Marzec 2012 nr 3 (39)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Marzec 2012 nr 3 (39)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

DZIEŃ OTWARTY W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM »

Numer 311 »

Uwaga na fałszywych kontrolerów »



NASZE MIASTO

GMINNA HUGONÓWKA »

WŁASNE LOKUM »



NASZ POWIAT

URSYNÓW MÓJ WIDZĘ OGROMNY »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Gdzie jest policja? »

Nabór do przedszkoli »

Naprawią gminne drogi »

Obwodnica Piaseczna »

Pole golfowe »

Przepraszam »

Samobójcy »

Urząd po reformie »



AKTUALNOŚCI

Czas inwestycji »

II Konstancińskie Forum Kulturalne »

Nasze miejsce na ziemi »

Odpowiedzialność urzędnika »

Plan Skolimowa od nowa »

Straż miejska skontroluje czystość i porządek »

Ulgi dla rodzin wielodzietnych »

WIOSENNE WYDARZENIA KULTURALNE W KONSTANCINIE-JEZIORNIE »

Zamiast skateparku »

Zmiany w komunikacji busikowej »

Zmiany w komunikacji busikowej »



NASZA GMINA

CUD TECHNIKI W CZARNOWIE »

INTELIGENTNE OSIEDLE »

KOSZTOWNY SPÓR »

Tranzyt przez Konstancin »

VIII KONWENT WÓJTÓW, BURMISTRZÓW I STAROSTY POWIATU PIASECZYŃSKIEGO »

WINNY PRZYKŁADNIE UKARANY? »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


WINNY PRZYKŁADNIE UKARANY?

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: KLARA WARECKA
   

Parcela

Kontrola WIOŚ potwierdziła, że na polu Rolniczego Zakładu Doświadczalnego była wylewana nielegalnie gnojówka

 

Wnioski Roberta Bryzka, sołtysa Parceli, skierowane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) z prośbą o kompleksową kontrolę w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wilanów-Obory warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), odniosły skutek.

 

Na polecenie WIOŚ, na terenach należących do zakładu przeprowadzona została kontrola, która w całości potwierdziła fakt rozlewania gnojówki na zamarzniętym i pokrytym śniegiem polu.

 

Kontrolerzy stwierdzili także, że w pobliżu płyty obornikowej i wiaty występowały zamarznięte rozlewiska gnojowicy, która wyciekała z płyty obornikowej. Zamarznięte rozlewiska zlokalizowano na terenie, na którym występuje wysoki poziom wód gruntowych (na łące, u podnóża skarpy). A to oznacza, że po rozmarznięciu gruntu gnojowica może swobodnie przedostać się do wód gruntowych, a tym samym do studni mieszkańców Parceli.

 

„Stosowanie nawozów niezgodnie z wymaganiami prawa, stanowi wykroczenie podlegające karze grzywny. Pracownik RZD Wilanów-Obory odpowiedzialny za wylanie gnojówki został ukarany mandatem karnym” – czytamy w odpowiedzi WIOŚ na pismo sołtysa Parceli. Czyżby pracownik wylał gnojowicę z własnej inicjatywy i tylko jego trzeba ukarać? Dyrekcja o nagannych praktykach nic nie wiedziała?

 

Kontrola stwierdziła także, że choć RZD ma pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków – wód opadowych do jeziora Goździe (wydane przez marszałka województwa mazowieckiego, ważne do 2018 r.), to zakład nie wywiązał się z obowiązku wykonywania badań wód opadowych wprowadzanych do jeziora w 2011 r. Niekorzystne warunki atmosferyczne nie pozwoliły kontrolerom na pobranie do analizy chemicznej próbek ścieków deszczowych i wody z jeziora. W kwestii swojskiego zapachu WIOŚ stwierdził: „w obowiązujących przepisach prawa nie ma określonych standardów zapachowych jakości powietrza”.

 

WIOŚ wydał zarządzenie pokontrolne, zobowiązujące RZD do usunięcia nieprawidłowości oraz wskazał na konieczność budowy zbiornika do gromadzenia gnojowicy.

 

Zakład przystąpił do realizacji zarządzenia natychmiast, bo już 6 lutego, ogłaszając przetarg na zaprojektowanie i wykonanie dostosowanego do wymogów Unii Europejskiej zbiornika na gnojowicę wraz z przepompowniami i rurociągiem tłocznym. Zbiornik o wymiarach 20 m x 29 m i wysokości 2,5 m ma pomieścić ok. 1500 msześc. gnojowicy.

 

Kilka dni później, 17 lutego, ukazało się obwieszczenie burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego – budowy zbiornika.

 

WIOŚ wydał zarządzenie pokontrolne, zobowiązujące RZD do usunięcia nieprawidłowości oraz wskazał na konieczność budowy zbiornika do gromadzenia gnojowicy

 

– Od kiedy to budowa zbiornika na gnojowicę jest realizacją celu publicznego – pytają mieszkańcy Parceli.

 

A tak na marginesie, o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, zgodnie z prawem, można wnioskować tylko wtedy, gdy dla danego obszaru nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dla Parceli jest uchwalony, dlatego SGGW powinna wystąpić o pozwolenie na budowę.

 

Zebranie mieszkańców Parceli podjęło uchwałę, zgodnie z którą Robert Bryzek złożył do burmistrza (z powiadomieniem rady miejskiej) dwa wnioski w sprawie wszczęcia postępowania o ustaleniu lokalizacji zbiornika. Mieszkańcy Parceli wnoszą o: przeprowadzenie postępowania z zakresu ocen oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia, zawieszenie postępowania do czasu wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, uzgodnienie projektu decyzji z ministrem zdrowia oraz przeprowadzenie publicznej rozprawy administracyjnej przed wydaniem decyzji o ustaleniu lokalizacji.

 

Robert Bryzek wniósł również o zawieszenie postępowania do czasu ustalenia, czy liczba sztuk inwentarza RZD Wilanów-Obory jest zgodna z obowiązującymi przepisami i uzasadnia budowę tak dużego zbiornika oraz o analizę wpływu użytkowania zbiornika na fizjografię uzdrowiska. Zgodnie z art. 38a ust. 3 pkt. 12 ustawy uzdrowiskowej, w strefie C ochrony uzdrowiskowej zakazuje się prowadzenia działań mających negatywny wpływ na fizjografię uzdrowiska i jego układ urbanistyczny lub właściwości lecznicze klimatu.

 

Wpływ gnojowicy na właściwości lecznicze klimatu to temat na ciekawą pracę magisterską na SGGW. Równie ciekawym tematem byłby wpływ lokalizacji zbiornika na gnojowicę na zdrowie dzieci mieszkających w Parceli, korzystających z placu zabaw usytuowanego 800 m od planowanego obiektu.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Konstancin-Jeziorna (znajdź),   Strefa C (znajdź),   Robert Bryzek (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu