Listopad 2009 nr 11 (11)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Listopad 2009 nr 11 (11)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Centrum sztuki kosztuje »

Galeria Ave otwarta »

Obchody Dnia Niepodległości »

Od Redaktora »

W hołdzie obrońcom ojczyzny »NASZE MIASTO

Alfabet Konstancina »

Grzech zaniedbania »

JAK DZIŚ WYGLĄDA KSIĘŻÓWKA »

Księżówka dla dewelopera? »

RECEPTA DLA STOCERU »

Rusza budowa szpitala »

XXXIV sesja rady miasta »LISTY/AKTUALNOŚCI

Bezimienna ulica »

Koncert Piast & Grapa Family Gospel »

Młodzież na wagarach »

Zagraniczne wojaże »AKTUALNOŚCI

Bezpłatne szczepienia »

Harcerze ratują »

Hugonówka coraz droższa »

Kto może nam pomóc »

Okazyjnie kupię »NASZA GMINA

Malownicza Dębówka »

Wycinanki z Mazowsza »NASZ SAMORZĄD

III Otwarty Bieg Papieski »

Konstancin już jest częścią metropolii »

Młody Mistrz Nauki 2009 »NASZA HISTORIA

Znasz-li Józefa Hertla? »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Konstancin już jest częścią metropolii

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj
   

Z LUDWIKIEM RAKOWSKIM, wicemarszałkiem województwa mazowieckiego, rozmawia Grażyna Matusik-Tomaszewska

 

 

Ludwik Rakowski

 

Konstancin czeka na obwodnicę. Czy jest zatwierdzony jej ostateczny przebieg?

 

Trwają prace nad ustaleniem ostatecznego przebiegu planowanej obwodnicy.W materiałach, dołączonych do wniosku, inwestor – Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich – zaproponował trzy warianty nowej drogi, także jeśli chodzi o lokalizację, jednak w związku z opracowanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy Konstancin-Jeziorna, są one korektą zaproponowanych – w akcie prawa miejscowego – rozwiązań projektu. Od listopada 2008 r. w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Czekają nas jeszcze konsultacje społeczne, które również mogą wnieść nowe rozwiązania, jakie będzie trzeba zastosować przy tym projekcie. Inwestycja ujęta jest w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, w ramach priorytetu III „Regionalny system transportowy”, z kwotą dofinansowania wynoszącą 127 mln zł. Realne terminy będzie można podać po uzyskaniu decyzji środowiskowej, która jest przepustką do zakończenia prac nad koncepcją i konkretnym wariantem drogi.

 

Realne terminy rozpoczęcia budowy obwodnicy Konstancina będzie można podać po uzyskaniu decyzji środowiskowej, która jest przepustką do zakończenia prac nad koncepcją i konkretnym wariantem drogi

 

Obwodnica Warszawa – Góra Kalwaria nie rozwiąże wszystkich problemów.Czy planowana jest budowa innej drogi, łączącej Warszawę z Konstancinem?


W Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego, w kierunkach zagospodarowania przestrzennego zakłada się w obszarze aglomeracji warszawskiej kształtowanie układu dróg odciążających obszar centralny i usprawniających połączenia ośrodków osadniczych poprzez najbliższe Warszawie powiązania lokalne. Zapisy te dotyczą, m.in. układu dróg od południa: Józefów – Konstancin i dalej do Nadarzyna.W planach jest także przebudowa drogi wojewódzkiej nr 724 na odcinku Warszawa – Konstancin-Jeziorna w jej dotychczasowym przebiegu. Inwestycja ta również znajduje się wśród projektów kluczowych RPOWM na lata 2007 – 2013 i, mam nadzieję, rozpocznie się w przyszłym roku. Konstancin graniczy z Warszawą, myślę więc, że władze lokalne powinny szukać możliwości skomunikowania tych miast drogami lokalnymi, np. tzw. Czerniakowską bis.

 

Wkrótce będziemy częścią metropolii warszawskiej. Co to oznacza dla małego miasta, takiego jak Konstancin?

 

Funkcjonalnie Konstancin już od dawna jest częścią metropolii warszawskiej.Wtoku prac, prowadzonych w Mazowieckim Biurze Planowania Regionalnego, dokonano wielu analiz i badań potwierdzających jednoznacznie przynależność Konstancina do Obszaru Metropolii Warszawskiej. Dyskusja na temat metropolii i ich statusu formalnoprawnego nadal trwa. Nie ma jeszcze zaawansowanych projektów odpowiednich ustaw, trudno więc określić, jakie skutki prawno-ustrojowe i kompetencyjne przyniesie ta ustawa dla Konstancina.Wiadomo, że przynależność gmin do OMW umożliwi skoordynowanie planowania przestrzennego, stworzy możliwość wspólnej realizacji inwestycji dotyczących m.in. dróg i organizacji komunikacji, gospodarki wodno-ściekowej, pozwoli na wspólne pozyskiwanie funduszy unijnych. Konstancin ma już przesądzoną funkcję uzdrowiskową i przynależność do OMW jej nie zmieni, a pozwoli wzmocnić i lepiej rozwinąć.

 

Mieszkańcy Konstancina zaniepokojeni są prywatyzacją uzdrowiska.Wiele obaw budzi też komercjalizacja STOCERU. Jaka będzie przyszłość uzdrowiska i STOCERU?

 

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój jest obecnie jednoosobową spółką skarbu państwa.W związku z planowaną przez ministra skarbu państwa prywatyzacją spółki, samorząd Mazowsza, będąc świadomym, że świadczone przez spółkę usługi zdrowotne dotyczą w pierwszej kolejności mieszkańców naszego regionu, wyraził wolę przejęcia udziałów skarbu państwa w uzdrowisku. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój jest naszym zdaniem bardzo istotnym elementem infrastruktury społecznej na Mazowszu i od wielu lat funkcjonuje w lokalnej świadomości społecznej, jako jedyny ogólnodostępny szpital uzdrowiskowo rehabilitacyjny w regionie.

 

Funkcjonalnie Konstancin już od dawna jest częścią metropolii warszawskiej. Dyskusja na temat metropolii i ich statusu formalno-prawnego nadal trwa. Nie ma jednak jeszcze zaawansowanych projektów odpowiednich ustaw, trudno więc określić, jakie skutki prawno-ustrojowe i kompetencyjne przyniesie ta ustawa dla Konstancina

 

Samorząd Mazowsza wyraził wolę przejęcia udziałów skarbu państwa w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój. Jest ono naszym zdaniem istotnym elementem infrastruktury społecznej na Mazowszu i funkcjonuje w lokalnej świadomości społecznej, jako jedyny ogólnodostępny szpital uzdrowiskowo-rehabilitacyjny w regionie

 

Starania województwa poparły Rada Miejska Konstancina-Jeziornej i Rada Powiatu Piaseczyńskiego. W wyniku rozmów przeprowadzonych z ministrem skarbu państwa zarysowała się jeszcze jedna możliwości utrzymania dotychczasowego statusu uzdrowiska – połączenie dwóch podmiotów: Uzdrowiska Konstancin-Zdrój z Centrum Rehabilitacji STOCER, dla którego organem założycielskim jest samorząd woj. mazowieckiego. Po utworzeniu spółki prawa handlowego pod nazwą Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER, która przejmie prowadzenie działalności medycznej od STOCERU, będzie możliwe połączenie jej ze spółką Uzdrowisko Konstancin-Zdrój. Zarząd województwa mazowieckiego zaproponował przyjęcie takiej ścieżki działania, jako najlepszego rozwiązania dla dalszych perspektyw rozwoju Uzdrowiska Konstancin-Zdrój i STOCERU.Województwo dołoży wszelkich starań, aby proces przekształcenia STOCERU nie był odczuwalny dla pacjentów i zyskał akceptację pracowników. Pomyślne przeprowadzenie tej skomplikowanej operacji pozwoli na podjęcie działań zmierzających do połączenia obu podmiotów. Razem będą one miały bardzo silną pozycję na rynku usług medycznych i zdecydowanie większe perspektywy rozwoju swojej działalności dla dobra mieszkańców naszego regionu.

 

Dziękuję za rozmowę.

   
Zobacz także:

Luty 2009 nr 2 (2) Błędne koło »

Listopad 2009 nr 11 (11) RECEPTA DLA STOCERU »

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

STOCER Sp. z o. o. (znajdź),   Ludwik Rakowski (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu