Wrzesień 2013 nr 9 (57)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Wrzesień 2013 nr 9 (57)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Komputeryzacja »

Kurs pierwszej pomocy »

Lekcje obywatelskie u wojewody »

Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym »

Rocznica Września 1939 »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

NOWY ROK SZKOLNY »LISTY/AKTUALNOŚCI

Ile można dorobić do emerytury »

Państwo w państwie »

Skatepark w Piasecznie »

Stop narzekaniu »

Szukamy inwestorów »AKTUALNOŚCI

CBA kontroluje starostwo »

Czad zabija »

Czegoś nie rozumiem »

Fundusze na inwestycje »

Gmina sprzedaje nieruchomości »

Habdzinman 2013 »

Kajakarze sprzątają Jeziorkę »

Koncert patriotyczny »

Liceum do wygaszenia? »

PARTNERZY Z DENZLINGEN »

Pięściarze nie tylko bokserom »

Urodziny tężni »

Uważaj na oszustów telefonicznych »

Wyburzyli kotłownię »

Wyróżnienie dla Łurzycanek »

Zdobywcy mazowieckiej pustyn »

Żegnaj, Veturilo »

Zmiany w komunikacji »NASZA GMINA

EDUKACJA I ORGANIZACJA »

GMINNE INWESTYCJE »

NOWE STAWKI WESZŁY W ŻYCIE »

PARKING CZY MIEJSCA POSTOJOWE? »

WAKACJE TO RZECZ MIŁA »

WANDALE NA KOZIEJ »

WIELKI PROBLEM MAŁEJ RZECZKI »

„NIE” DLA PRZETWÓRNI ODPADÓW »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. Amfiteatr otwarty »
7. RECEPTA DLA STOCERU »
8. Odnowić willę Świt »
9. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
10. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


PARKING CZY MIEJSCA POSTOJOWE?

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

Ministerstwo Zdrowia, grożąc ukaraniem gminy grzywną i możliwością utraty statusu uzdrowiska, wezwało burmistrza Kazimierza Jańczuka do likwidacji nowych miejsc postojowych usytuowanych wzdłuż ul. Źródlanej.

 

Parking w Konstancinie

 

Od kilku miesięcy ruch ulicami Źródlaną, Wierzejewskiego (od ul. Źródlanej do ul. Piasta) i Kraszewskiego możliwy jest tylko w jednym kierunku. Dzięki zmianie organizacji ruchu jest bardziej bezpiecznie, a wzdłuż ul. Źródlanej, po lewej stronie można parkować auta. Mieszkańcy okolicznych posesji są zadowoleni ze zmiany. – Nareszcie nikt nie zastawia mi bramy i nie rozjeżdża trawnika – mówi E. P. Bo mimo zakazów parkowania, kierowcy i tak stawiali samochody na każdym wolnym skrawku terenu. Jednak minister zdrowia utworzenie nowych miejsc postojowych traktuje jako budowę parkingu i zarzuca władzom gminy złamanie zapisów ustawy uzdrowiskowej, które określają wielkość parkingów w strefie A ochrony uzdrowiskowej. Urzędnicy ratusza nieco inaczej interpretują zapisy ustawy: limity dotyczą budowy parkingów, a nie wyznaczenia wzdłuż istniejących ulic tymczasowych miejsc postojowych.

 

Mieszkańcy okolicznych posesji są zadowoleni ze zmiany, bo mimo zakazów parkowania, kierowcy i tak stawiali samochody na każdym wolnym skrawku terenu

 

– Uważam, że nowa tymczasowa organizacja ruchu jest właściwa – mówi burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Ruch jednokierunkowy usprawnia poruszanie się wokół parku i ogranicza liczbę samochodów w strefie A uzdrowiska, a co za tym idzie – także spalin. Nie zbudowaliśmy nowych parkingów, czego zabrania ustawa, lecz wytyczyliśmy miejsca postojowe wzdłuż ulic, gdzie i tak zatrzymywali się kierowcy odwiedzający Park Zdrojowy i obiekty uzdrowiskowe – tlumaczy.

 

Minister zdrowia twierdzi, że wyznaczenie większej liczby miejsc parkingowych powoduje większy ruch samochodów, a co za tym idzie więcej spalin, zmniejszenie powierzchni biologicznie czynnej i może mieć negatywny wpływ na walory klimatyczne uzdrowiska. Burmistrz uważa, że obecne rozwiązanie jest korzystne dla kierowców, mieszkańców i dla klimatu uzdrowiska, jak również nie narusza zapisów ustawy uzdrowiskowej i dodaje, że wprowadzona organizacja miejsc postojowych jest tymczasowa i po zbudowaniu parkingów poza strefą A ochrony uzdrowiskowej, miejsca postojowe wokół Parku Zdrojowego zostaną zlikwidowane.

 

– Konstancin-Jeziorna może przestać być uzdrowiskiem tylko wtedy, kiedy operat wykaże, że stracił walory lecznicze, a to z powodu nowej organizacji ruchu na pewno nam nie grozi – odpowiada burmistrz Jańczuk.

 

– To wspaniale, że Ministerstwo Zdrowia tak dba o uzdrowisko, tylko gdzie byli ministerialni urzędnicy, kiedy w uzdrowisku powstawała asfalciarnia? – pyta nasza czytelniczka. – Dlaczego ministerstwo nie poparło nas w staraniach o ograniczenie ruchu pojazdów o wielkim tonażu? Przecież nawet najnowszy tir wydziela 10 razy więcej spalin, niż samochód osobowy. A że większość tirów na naszych drogach to pojazdy mocno wyeksploatowane, to ich spaliny są jeszcze bardziej toksyczne i szkodliwe dla środowiska – zastanawia się Anna G.

 

Zarządca targowiska miejskiego Jacek Rowiński zadeklarował udostępnienie placu targowego w celu zwiększenia liczby miejsc postojowych w niedziele, kiedy targowisko jest nieczynne

 

Kwestia miejsc postojowych omawiana była na specjalnym posiedzeniu komisji uzdrowiskowej. W strefie B ochrony uzdrowiskowej w pobliżu Parku Zdrojowego gmina – przynajmniej na razie – nie ma dostatecznie dużego terenu, na którym można by urządzić parking. Zarządca targowiska miejskiego Jacek Rowiński zadeklarował udostępnienie w tym celu placu targowego. Najwięcej osób odwiedza Konstancin w niedziele, kiedy targowisko jest nieczynne i takie rozwiązanie, choćby doraźnie, umożliwiłoby zmniejszenie liczby miejsc postojowych w okolicy parku.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu