Listopad 2009 nr 11 (11)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Listopad 2009 nr 11 (11)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Centrum sztuki kosztuje »

Galeria Ave otwarta »

Obchody Dnia Niepodległości »

Od Redaktora »

W hołdzie obrońcom ojczyzny »NASZE MIASTO

Alfabet Konstancina »

Grzech zaniedbania »

JAK DZIŚ WYGLĄDA KSIĘŻÓWKA »

Księżówka dla dewelopera? »

RECEPTA DLA STOCERU »

Rusza budowa szpitala »

XXXIV sesja rady miasta »LISTY/AKTUALNOŚCI

Bezimienna ulica »

Koncert Piast & Grapa Family Gospel »

Młodzież na wagarach »

Zagraniczne wojaże »AKTUALNOŚCI

Bezpłatne szczepienia »

Harcerze ratują »

Hugonówka coraz droższa »

Kto może nam pomóc »

Okazyjnie kupię »NASZA GMINA

Malownicza Dębówka »

Wycinanki z Mazowsza »NASZ SAMORZĄD

III Otwarty Bieg Papieski »

Konstancin już jest częścią metropolii »

Młody Mistrz Nauki 2009 »NASZA HISTORIA

Znasz-li Józefa Hertla? »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


RECEPTA DLA STOCERU

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: KLARA WARECKA
   

Oddala się termin przekształcenia konstancińskiego Centrum Rehabilitacji im. Mariana Weissa STOCER w spółkę prawa handlowego. Radni sejmiku mazowieckiego nad uchwałą likwidacyjną mieli głosować na początku września, ale z powodu protestów związkowców uczynią to najwcześniej w listopadzie. Rozpoczęcie działalności spółki planowane na 1 stycznia 2010 r. nastąpi nie wcześniej niż w kwietniu 2010 r.

 

 

STOCER

STOCER to nie tylko szpital, ale także kilka hektarów terenu w najatrakcyjniejszym punkcie uzdrowiska i pięć zabytkowych willi

 

 

STOCER to jedyna w Polsce placówka zajmująca się leczeniem urazów oraz chorób kręgosłupa i rdzenia kręgowego, słynąca z wykonywania skomplikowanych operacji ortopedycznych, neurochirurgicznych i rehabilitacji. Projekt przekształcenia STOCERU w spółkę wywołał wiele obaw ze strony pracowników szpitala i władz samorządowych. Związkowcy są zdziwieni, że decyzje zapadają bez konsultacji z nimi. Negatywne opinie w sprawie przekształcenia wyraziły Rada Miejska Konstancina-Jeziorny i Rada Powiatu Piaseczyńskiego.

 


Projekt przekształcenia STOCERU w spółkę wywołał wiele obaw ze strony pracowników szpitala i władz samorządowych. Negatywne opinie w tej sprawie wyraziły Rada Miejska Konstancina-Jeziorny i Rada Powiatu Piaseczyńskiego

 

Czy po przekształceniu szpitala w spółkę nic się nie zmieni? Operacje kręgosłupa to bardzo kosztowne zabiegi, a spółka musi zarabiać. Bardziej opłacalne będzie więc wykonywanie zabiegów odpłatnie. Pacjent, którego będzie stać na opłacenie leczenia będzie więc miał pierwszeństwo. Tym samym pacjenci leczeni w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia poczekają w dłuższej kolejce. A nierentowne oddziały szpitala spółka będzie mogła zlikwidować.

 

Czy jest się czego bać? Jest, bo nikt nie zna odpowiedzi na pytania, dlaczego przekształcenie ma nastąpić tak szybko, co stanie się z pracownikami szpitala, co będzie z dorobkiem naukowym placówki, ze szkoleniem nowych kadr, czy spółka nie zrezygnuje z kosztownych i mniej opłacalnych procedur, czy nie pogorszy się dostępność świadczeń.

 

Komercjalizacja szpitali polega na przekształcaniu przez samorządy zadłużonych placówek w spółki prawa handlowego. Samorząd przejmuje długi szpitala i spółka zaczyna działalność z czystym kontem. Jeśli jednak będzie źle zarządzana, popadnie w długi kolejny raz. Czy prezes spółki będzie lepiej zarządzał niż dyrektor szpitala? Na razie prezesami spółek mają zostać dotychczasowi dyrektorzy szpitali. Czy mają już gotowe biznesplany? Dlaczego wcześniej nie korzystali z pomysłów obniżenia kosztów? Przecież od dawna wiele usług pozamedycznych można zlecić firmom zewnętrznym: sprzątanie, pranie, żywienie pacjentów. Zarządzających placówką nie dotyczą wtedy problemy pracowników pozamedycznych – zwolnienia, urlopy, odprawy. Teraz zlecą te usługi wyspecjalizowanym firmom. To oczywiście obniży koszty, ale zmusi zarząd spółki do zwolnienia ok. 30 proc. pracowników. Związkowcy negocjują dla zwalnianych jak najlepsze warunki – odprawy i pakiet osłonowy – ale o konkretach nikt jeszcze nie mówi.

 

Ci, których niepokoi szybkość decyzji i planowanych zmian twierdzą, że jeżeli nie wiadomo dokładnie, o co chodzi, to chodzi na pewno o pieniądze. STOCER to nie tylko szpital – to kilka hektarów ziemi w strefie A ochrony uzdrowiskowej (najdroższe tereny w Konstancinie) i pięć zabytkowych willi. – Chodzi o przejęcie gruntów przez spółkę i o prywatyzację. Jak stracimy STOCER, stracimy i uzdrowisko – mówi radny Konstancina- -Jeziorny Edward Dudek.

 

Władze samorządowe Mazowsza zapewniają, że spółki przejmą tylko te nieruchomości, które są wykorzystywane w działalności leczniczej. Wille pozostaną w gestii samorządu.

 

Władze samorządowe Mazowsza zapewniają, że spółki przejmą tylko te nieruchomości, które są wykorzystywane w działalności leczniczej. Wille pozostaną w gestii samorządu

 

Przekształcenia własnościowe placówek służby zdrowia nie są sprawą prostą. Trzeba się do nich dobrze przygotować. Przykład konstancińskiego Centrum Kompleksowej Rehabilitacji świadczy, że można osiągnąć sukces: dobrze zarządzać, rozwijać się i mieć tysiące zadowolonych pacjentów. Dziś STOCER jest zadłużony na blisko 40 mln zł, ale wciąż w łazienkach z zepsutych kranów leci gorąca woda, a światła palą się w dzień i w nocy. Na pewno komercjalizacja pozwoli na lepsze wykorzystanie bazy medycznej: sal operacyjnych, specjalistycznego sprzętu medycznego. Najważniejsze jest jednak sprawne zarządzanie placówką – forma własności mało ma wspólnego z konserwacją kranów.

 

19 października na kolejnym posiedzeniu rada społeczna STOCERU jednogłośnie podjęła decyzję o jego komercjalizacji.

   
Zobacz także:

Wrzesień 2009 nr 9 (9) STOCER Sp. z o. o. »

Październik 2009 nr 10 (10) STOCER ma 60 lat »

Listopad 2009 nr 11 (11) Konstancin już jest częścią metropolii »

Luty 2010 nr 2 (14) NIE MA ROZWIĄZAŃ DOSKONAŁYCH »

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

STOCER Sp. z o. o. (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 


ANKIETA

Czy jesteś za komercjalizacją Centrum Rehabilitacji im. Mariana Weissa STOCER?

Zdecydowanie TAK

Zdecydowanie NIE

Nie mam zdania

głosuj
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu