Listopad 2009 nr 11 (11)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Listopad 2009 nr 11 (11)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Centrum sztuki kosztuje »

Galeria Ave otwarta »

Obchody Dnia Niepodległości »

Od Redaktora »

W hołdzie obrońcom ojczyzny »



NASZE MIASTO

Alfabet Konstancina »

Grzech zaniedbania »

JAK DZIŚ WYGLĄDA KSIĘŻÓWKA »

Księżówka dla dewelopera? »

RECEPTA DLA STOCERU »

Rusza budowa szpitala »

XXXIV sesja rady miasta »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Bezimienna ulica »

Koncert Piast & Grapa Family Gospel »

Młodzież na wagarach »

Zagraniczne wojaże »



AKTUALNOŚCI

Bezpłatne szczepienia »

Harcerze ratują »

Hugonówka coraz droższa »

Kto może nam pomóc »

Okazyjnie kupię »



NASZA GMINA

Malownicza Dębówka »

Wycinanki z Mazowsza »



NASZ SAMORZĄD

III Otwarty Bieg Papieski »

Konstancin już jest częścią metropolii »

Młody Mistrz Nauki 2009 »



NASZA HISTORIA

Znasz-li Józefa Hertla? »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Okazyjnie kupię

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: GRAŻYNA MATUSIK- TOMASZEWSKA
   

Cena działki zależy od statusu gruntu, ale kupno kawałka pola w atrakcyjnej cenie – z myślą o budowie domu – ma sens tylko wtedy, gdy przed zakupem ustalimy, że odrolnienie ziemi w ogóle będzie możliwe.

 

działki rolne

Chociaż działki rolne są o wiele tańsze od budowlanych, to jednak przed ich zakupem trzeba się upewnić, czy odrolnienie będzie w ogóle możliwe

 

W miejscowościach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie dużego miasta działka rolna kosztuje kilkakrotnie taniej od działki budowlanej. A że w życiu zawsze jest coś za coś, na odrolnienie gruntu trzeba poświęcić sporo czasu i uzbroić się w cierpliwość.

 

O możliwości ustalenia innego niż rolniczy sposobu użytkowania gruntu decydują zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przede wszystkim w urzędzie gminy warto sprawdzić, czy interesujący nas teren jest objęty MPZP. Jeżeli dla danego obszaru plan taki nie został sporządzony i uchwalony, przeznaczenie gruntu można ustalić poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. W naszej gminie nie jest to jednak możliwe – w gminach uzdrowiskowych, które nie mają sporządzonych MPZP, z mocy prawa burmistrz pozbawiony jest możliwości wydawania warunków zabudowy. A na uchwalenie planu można czekać parę lat. Czekamy na uchwalenie planów jeszcze dla ok. 40 proc. terenu naszej gminy i na uchwalenie nowego studium kierunków zagospodarowania przestrzennego. Wielu mieszkańców ma wątpliwości, czy warto uchwalać plany na podstawie starych, mało aktualnych studiów, bowiem zgodnie z ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 r. wymagana jest bezwzględna zgodność zapisów planu z zapisami studium.

 

Procedura zmiany przeznaczenia terenu i wyłączenia go z produkcji rolnej trwa nawet do dwóch lat i pociąga za sobą obowiązek poniesienia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych zapłaty także jednorazowego odszkodowania. Obowiązek uzyskania zezwolenia na wyłączenie użytku rolnego z produkcji obejmuje gleby pochodzenia mineralnego i organicznego zaliczone do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytki rolne klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzone z gleb pochodzenia organicznego, a także grunty, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2–10 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, oraz grunty leśne, przeznaczone na cele nierolnicze i nieleśne. Grunty klasy V i VI może odrolnić gmina lub powiat, klasy IV – wojewoda, a klas I–III – tylko minister rolnictwa.

 

Należność jest jednorazową opłatą z tytułu trwałego wyłączenia gruntu z produkcji, a jej wysokość obliczana jest według przelicznika wskazanego w ustawie i pozostaje zależna m.in. od wielkości i klasy gruntu. Opłata roczna stanowi 10 proc. należności i w razie trwałego wyłączenia naliczana jest przez okres 10 lat.

 

Wyjściem z sytuacji jest zakup działki rolnej o powierzchni minimum 3 ha – ustawa o ustroju rolnym stanowi, że na takiej działce możemy wybudować siedlisko. To jednak, szczególnie w przypadku Konstancina, rozwiązanie kosztowne, często droższe niż zakup działki budowlanej.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ

• Grunty rolne podlegają ochronie wynikającej z ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

• Ustawa mówi, że na cele nierolnicze i nieleśne można przeznaczać przede wszystkim grunty oznaczone w ewidencji, jako nieużytki, a w razie ich braku – inne grunty o najniższej przydatności produkcyjnej.

• Przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolne dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednakże musi to być poprzedzone uzyskaniem zgody ministra rolnictwa i rozwoju wsi – w przypadku gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha.

• Uzyskanie decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej nie jest wymagane w stosunku do użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego, a co za tym idzie, w tych przypadkach nie mogą zostać naliczone należności i opłaty roczne.

• Od 1 stycznia 2009 r. przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych nie mają zastosowania do gruntów rolnych stanowiących użytki rolne, położonych w granicach administracyjnych miast.
   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu