Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Bubel roku »

Jubilaci odznaczeni »

Nagrody marszałka województwa mazoweickiego »

Nakrętki dla Mateusza »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

PRZEMYSŁOWE UZDROWISKO »LISTY/AKTUALNOŚCI

Bez planów, bez studium »

Kościół w Słomczynie »

Mniejsze opłaty za przedszkola »

Podziękowanie »

Remont bez sensu »

Ścieżki rowerowe »

Segregacja na pół gwizdka »

Woda z bakteriami »

Zmiany na ul. Piasta »AKTUALNOŚCI

650 LAT CIECISZEWA »

Inicjatywa lokalna »

JUBILEUSZ KSIĘDZA PRZEGALIŃSKIEGO »

Kiedy się doczekamy Veturilo? »

Kino pod chmurką »

Magiczne miejsce »

Nie ma pieniędzy na drogi »

Nie warto ryzykować »

Otwarte Ogrody zapraszają »

Piknik dla Beaty »

ŚWIĘTO STRAŻAKÓW »

„Przy źródle” w Parku Zdrojowym »NASZA GMINA

GMINA BEZ WYKLUCZENIA CYFROWEGO »

POSTAWMY NA TURYSTYKĘ »

RADA BEZROBOTNYCH »

ŚMIECIE PO REWOLUCJI »

TAK, ALE... »

WYJĄTKOWY ROK W WYJĄTKOWEJ SZKOLE »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


PRZEMYSŁOWE UZDROWISKO

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Perspektywa budowy zakładu przetwarzania odpadów elektrycznych i elektronicznych stawia pod znakiem zapytania koncepcję zagospodarowania poprzemysłowych terenów Mirkowa, wypracowaną podczas Warsztatów Urbanistycznych Charrette. Nie na tego rodzaju inwestycje w Mirkowie liczyliśmy.

 

elektrośmieci

 

W Biuletynie Informacji Publicznej 24 czerwca ukazało się Obwieszczenie Burmistrza Gminy Konstancin-Jeziorna informujące, że „w dniu 15 maja 2013 roku wpłynął wniosek Saur Konstancja Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ulicy Domaniewskiej 39A o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu przetwarzania odpadów wielkogabarytowych w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz punktu selektywnego zbierania odpadów w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mirkowskiej 45, na działce o nr ew. 10/42 z obrębu 02-01.”

 

Informacja podana została do publicznej wiadomości również na tablicach ogłoszeń: w urzędzie gminy, we wsi Habdzin i na osiedlu Mirków.

 

– Dlaczego obwieszczenie ukazało się dopiero 40 dni po rozpoczęciu postępowania? Żebyśmy nie zdążyli w terminie zaprotestować? Radni też nie zostali wcześniej poinformowani o wszczętym postępowaniu. To tak wygląda jawność działań i liczenie się z naszym zdaniem? – dzwoniący do redakcji mieszkańcy Mirkowa nie kryli oburzenia.

 

Budowa zakładu przetwarzania odpadów, w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), oraz punktu selektywnego zbierania odpadów, zgodnie z paragrafem 2 ust. 1 pkt 45 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), zalicza się do kategorii przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadza się ocenę oddziaływania na środowisko. Organem administracji właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w tej sprawie jest burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna. Organami biorącymi udział w ocenie oddziaływania na środowisko, właściwymi dowydania opinii i dokonania uzgodnienia, są regionalny dyrektor ochrony środowiska w Warszawie oraz powiatowy inspektor sanitarny.

 

– Nie można było postawić w Konstancinie kompostera, bo szkodzi środowisku, ale asfalciarnia i zakład przetwórstwa elektrośmieci są jak najbardziej na miejscu – nie mogą nadziwić się mieszkańcy.

 

Lokalizacja planowanej przez spółkę Saur inwestycji w strefie C ochrony uzdrowiskowej pozostaje w sprzeczności z zapisami ustawy uzdrowiskowej, które zabraniają lokalizacji jakichkolwiek zakładów przemysłowych na terenie gmin uzdrowiskowych. Przetwarzanie wielko- i małogabarytowych urządzeń gospodarstwa domowego i sprzętu teleinformatycznego, zużytych monitorów, komputerów, telewizorów, pralek i lodówek powoduje uwalnianie dużych ilości metali ciężkich zawartych w ich podzespołach. Przy przetwarzaniu wyeksploatowanych lodówek uwalniane są gazy pochodzące z instalacji chłodniczych: freon, cyklopentan i izobutan.

 

Dlaczego obwieszczenie ukazało się dopiero 40 dni po rozpoczęciu postępowania? Żebyśmy nie zdążyli w terminie zaprotestować?

 

W jaki sposób środowisko będzie zabezpieczone przed infiltracją gazów, rtęci, kadmu itp. na etapach składowania i przetwarzania sprzętu, załadunku i transportu? Bez wpływu na środowisko. Raport inwestora o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko nie zawiera szczegółów technologii przetwarzania odpadów. Czy zużyty sprzęt zostanie rozebrany na czynniki pierwsze, co już znacząco wpływa na środowisko, czy również odzyskiwane będą z niego surowce?

 

Spełnienie unijnych wymagań dotyczących bezpiecznego dla ludzi i środowiska przetwarzania ZSEE wiąże się z budową kosztownych linii technologicznych. Tego typu nowoczesne instalacje, spełniającego unijne standardy recyklingu i unieszkodliwiania elektroodpadów, budowane w ostatnich latach w Polsce przetwarzają od 20 do 50 tys. Mg na rok.

 

– Roczna ilość zużytego sprzętu z terenu naszej gminy nie wystarczyłaby nawet na jeden dzień pracy takiego zakładu. A to oznacza, że albo przetwórstwo odbywałoby się metodą chałupniczą, z ogromną szkodą dla środowiska, albo do zakładu w Mirkowie zwożone byłyby elektrośmiecie nie tylko z całego powiatu, ale również z Warszawy. Przez Mirków przejeżdżałyby dziesiątki emitujących hałas i spaliny ciężarówek dziennie, o niszczeniu dróg nie wspominając – denerwuje się nasz czytelnik, Maciej W.

 

Wypracowana w trakcie warsztatów urbanistycznychwizja rewitalizacji i rozwoju Mirkowa zakłada zlokalizowanie wokół zabytkowej części zabudowy papierni centrum handlowo-usługowo-biznesowego: sal konferencyjnych, wystawienniczych, hotelu, restauracji i sklepów. W części uzdrowiskowo-rekreacyjnej mogłyby powstać sanatoria, ośrodki SPA i wellness, a także centrum rozrywki, basen, korty tenisowe i kino. Ok. 10 proc. terenu przeznaczone byłoby pod budownictwo mieszkaniowe. Budowy zakładu przetwarzania odpadów wielkogabarytowych w tym ZSEE organizatorzy warsztatów nie przewidzieli.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Mirków (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu