Listopad 2013 nr 11 (59)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Listopad 2013 nr 11 (59)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Jarmark Bożonarodzeniowy »

Nabór wolontariuszy »

Po co komu książka »

Setne urodziny »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

NA CZYM ZALEŻY NASZEJ GMINIE »

NA POMOC ZABYTKOM »LISTY/AKTUALNOŚCI

Budżet prawie obywatelski »

Niebezpiecznie na drodze »

Spóźnione pomysły »

Trudne rozmowy »AKTUALNOŚCI

321 IMPRO »

Bezpłatnie zaczipuj psa i kota »

EDUKACJAMEDIALNA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 »

Gminne święto edukacji »

Jak nie traktować zwierząt »

KDK zaprasza »

Konsultacje społeczne w sprawie obwodnicy »

NAJLEPSI W POLSCE »

Perspektywy rozwoju turystyki »

Plany do wglądu »

Przyłącz dom do miejskiej kanalizacji »

Święto Zmarłych »

Wąskie gardło »

Wizja lokalna »

Woda stracona »

Zawody pływackie w CKR »

„8 KOBIET” W TEATRZE ALBOCOŚ »NASZA GMINA

DLACZEGO NIE? BO NIE »

NIE DO KOŃCA SAMODZIELNY »

Oczyszczalnia do modernizacji »

Reklamy dla wybranych »NASZ SAMORZĄD

OBYWATEL URZĘDNIK »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


NA CZYM ZALEŻY NASZEJ GMINIE

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: GRAŻYNA MATUSIK- -TOMASZEWSKA
   

Spółka Uzdrowisko Konstancin-Zdrój sprywatyzowana została w grudniu 2011 r. Od blisko dwóch lat czekamy na rozpoczęcie realizacji inwestycji zadeklarowanych w umowie prywatyzacyjnej. Czekamy z coraz większym niepokojem.

 

 

Przy Źródle

Prace przy budowie centrum hydroterapii, które ma stanąć w miejscu sanataroium Przy Źródle, miały się rozpocząć w połowie roku. Jest listopad i nic się nie dzieje

 

 

Dla naszej gminy kontynuacja i rozwój funkcji uzdrowiskowej Konstancina-Jeziorny to być albo nie być. Być jedynym na Mazowszu uzdrowiskiem albo jednym z dziesiątek małych podwarszawskich miasteczek. Od podpisania umowy prywatyzacyjnej minęły dwa lata i obiecanych inwestycji nie widać. 23 października, podczas posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych Rady Miejskiej, radna Alfreda Konopka zapytała, czy coś się dzieje w uzdrowisku, co z planami rozbudowy? Oczywiście władze gminy nie mogą wypowiadać się w imieniu spółki uzdrowiskowej, ale czy same zrobiły wszystko, by uzdrowisko się rozwijało? Okazuje się, że daleko nie.

 

– Czy prawdą jest, że spółka Uzdrowisko Konstancin-Zdrój prawie od roku czeka na wpisanie nowego kierunku leczniczego do statutu uzdrowiska?– pytał podczas obrad komisji,wydawca naszej gazety Jacek Rowiński.

 

Spółka Uzdrowisko Konstancin-Zdrój prawie od roku czeka na wpisanie nowego kierunku leczniczego do statutu uzdrowiska

 

Zastępca burmistrza Dorota Gadomska przyznała, że rzeczywiście taki wniosek wpłynął do gminy i, o ile wiadomo, był nawet dyskutowany na Komisji Uzdrowiskowej, Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej, która go pozytywnie zaopiniowała. Po długim tłumaczeniu, w jak opłakanym stanie znajdują się konstancińskie obiekty lecznictwa uzdrowiskowego – co z pewnością nie wyjaśnia braku reakcji władz gminy na wniosek spółki – stwierdziła, że po konsultacjach z naczelnym lekarzem uzdrowiska okazało się, że nie jest istotne mnożenie profili leczniczych, ważniejsze jest rozwijanie istniejących. To nowość, bo podczas spotkania zarządu spółki uzdrowiskowej z władzami gminy i mieszkańcami, w styczniu 2013 r., naczelny lekarz uzdrowiska dr Krzysztof Pisz zwrócił uwagę na profile lecznicze konstancińskiego uzdrowiska: neurologia, kardiologia i laryngologia. – Dlaczego w miejscowości znanej w całej Polsce jako ośrodek leczenia schorzeń ortopedycznych, siedzibie STOCERU i Centrum Kompleksowej Rehabilitacji, lecznictwo uzdrowiskowe nie uwzględnia tego profilu? – pytał.W maju w wywiadzie dla naszej gazety dr Krzysztof Pisz stwierdził: „Widzę potrzebę rozszerzenia profili lecznictwa i będę działał w tym kierunku. Będę pukał do każdych drzwi i rozmawiał z każdym, kto planuje rozwój bazy uzdrowiskowej i prowadzenie działalności leczniczej”.

 

Wniosek spółki uzdrowiskowej pozostał bez odpowiedzi. Gminie nie zależy na rozwoju uzdrowiska, czy wiceburmistrz Dorota Gadomska wprowadza nowe standardy w pracy urzędu: nie upominali się, to nie trzeba podejmować jakichkolwiek działań. Może dlatego wielu mieszkańców nie może się doczekać odpowiedzi na pisma kierowane do gminy.

 

W parafowanej 8 listopada 2011 r. umowie prywatyzacyjnej zadeklarowany pakiet inwestycyjny obejmował rozbudowę szpitali: kardiologicznego przy ul. Gąsiorowskiego i rehabilitacji neurologicznej przy ul. Sue Ryder, rozbudowę Białego Domu i bazy przyrodoleczniczej oraz budowę Konstancińskiego Centrum Fitness i Hydroterapii w miejscu obecnego sanatorium Przy Źródle.

 

Władze spółki zadecydowały rozpocząć inwestycje od budowy centrum hydroterapii. Na kolejnych spotkaniach zarządu spółki z mieszkańcami i samorządowcami naszej gminy, prezes Krzysztof Głogowski przedstawiał wizualizację obiektu i zapewniał, że przygotowania idą pełną parą, pozwolenie na budowę jest (odziedziczone po poprzednim zarządzie) i prace rozpoczną się w połowie 2013 r. 28 maja podpisana została umowa na dofinansowanie budowy Konstancińskiego Centrum Hydroterapii. Realizacja inwestycji kosztować ma ponad 36 mln zł z czego ponad 8,8 mln zł spółka otrzyma w ramach dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013.

 

Gminie nie zależy na rozwoju uzdrowiska, czy wiceburmistrz Dorota Gadomska wprowadza nowe standardy w pracy urzędu

 

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę centrum hydroterapii zaplanowa- ne zostało na 17 sierpnia. Jest listopad, a o rozpoczęciu inwestycji nic nie słychać. 15 listopada ma zostać rozstrzygnięty przetarg na generalnego wykonawcę centrum, jest więc mało prawdopodobne, by prace ruszyływtym roku. Rozpoczęcie prac na wiosnę – nie wcześniej niż w kwietniu, kiedy rozmarznie ziemia – oznacza blisko rok opóźnienia. Podczas spotkań ze społecznością naszej gminy Krzysztof Głogowski zapewniał, że spółka nie rezygnuje z planów modernizacji i rozbudowy istniejącej bazy uzdrowiskowej, a realizacja ich nastąpi po zakończeniu budowy centrum hydroterapii, po 2015 r. Po 2015 będzie 2016, 2017, 2018…

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu