Kwiecień 2014 nr 4 (64)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Kwiecień 2014 nr 4 (64)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Czekamy »

Leki zwróć do apteki »

Logopeda zbada dzieci »

Na miarę XXI wieku »

PRECEDENS »

Urząd ma wolne »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

RADA SENIORÓW »LISTY/AKTUALNOŚCI

Bogata gmina »

Grunt to grunt »

Pamięci powstańców »

Pasmo sukcesów »

Rozbiorą mostek »

Sen o potędze »

Wybory do Parlamentu Europejskiego »AKTUALNOŚCI

Budują w Oborach »

Inicjatywa lokalna »

Jak to robią sąsiedzi »

Jeśli zaginie nasz pies »

Karatecy pojadą na Mistrzostwa Europy »

Nie żałujemy na oświatę »

Pomoc dla liceum w Krzemieńcu »

Remonty dróg »

Ulgi w komunikacji miejskiej »

ZGK modernizuje »

„Nie” dla wypalania traw »NASZA GMINA

AUTOBUSEM Z DĘBÓWKI I NIE TYLKO »

DEMONTAŻ UZDROWISKA »

EGZOTYKA W PRZEDSZKOLU »

MIERNIK NIE TYLKO PRĘDKOŚCI »

PODAJ DALEJ »

STAWIAM NA WSPÓŁPRACĘ »KULTURA

KDK zaprasza »

Święto książki »

Wystawa prac Anny Buczkowskiej »

XI Festiwal Małych Form Teatralnych »SPORT

BIEG PO PARKU »

PŁYWAJĄ NA MEDAL »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. Konstancin już jest częścią metropolii »
6. Amfiteatr otwarty »
7. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. MOST GOTOWY »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


DEMONTAŻ UZDROWISKA

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

Sanatorium przy Źródle

Po sanatorium Przy Źródle nie ma już śladu

 

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wstrzymał prace na budowie Konstancińskiego Centrum Hydroterapii jako prowadzone niezgodnie z pozwoleniem na budowę.

 

Wykonawca inwestycji firma Warbud rozpoczęła budowę centrum hydroterapii od całkowitej rozbiórki istniejącego budynku sanatorium Przy Źródle. – W związku z tym, że pozwolenie na budowę nie przewiduje rozbiórki budynku, lecz jego nadbudowę i rozbudowę, musiałem wstrzymać tę inwestycję, bo jest sprzeczna z pozwoleniem – stwierdza Mirosław Satalecki, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Piasecznie.

 

Projekt, na który wydane zostało pozwolenie na budowę zdecydowanie różni się od obecnego

 

Podczas kilku spotkań z mieszkańcami i przedstawicielami samorządu oraz stowarzyszeń społecznych z terenu Konstancina-Jeziorny, zarząd spółki uzdrowiskowej prezentował wizualizację przyszłego centrum hydroterapii i zapewniał, że dokumentacja jest gotowa i projekt realizowany będzie na podstawie pozwolenia na budowę wydanego poprzedniemu właścicielowi trzy lata temu. Prace budowlane rozpoczęły się z dużym opóźnieniem, zaledwie dwa dni przed upływem ważności pozwolenia na budowę.

 

Zmiany w projekcie miały być tylko kosmetyczne. Okazało się, że jednak nie. Projekt, autorstwa architekta mgr. inż. Mariusza Krupińskiego, na który wydane zostało pozwolenie na budowę, zdecydowanie różni się od obecnego. Przede wszystkim nie zakładał rozbiórki istniejącego obiektu, a jedynie zdjęcie dachu i rozebranie części pierwszego piętra, jego modernizację, nadbudowę i rozbudowę. Baseny solankowe miały być dwa: basen główny z dwuprocentową solanką, z dwoma torami do pływania oraz kaskadą, sztuczną rzeką, biczami wodnymi i gejzerami służącymi do masażu i mały basen z solanką 6,48 proc. oraz dwa jacuzzi solankowe. Teraz mowa była o jednym basenie i jednym jacuzzi. Na piętrze i poddaszu w istniejącym budynku zaprojektowano po modernizacji pokoje hotelowe: 13 pokoi dwuosobowych i jeden pokój jednoosobowy, razem 27 miejsc. Obecnie miejsc hotelowych miało być blisko dwukrotnie więcej, bo aż 52.

 

– Już z tego widać, że zamiast sanatorium miał powstać mały hotel. Nazywanie hoteliku z zapleczem SPA & Welness, z małym basenem (już nie solankowym), takiego jak wiele ostatnio budowanych, Centrum Hydroterapii to duża nadinterpretacja – mówi jeden z mieszkańców.

 

Pierwotny projekt zakładał budowę m.in. sali gimnastycznej, siłowni, kriokomory oraz gabinetów lekarskich i fizykoterapii. Co w rzeczywistości zawiera nowy projekt, nie wiadomo, bowiem nie został złożony projekt zamienny, a z autorem tego, na który wydano pozwolenie na budowę, nikt zmian nie konsultował.

 

Zgodnie z zapisami umowy prywatyzacyjnej, do 9 grudnia 2014 r. właściciel spółki uzdrowiskowej zobowiązał się zainwestować w spółkę 15 mln zł. Na razie zamiast rozbudowy i modernizacji infrastruktury uzdrowiskowej, trwa jej demontaż: sanatorium Przy Źródle zostało rozebrane praktycznie do zera, w Białym Domu zlikwidowany został łóżkowy oddział rehabilitacji kardiologicznej, a deklarowanej rozbudowy szpitali rehabilitacji neurologicznej i kardiologicznej też jakoś nie widać. Zgodnie z zapewnieniami Krzysztofa Głogowskiego, prezesa zarządu spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, złożonymi w lutym podczas posiedzenia Komisji Uzdrowiskowej, Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej, Konstancińskie Centrum Hydroterapii miało być gotowe do końca maja 2015 r. W tej chwili powstanie obiektu stoi pod znakiem zapytania. Mieliśmy poznać działalność spółki po owocach. Latoś nie obrodziły.

 

Powstanie Centrum Hydroterapii stoi pod znakiem zapytania. Mieliśmy poznać działalność spółki uzdrowiskowej po owocach. Latoś nie obrodziły

 

Samorząd naszej gminy i jej mieszkańcy są mocno zaniepokojeni stanem realizacji zobowiązań prywatyzacyjnych oraz możliwością bankructwa spółki i wyprzedaży jej majątku. Burmistrz Kazimierz Jańczuk i przewodniczący rady miejskiej Andrzej Cieślawski na spotkaniu w Ministerstwie Skarbu Państwa uzyskali informację, że w najbliższym czasie departament nadzorujący proces prywatyzacyjny przeprowadzi w spółce kontrolę.

 

Wobec braku innych podmiotów świadczących zakontraktowane usługi uzdrowiskowe, ewentualna likwidacja spółki może skutkować utratą przez naszą gminę statusu uzdrowiska. Obecnie zamiar prowadzenia działalności uzdrowiskowej planuje Centrum Kompleksowej Rehabilitacji. Działalność innych podmiotów uzależniona jest jednak od zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy A ochrony uzdrowiskowej – planu uchwalonego w czerwcu 2011 r., uwzględniającego potrzeby i interesy tylko prywatyzowanej wtedy spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój. Do zmiany planu i operatu uzdrowiskowego powinniśmy przystąpić niezwłocznie – do 2016 r. gmina musi sporządzić operat uzdrowiskowy, w przeciwnym przypadku stracimy status uzdrowiska.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu