Październik 2013 nr 10 (58)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Październik 2013 nr 10 (58)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Calvary Gospel 2013 »

OPS wydłuża czas pracy »

U psychoanalityka »

Uwaga! Zmiana czasu »

Zaszczep się przeciwko grypie »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

SALA CZY HALA? »LISTY/AKTUALNOŚCI

Biedny powiat »

Radny swojej ulicy »

Stawki podatków lokalnych »

Szlachetna Paczka 2013 »

Wandale na Koziej »

Wizyta w urzędzie »

Zimny prysznic zamiast hydroterapii »AKTUALNOŚCI

Gmina nie czeka na powiat »

III Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych »

JUBILEUSZ KLUBU F8 »

Koncepcje do poprawki »

Nowe place zabaw »

Odkryj rzekę Wisłę »

Opony w Jeziorce »

Otwarcie świetlicy »

Plon niesiemy, plon »

Spotkania w ogrodach »

Szansa dla gmin »

SZKOŁA DIALOGU »

Zmiany w prawie »

ZNIŻKI DLA RODZIN WIELODZIETNYCH »NASZA GMINA

CHCĘ ZBUDOWAĆ DOM »

Do trzech razy sztuka »

Nie dla nas obwodnica »

NIE TAK SIĘ UMAWIALIŚMY »

OTWARTE MISTRZOSTWA KONSTANCINA W PŁYWANIU »

PROGRAM BEZ KONKRETÓW »

TRUDNE ROZMOWY »NASZ SAMORZĄD

BUDŻET PRAWIE OBYWATELSKI »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. Amfiteatr otwarty »
7. RECEPTA DLA STOCERU »
8. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
9. Odnowić willę Świt »
10. Strefa C – kość niezgody »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Zmiany w prawie

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: (KW)
   

OBOWIĄZKOWA ANALIZA DLA WSZYSTKICH BUDYNKÓW

 

3 października weszło w życie rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, zgodne z przepisami prawnymi Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zmiana dotyczy obowiązku dokonania dla wszystkich budynków (niezależnie od ich powierzchni użytkowej) analizy możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło – o ile są dostępne techniczne, środowiskowe i ekonomiczne możliwości.

 

Do tej pory obowiązek sporządzenia analizy dotyczył budynków o powierzchni użytkowej powyżej 1000 mkw. Nowe przepisy określają zakres analizy, która obejmuje m.in. roczne zapotrzebowanie na energię użytkową, dostępne nośniki energii oraz warunki przyłączenia do sieci zewnętrznych.

 

 

 

ZMIANY W URLOPACH WYCHOWAWCZYCH


1 października weszła w życie ustawa wprowadzająca zmiany w urlopie wychowawczym. Zgodnie z nowymi zapisami, podwyższony zostaje z trzech do czterech miesięcy wymiar urlopu wychowawczego, który może być wykorzystywany jednocześnie przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka oraz wprowadzona zostaje możliwość podzielenia urlopu wychowawczego na pięć części (dotychczas można było na cztery). Wydłużeniu ulega okres, w którym można wykorzystać urlop – dotychczas było to możliwe do ukończenia przez dziecko czterech lat, obecnie – do pięciu. Nowa ustawa określa również, w jakich przypadkach rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego w maksymalnym wymiarze, tj. 36 miesięcy. Zmianie ulegają zasady ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego pracowników, którzy w tym samym roku kalendarzowym rozpoczynają i kończą urlop wychowawczy – zachowają oni prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego, a kilkuletnie przebywanie na urlopie wychowawczym nie spowoduje przedawnienia prawa do urlopu wypoczynkowego.

 

 


SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE ZA RODZICÓW OPIEKUJĄCYCH SIĘ DZIEĆMI

 

1 września weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi państwo sfinansuje składki na ubezpieczenie społeczne za rodziców opiekujących się dziećmi – samozatrudnionych, pracujących na umowach cywilnoprawnych oraz rolników i bezrobotnych. Dla osób mających co najmniej sześciomiesięczny staż ubezpieczeniowy bezpośrednio przed skorzystaniem z możliwości ubezpieczenia w związku z opieką nad dzieckiem, podstawą naliczenia składki jest 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dla osób bez stażu ubezpieczeniowego, bezrobotnych oraz ze stażem krótszym niż półroczny – jest to 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przez okres trzech lat z budżetu państwa opłacane będą składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne emerytalne i rentowe za osoby mające co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy. W przypadku osób dotychczas nieubezpieczonych, lub tych, których staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż sześć miesięcy, budżet będzie finansował tylko składki na ubezpieczenia emerytalne.

 

 

 

URLOP RODZICIELSKI

 

Urlop rodzicielski to dodatkowe płatne 26 tygodni urlopu przeznaczone na opiekę nad dzieckiem, które nie ukończyło pierwszego roku życia. Jeśli matka zdecyduje się tylko na urlop macierzyński (26 tygodni) za ten okres otrzyma zasiłek w wysokości 100 proc wynagrodzenia. Jeśli od razu zdecyduje się na roczny urlop (26 tygodni urlop macierzyński i 26 tygodni rodzicielski) za cały ten okres otrzyma zasiłek w wysokości 80 proc wynagrodzenia. Gdy jednak decyzję o skorzystaniu z urlopu rodzicielskiego podejmie już w trakcie urlopu macierzyńskiego za pierwsze 26 tygodni otrzyma zasiłek w wysokości 100 proc wynagrodzenia, za kolejne 26 tygodni – 60 proc.

 

 

 

ULGI PRORODZINNE

 

W rozliczeniu podatku za 2013 r. rodzicom z jednym lub dwojgiem dzieci (również jednemu rodzicowi samotnie wychowującemu dzieci) – pod warunkiem, że ich roczne łączne dochody nie przekraczają 112 tys. zł – przysługiwać będzie ulga podatkowa w wysokości 1 112,04 zł. Za trzecie dziecko ulga wyniesie 1 668,12 zł, za czwarte i kolejne – 2 224,08 zł rocznie.

 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu