Grudzień 2012 nr 12 (48)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Grudzień 2012 nr 12 (48)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Bez komentarza »

Spotkanie z prof. Krasnodębskim »

SYLWETKI Tomasz Witkowski »

Wirtualne Muzeum Konstancina »

XXIX sesja rady miejskiej »NASZE MIASTO

ZŁOTA DRUŻYNA »LISTY/AKTUALNOŚCI

Finał konkursu wiedzy o HIV i AIDS »

Idzie zima »

Nasi mniejsi bracia »

Pomoc powiatu »

Przyszłość Mirkowa »AKTUALNOŚCI

20 lat współpracy »

Będzie drożej »

Ile zapłacimy za śmiecie »

Inauguracyjna sesja MRM »

List otwarty do burmistrza Kazimierza Jańczuka w sprawie bezpieczeństwa i porządku w Konstancinie-Jeziornie »

Można inaczej »

NA PÓŁMETKU KADENCJI »

NAGRODA DLA SZPITALA »

Nowy Mirków »

O CZYM INFORMOWAĆ MIESZKAŃCÓW »

PENSJONAT NAD JEZIORKĄ »

SKOMPUTERYZOWANA SZKOŁA »

Wielka Orkiestra zagra po raz 21. »

ZASŁUŻENI DLA KULTURY »NASZA GMINA

FRONTEM DO MIESZKAŃCA »

OCZYSZCZALNIA NA MIARĘ XXI W. »NASZ SAMORZĄD

JEDEN OKRĘG – JEDEN RADNY »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Nowy Mirków

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

 

Plany rozwoju Mirkowa

 

Pracownia Mycielski Architecture & Urbanism (MAU), która na zlecenie firm Platan Group i Metsä Tissue zorganizowała Warsztaty Urbanistyczne Charrette „Zaplanujmy przyszłość terenów po Papierni przy ulicy Mirkowskiej”, przedstawiła koncepcję zagospodarowania poprzemysłowych terenów Mirkowa.

 

Organizatorzy liczyli na duże zainteresowanie obecnych mieszkańców Mirkowa, władz miasta i samorządowców, tymczasem w warsztatach, oprócz przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy, udział wzięła niespełna połowa radnych miejskich i zaledwie kilkoro mieszkańców.

 

Urbaniści wzięli pod uwagę położenie naszej gminy, uwarunkowania ekonomiczne, konieczność zachowania i ochrony zabytków zlokalizowanych na pofabrycznych gruntach oraz obecne i przyszłe rozwiązania komunikacyjne.

 

Belgijski konsultant Wim Beernaert z firmy doradczej Nelson, goszczący w Polsce na zaproszenie organizatorów warsztatów, uznał, że pofabryczne tereny są dobrym miejscem dla nowych inwestycji i przedstawił trzy możliwości ich zagospodarowania: dzielnica outletów z odzieżą i eleganckimi dodatkami po atrakcyjnych cenach, w której warszawiacy będą robić zakupy, a potem skorzystają z oferty restauracji, barów i miejsc rodzinnej rozrywki,wykorzystanie statusu uzdrowiska i rozwój usług rehabilitacyjnych i opiekuńczych (domy opieki dla osób w podeszłym wieku) lub park biznesowy.

 

Na tak rozległym tereniemożna zmieścić wszystko. Wypracowana w trakcie pięciodniowych warsztatów urbanistycznych wizja rewitalizacji i rozwoju Mirkowa zakłada zlokalizowanie wokół zabytkowej części zabudowy papierni centrum handlowo-usługowo-biznesowego, składającego się z sal konferencyjnych, wystawienniczych, hotelu, restauracji i sklepów oraz przeniesienie do Mirkowa miejskiego targowiska. W części uzdrowiskowo-rekreacyjnej mogłyby powstać sanatoria i ośrodki SPA i wellness, a także centrum rozrywki, basen, korty tenisowe i kino. Urbaniści twierdzą, że takie zagospodarowanie terenu pozwoliłoby stworzyć ponad 1 tys. nowych miejsc pracy. – Plany, koncepcje i wizje nas praktycznie nie dotyczą. Miejsca pracy, jeśli powstaną, to za jakieś 10 lat. A co przez ten czas? Tego nikt nam nie powiedział. Na razie pewne jest tylko to, że Metsä zamknęła zakład, nie mamy pracy, a za ogrzewanie zapłacimy więcej niż przed rokiem – podsumowują mieszkańcy.

 

Na blisko 100 ha znalazłyby się też obszary pod budownictwo mieszkaniowe, ale o tym najmniej się mówiło. Autorzy koncepcji sugerowali jedynie, że zabudowa mieszkaniowa nie powinna zająć więcej niż 10–20 proc. całego obszaru. – Według architektów, zabudowa mieszkaniowa ma zająć najwyżej 20 proc. terenu. Niby nie dużo, ale to prawie 20 ha bloków, a w nich kilka tysięcy mieszkańców. Bo przecież rezydencji i osiedli eleganckich willi nikt nie zbuduje między oczyszczalnią ścieków a asfalciarnią – mówi Krzysztof J.

 

Urbaniści nie znaleźli też rozwiązania kwestii zlokalizowanych na terenach przewidzianych do rewitalizacji wytwórni mas bitumicznych, styropianu, hurtowni i magazynów. Właściciele zakładów przemysłowych wzięli udział w zamkniętym spotkaniu z organizatorami warsztatów, oświadczając, że nie planują zaprzestania działalności produkcyjnej. Tak więc proponowane zmiany nie objęłyby tej części Mirkowa.

 

Uczestnicy warsztatów zwracali uwagę, że warunkiem powodzenia rewitalizacji jest rozwiązanie problemów komunikacyjnych: budowa sieci dróg wewnątrz kompleksu i przede wszystkim dogodne połączenie z Warszawą: uruchomienie szybkiej kolei miejskiej i budowa obwodnicy Konstancina-Jeziorny.

 

– Jesteśmy gotowi inwestować na tym terenie imamy nadzieję, że dzięki wypracowanej koncepcji niebawem zostanie zmieniony miejscowy plan zagospodarowania i będzie to możliwe – zadeklarowała w podsumowaniu dyskusji Agnieszka Urbańska, dyrektor ds. rozwoju Platan Group, współorganizatora warsztatów i jednego z właścicieli terenu.

 

Wizja zagospodarowania poprzemysłowych terenów Mirkowa z pewnością będzie pomocna przy sporządzaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Mirkówi terenów przyległych części wschodniej i zachodniej. Prace nad planem rozpoczęły się pod koniec października. Określenie założeń nowego ładu przestrzennego nie będzie łatwym zadaniem dla projektantów planu, który powinien pogodzić interesy gminy, oczekiwania mieszkańców i przyszłych inwestorów. Ostatnie zdanie należeć będzie do radnych rady miejskiej.


   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Metsä Tissue (znajdź),   oczyszczalnia ścieków (znajdź),   Konstancin budownictwo (znajdź),   Mirków (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu