Czerwiec 2014 nr 6 (66)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Czerwiec 2014 nr 6 (66)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Dziecięce marzenia »

Eurowybory 2014 »

Lato w mieście »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

OSTATNI GASI ŚWIATŁO »

STRAŻNIK PIERWSZEGO KONTAKTU »LISTY/AKTUALNOŚCI

Gdzie głosujemy? »

Hugonówka »

McDonald's w Konstancinie »

Obrońcy zwierząt »

Przejście dla pieszych »

Punkt kasowy banku spółdzielczego »

Śmierć techniczna »

Tragedia na drodze »

Wolontariusze wszystkich krajów »AKTUALNOŚCI

Dla dzieci w Zambii »

Dzień Dziecka w Parku Zdrojowym »

Hugonówka wystartowała »

II Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej »

II JAZZ ZDRÓJ FESTIWAL »

KSIĄŻKA W WIELU ODSŁONACH »

Kto wywiezie dzika? »

Nabór wniosków »

Prawie gotowy »

SEZON DLA ZŁODZIEI »

Strażnicy na rowerach »

Wakacje za pasem »

Wędkarze dzieciom »

Wolontariusze i samorządowcy 2013 r. wybrani »NASZA GMINA

PLANY W LESIE »

Śliski temat »

WARTO MIEĆ MARZENIA »

Wnioski obywatelskie »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


SEZON DLA ZŁODZIEI

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: BARBARA STYLIANOU
   

Złodzieje nie wyjeżdżają na urlopy. Lato to dla nich bardzo pracowity okres. Okradają mieszkania i domy nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów właścicieli, ale potrafią się włamać nawet wtedy, kiedy cała rodzina siedzi w ogródku przy grillu.


rowery

Niezabezpieczony rower to zaproszenie dla złodzieja

 

Do serii włamań doszło ostatnio w kilku nadwiślańskich sołectwach i w osiedlu Elsam – w biały dzień, w jednym przypadku złodzieje weszli przez uchylone okno na piętrze, podczas gdy pani domu zajęta była w kuchni na parterze.

 

– W ciągu pięciu miesięcy tego roku konstancińska policja odnotowała 19 włamań – informuje komendant komisariatu Zbigniew Ptaszyński. Włamywacze zwykle najpierw obserwują wybrany dom lub mieszkanie. Sprawdzają czy właściciele wyjechali na dłużej, czy wyjmowana jest korespondencja ze skrzynki pocztowej i czy zapala się światło wieczorem. Jeśli planują włamanie do domu w czasie krótkotrwałej nieobecności właścicieli, dokładnie poznają rozkład dnia domowników: o której dorośli wychodzą do pracy, a dzieci do szkoły i o której wracają. – Przygotowania do kradzieży trwają o wiele dłużej niż samo włamanie, dlatego warto zwracać uwagę czy w pobliżu domu lub na klatce schodowej nie pojawia się kilka dni pod rząd ktoś obcy – radzi policja.

 

Złodzieje idą też z duchem czasu: wpisy na Facebooku o planowanych wyjazdach czy dokonanych ostatnio zakupach nowego komputera, telewizora itp. są im bardzo pomocne. Wynoszą z mieszkań to, co najłatwiej sprzedać: sprzęt elektroniczny oraz biżuterię i oczywiście pieniądze.

 

Jak ustrzec się przed kradzieżą? Latem, wietrząc dom w upalne dni, nie zostawiać uchylonych drzwi wejściowych i garażowych, piwnicznych i dachowych okien. Najlepiej wywietrzyć pomieszczenie i wychodząc do drugiego pokoju lub ogródka zamykać okna. Przed wyjazdem na urlop warto poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada o wyjmowanie korespondencji ze skrzynki pocztowej i zainstalować czasowe włączniki światła – kosztują niewiele, a światła zapalane wieczorem stwarzają pozory obecności mieszkańców. Z droższych zabezpieczeń skuteczne jest zainstalowane systemu alarmowego podłączonego do sieci monitoringu oraz zamontowanie atestowanych zamków i rolet antywłamaniowych na oknach. Opuszczone rolety mogą sugerować złodziejowi nieobecność domowników, ale ich wyważenie wymaga odpowiedniego sprzętu, zajmuje sporo czasu i czyni tyle hałasu, że zwykle sąsiedzi zdążą zawiadomić policję. Oczywiście biżuterię, numizmaty, klasery z cennymi znaczkami i pieniądze najlepiej zdeponować w banku. – Wszystkie sposoby zabezpieczenia się przed kradzieżą są dobre, jednak najlepszym systemem alarmowym jest czujny sąsiad – mówiArtur Popławski z agencji ochrony. Warto również spisać numery seryjne sprzętu RTV i komputerowego – w razie kradzieży policja będzie mogła dużo szybciej odnaleźć sprzęt, którego złodziej będzie chciał się pozbyć np. na giełdzie elektronicznej lub portalu aukcyjnym.

 

W drodze na wakacje też czyhają na nas złodzieje – okradają podróżnych na dworcach, w pociągach, na lotniskach i samochody na parkingach.W środkach masowego transportu, na ofiary najczęściej polują kieszonkowcy: działają w grupie, robią sztuczny tłok, wykorzystują każdy moment nieuwagi, np. sprawdzanie przez podróżnego rozkładu jazdy, czy położenia jakiegoś obiektu na mapie. Policjanci z wydziału prewencji radzą podróżnym: trzymać portfele w zamykanych wewnętrznych kieszeniach marynarki lub kurtki (nigdy w tylnej kieszeni spodni), nie spuszczać bagażu z oczu, unikać tłoku, ale i pustych przedziałów w pociągach, nie pozostawiać w samochodzie kluczyków, dokumentów oraz w miejscach widocznych z zewnątrz – wartościowych przedmiotów (telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, laptopów itp.). O tym, że na postój lepiej wybierać dobrze oświetlony parking niż zacisznemiejsce na skraju lasu i nawet wysiadając na kilka minut włączać alarm, przekonał się niejeden kierowca.

 

Złodzieje idą też z duchem czasu: wpisy na Facebooku o planowanych wyjazdach, czy dokonanych ostatnio zakupach nowego komputera, telewizora itp. są im bardzo pomocne

 

Lato to również sezon dla złodziei rowerów – o tej porze roku łup najłatwiej sprzedać. Giną rowery pozostawione bez zabezpieczenia przed sklepami i te pozornie zabezpieczone z altanek na działkach, piwnic, klatek schodowych i podziemnych garaży. – Lepiej przypinać rower do stojaka tzw. U-kształtnego, za ramę i za koło, bo jeśli przypniemy za samo koło to tylko ono nammoże pozostać z roweru. Na części też kradną – radzi rowerzysta, któremu po krótkim pobycie w sklepie zostało właśnie tylko tylne koło. Wprawionemu w swoim fachu złodziejowi wystarczy 20 sekund, by przeciąć linkę lub łańcuch. Potem wsiada na rower i szybko odjeżdża. Warto więc rower oznakować, zapisać w domu numer iwrazie kradzieży sprawdzić na najbliższym bazarze, bo złodzieje najczęściej chcą się szybko pozbyć gorącego towaru. Przed wyjazdem na wakacje trzeba się nieźle napracować, bo złodzieje nie mają wakacji.

 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu