Czerwiec 2009 nr 6 (6)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Czerwiec 2009 nr 6 (6)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Amfiteatr otwarty »

Dojechać to nie wszystko »

II Młodzieżowy Festiwal Muzyki Kameralnej »

Mamy Miss »

Nie chcą asfalciarni »

Od Redaktora »NASZE MIASTO

10 LAT POROZUMIENIA OBYWATELI KONSTANCINA-JEZIORNY »

Dla kogo przedszkole? »

Inwestor? Nie, bo nie! »

Jakie piękne plany! »

OSP Gassy ma 80 lat »

Problemy łatwiej rozwiązywać wspólnie »

Przemoc w rodzinie »

Ryba lubi pływać w czystej wodzie »

Świątynie Konstancina część II »LISTY/AKTUALNOŚCI

Demonstracja »

Dni Konstancina 2009 »

Jak zostać dawcą szpiku? »

Krótka pamięć »

Wieje nudą »

XXIX Sesja Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny »

Zawiadomienie do prokuratury i co dalej? »NASZE ZDROWIE

Choroby przenoszone przez kleszcze »

Uwaga, kleszcze »NASZ SAMORZĄD

Nieobecni nie mają racji »

Rekordowy deficyt »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Ryba lubi pływać w czystej wodzie

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: KAMIL RUDNIK
   

Uruchomienie zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Piasecznie w pewnym stopniu poprawiło czystość Jeziorki. Zdarza się jednak, że na nocnej zmianie wpuszczane są nie do końca oczyszczone wody. Do Konstancina dopływają w godzinach przedpołudniowych – rzeka mętnieje i na wodzie tworzy się piana. Jak stwierdzili członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowo-Turystycznego Traper, badający jakość wody Jeziorki, to nadal woda pozaklasowa m.in. ze względu na zawartość azotanów i fosforanów. – A wystarczyłoby zainstalować kamery monitorujące pracę oczyszczalni i wiadomo by było, kto jest trucicielem – mówią wędkarze z konstancińskiego koła nr 12. – Planujemy sprawdzenie kamerą termowizyjną, kto na terenie naszej gminy odprowadza ścieki do Jeziorki – informuje kierownik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzę- du Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna Michał Rewucki. O stan naszych wód dbają przede wszystkim członkowie Miejsko- Gminnego Koła Wędkarskiego nr 12. Do istniejącego od 1955 r. koła nale- ży ok. 450 wędkarzy. – Dbamy o nasze łowiska. Na początku sezonu przez dwa tygodnie sprzątaliśmy brzegi Jeziorki. Nad jeziorem Habdzińskim 1 maja sam ustawiłem 10 koszy na śmiecie, ale niestety, po dwóch tygodniach została już tylko połowa z nich – mówi prezes koła, Robert Pietrzak. – Z naszej inicjatywy, ale z funduszy gminnych zarybiamy rzekę – dodaje. – Współpraca z wydziałem ochrony środowiska układa się bardzo dobrze – podkreślają wędkarze. – W tym roku do Jeziorki i oczka wodnego wpuścimy blisko 1,5 tys. kg leszcza, 500 kg szczupaka i 300 kg lina zakupionych z gminnego funduszu ochrony środowiska. – Ryby pochodzą z północy Polski, m.in. z jeziora Drużno. Sprowadziliśmy dorosłe osobniki, tak by ich tar- ło odbyło się w naszych zbiornikach.

 

 

zarybianie jeziorki

Zarybianie Jeziorki i oczka wodnego przez wędkarzy z konstancińskiego koła to ważny element rewitalizacji tych akwenów

 

W przypadku wpuszczenia narybku straty są większe, nie wszystkie ryby dobrze znoszą przeprowadzkę z czystego jeziora do naszej rzeki – mówi Michał Rewucki. Z własnych funduszy wędkarze zakupili 15 tys. sztuk narybku szczupaka i ponad 400 kg karpia, jazia i lina. Specjalne karpiki trafiły do oczka wodnego w ramach przygotowań do zawodów organizowanych corocznie dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka. Koło organizuje zawody wędkarskie w różnych kategoriach – mistrzostwa w wędkarstwie podlodowym, spławikowe, spinningowe. Na ostatnio rozgrywanych mistrzostwach spławikowych 17 maja na jeziorze Habdzińskim największą złowioną rybą był półtorakilogramowy leszcz. – Marzymy o przywróceniu świetności Jeziorce. To kiedyś była piękna, czysta rzeka – mówi honorowy prezes koła Stefan Utrata. – Czekamy też na zrealizowanie planów sprzed blisko 30 lat: na budowę zalewu. W latach 70., kiedy Jeziorka przerwała wał powodziowy i zalała tereny starorzecza, przez trzy miesiące można było pływać po niej żaglówkami. Dla uzdrowiska to atrakcja turystyczna. A dla mieszkańców – zalew zamiast zaśmieconych krzaków to wybór oczywisty. Dzierżawę jeziora Habdzińskiego odnawiamy co pięć lat i nigdy nie wiemy, czy nie po raz ostatni. Rzeka Mała zniknęła, nad Wisłę daleko. Zalew zapewni łby możliwość wspaniałego wędkowania. Z opłat za wędkowanie stać by nas było na wzorowe utrzymanie takiego zbiornika, na systematyczne zarybianie, na opłacenie strażników. Zazdrościmy kolegom z Baniochy. Tamtejsze koło dostało pod opiek ę glinianki, my chętnie zajęlibyśmy się zalewem – snuje plany. – Mamy jeszcze jeden pomysł: w Konstancinie leczy się wiele osób ze schorzeniami narządów ruchu, niepeł- nosprawnych, poruszających się na wózkach – dodaje Robert Pietrzak. – Wzdłuż brzegu Jeziorki, od tężni do zapory można by przystosować dla nich stanowiska wędkarskie. To byłoby unikalne w skali kraju, a nawet Europy przedsięwzięcie. Może nawet udałoby się pozyskać środki unijne na jego realizacj ę? Nasza gmina jest członkiem Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki, liczymy na pomoc ratusza w realizacji tych planów. Planów wędkarzom nie brakuje, ryby też już są. Czekamy na taaakie okazy!

 

 

Czy doczekamy się kiedyś takich okazów szczupaka w naszych wodach?

   
Zobacz także:

Styczeń 2009 nr 1 (1) Woda czysta, ale ryb nie ma »

Kwiecień 2009 nr 4 (4) Zbadali Jeziorkę »

Maj 2009 nr 5 (5) Latem nad Jeziorką »

Kwiecień 2010 nr 4 (16) ZARYBILIŚMY WISŁĘ »

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Jeziorka (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu