Październik 2014 nr 10 (70)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Październik 2014 nr 10 (70)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Kolonia Artystyczna zaprasza »

Magia liczb »

Nie daj się oszukać »

WYBORY 2014 »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »

Zmiana czasu »NASZE MIASTO

LIST OTWARTY DO KAZIMIERZA JAŃCZUKA, BURMISTRZA GMINY KONSTANCIN-JEZIORNA »LISTY/AKTUALNOŚCI

Biuletyn informacyjny »

Dziki nie ustępują »

Otwarcie skateparku »

Podziękowanie »

Radny bezradny »

Tajne załączniki »AKTUALNOŚCI

Aleja Miłośników Konstancina »

Cichy zabójca »

FLIS FESTIWAL NAGRODZONY »

GAZOCIĄG ŚRODKIEM GMINY »

GOSiR zaprasza »

Jest, ale go nie ma »

Konstancińska Karta Mieszkańca »

LOKALI BRAK »

M jak monstrum »

Mieszkanie dla młodych »

Oficjalnie otwarty »

Okrzeszyn ma nowego sołtysa »

SZTUKA DLA SZTUKI »

Urząd skarbowy w nowej siedzibie »

Zaszczep się przeciw grypie »NASZA GMINA

GMINA NARUSZYŁA PRAWO »

JAK TO ZE ŚMIECIAMI W NASZEJ GMINIE JEST »

WARIOGRAF »

ZŁOTE KLAMKI »KULTURA

Konstanciński Dom Kultury zaprasza »

ZAPROSILI NAS »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Amfiteatr otwarty »
6. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
7. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
8. Odnowić willę Świt »
9. RECEPTA DLA STOCERU »
10. MOST GOTOWY »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


ZAPROSILI NAS

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: (opr. MM)
   

19 WRZEŚNIA

 

– reformowana gmina żydowska Beit Konstancin na modlitwę i wieczór szabasowy w Hugonówce – wieczór z tradycją i kulturą żydowską. To spotkanie otwarte było dla osób różnych poglądów i wyznań zainteresowanych kulturą żydowską i jej odrodzeniem we współczesnej Polsce, a także dialogiem międzykulturowym, dla wszystkich, którym bliska jest idea społecznej i religijnej tolerancji. Współczesna gmina żydowska w Konstancinie-Jeziornie pragnie dzielić się dziedzictwem kultury żydowskiej będącej integralną częścią kultury polskiej i lokalnej. Śpiew prowadził znany kantor Piotr Mirski z Lublina. Paweł Komosa, Adam Zyszczyk i Tomasz Zymer, pasjonaci historii terenów naszej gminy i okolic, podczas spotkania przybliżyli nam postacie kilkorga z członków społeczności żydowskiej, mieszkających na obszarze Konstancina, Jeziorny, Skolimowa i okolic w okresie przed II wojną światową. W najbliższej przyszłości Beit Konstancin planuje zaprosić na wspólną wieczerzę władze gminy, a także nawiązać współpracę z samorządem oraz lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami społecznymi.

 

 

 

25 WRZEŚNIA

 

Stefan Żeromski– Fundacja na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim na Konferencję z okazji 150. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego.

 

Podczas konferencji referaty na temat powojennej recepcji twórczości Żeromskiego oraz jego obecności w Konstancinie wygłosili: prof. dr hab. Zdzisław Jerzy Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr Wiesław Ratajczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i prof. dr hab. Jerzy Snopek z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, kustosz honorowy Domu Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie.

 

W dalszej części spotkania odbyła się otwarta debata z udziałem publiczności, na temat aktualności dzieła pisarza wobec wyzwań współczesnej kultury i edukacji. W trakcie debaty delegacja Zespołu Szkół nr 2 wystąpiła z inicjatywą ustawienia ławeczki pisarza. Zgromadzeni przyjęli tę propozycję z aprobatą. Kwestia lokalizacji ławeczki pozostaje otwarta, z pewnością jednak gdzieś na szlaku spacerowym między domem Stefana Żeromskiego a tężnią solankową w Parku Zdrojowym.

 

Współorganizatorami konferencji byli: Starostwo Powiatowe w Piasecznie, Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury.

 

 

 

27 WRZEŚNIA

 

Ścieżka zdrowia Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Tomasza Hopfera

 

– na uroczystość nadania ścieżce zdrowia Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji imienia Tomasza Hopfera. W uroczystości uczestniczyła rodzina patrona ścieżki, władze gminy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Odsłonięcia pamiątkowego kamienia dokonali Zofia Hopfer i burmistrz Kazimierz Jańczuk. Na starcie inauguracyjnego biegu stanęło kilkadziesiąt osób.

 

 

 

27 WRZEŚNIA

 

– Konstanciński Dom Kultury i Wirtualne Muzeum Konstancina na spotkanie „Lekarze Konstancina” z cyklu „Konstancin – ocalić od zapomnienia”, podczas którego uczestnicy przypomnieli sylwetki niektórych spośród wielu lekarzy wykonujących swoją misję w Konstancinie, m.in. Jana Gutkowskiego, Stefana Pająka, Marię Szmidtową, Stanisława Seńczuka, Zbigniewa Cechnickiego, Marię Piętkową i Andrzeja Piętkę. W spotkaniu udział wzięli dr Czesława Gasik, dr Jan Piętka, Krystyna Żółtek, Maja Nekanda-Trepka i Krzysztof Cechnicki.

 

 

 

28 WRZEŚNIA

 

– na koncert charytatywny na rzecz transplantologi „HLA Moje i Twoje Życie” i na spotkanie wspierające medycynę transplantacyjną, zorganizowane przez Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie przy ul. Wołoskiej pod kierownictwem prof. Marka Durlika i Konstanciński Dom Kultury. W wydarzeniu wzięli udział artyści, lekarze i ludzie, którzy zyskali drugie życie dzięki transplantacji.

 

Zygmunt Kaliciński, kardiochirurg i lider zespołu Cardioband tak opowiadał o potencjalnych dawcach i biorcach życia: – Żyją w wiecznym strachu i oczekiwaniu. Potencjalni biorcy to ludzie młodzi, którym zepsuło się serce, wątroba lub nerki. (…) Po drugiej stronie jest dużo bezsensownej, czasami głupiej, beznadziejnej i nagłej śmierci. To, co chcemy zrobić, to połączyć te dwa światy, żeby życie mogło przepływać między nimi. Ci co giną, żeby mogli żyć dalej w kimś”.

 

Wszyscy ludzie, zarówno potencjalni dawcy, jak i biorcy, mają unikalny kod genetyczny HLA, zwanym również transplantacyjnym. Im bardziej dopasowany kod HLA dawcy i biorcy, tym większa szansa na dobre funkcjonowanie przeszczepionego organu. Ponieważ tym kodem różnimy się od siebie, im więcej nas w klubie HLA, tym większa szansa na jego dopasowanie, co umożliwia lekarzom „przepompowywanie Życia”. Jednak środowisko lekarskie często spotyka się ze sprzeciwem rodziny na pobranie narządu od osoby zmarłej, w szczególności młodej. Dlatego tak ważna jest kampania edukacyjna i informacyjna o potrzebach i wynikach transplantacji.

 

Jarosław Jakimowicz, ambasador akcji, aktor znany m.in. z filmu „Młode Wilki”, opowiadał o chorobie swojego dziecka. – To, co spotkało mnie i mojego syna Jeremiasza, to było trzęsienie ziemi, tsunami, wraz z wszystkimi kataklizmami, które mogą nawiedzić świat. Kiedy usłyszeliśmy pierwszy raz, że konieczna będzie transplantacja, od razu wiedziałem, że będę dawcą. Jeremiasz był bardzo malutki. Generalnie takie operacje wykonuje się dopiero u trzy-, czteroletnich dzieci. On miał siedem miesięcy. (…) Był za mały i prawdopodobieństwo udania się transplantacji wątroby 34-letniego mężczyzny było znikome. Ale stał się cud. Dla mnie cudem jest to wszystko, czego dokonuje Klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów pod kierownictwem prof. Piotra Kalicińskiego w Centrum Zdrowia Dziecka – mówił.

 

Towarzyszące spotkaniu koncerty zespołów Hamak Band i Cardioband były próbą przekonania wielu osób do składania „Oświadczenia woli”. Jeden podpis pod oświadczeniem: „W nadziei ratowania Życia innych wyrażam zgodę na pobranie po śmierci moich narządów do przeszczepienia”, daje szanse na nowe życie.

 

Patronat nad wydarzeniem objęli: Polskie Towarzystwo Transplantacyjne, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji Poltransplant oraz burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna.

 

 

 

30 WRZEŚNIA

 

– na Spotkanie z muzyką Powstania Warszawskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: prof. Witold Kieżun, Ryszard Makowski oraz Jan Pietrzak, którzy wzięli udział w dyskusji o roli muzyki w czasie okupacji i powstania.


   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu