktoś te kartki przeczytał i zechciał podjąć jakieś działania.

 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu