Lipiec – Sierpień 2009 nr 7/8 (7/8)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Lipiec – Sierpień 2009 nr 7/8 (7/8)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

OD PRZYBYTKU GŁOWA NIE BOLI »

Od Redaktora »

Po wyborach do europarlamentu »

Trudna prywatyzacja »

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój w ręce samorządów »NASZE MIASTO

Do Warszawy po szynach »

Miasto jest bezpieczne, ale pracy nie brakuje »

Miasto-parking »

Strefa C ogłasza secesję »

Wątpliwa legalność »

XXX sesja rady miejskiej »

Z narażeniem życia »LISTY/AKTUALNOŚCI

Brawo Gassy »

Odnowić willę Świt »

Powinien złożyć mandat »

Samorząd czeka na lato »

Ławek brak »NASZE ZDROWIE

Pomyśl, zanim skoczysz »NASZA GMINA

Dni Konstancina »

Dzień Dziecka »

Europejskie Spotkania Muzyczne »

Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »

Noc Kupały »

Obchody 100-lecia parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Mirkowie »

Świątynie Konstancina część III »

Święto Ludowe »UZDROWISKO

Perła w koronie »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


OD PRZYBYTKU GŁOWA NIE BOLI

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Starania samorządu Konstancina o prawo pierwokupu Łąk Oborskich trwały ponad trzy lata. 4 czerwca Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł nieważność aktu notarialnego, zawartego w grudniu 2005 r. pomiędzy Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego a grupą wpływowych biznesmenów, którzy chcieli zbudować na tym terenie m.in. pole golfowe.

 

Łąki Oborskie

Pieniądze wydane na zakup Łąk Oborskich nie muszą być
milionami utopionymi w bagnach

 

 

Co prawda grupie tej przysługuje jeszcze skarga kasacyjna, ale prawdopodobieństwo uchylenia któregokolwiek prawomocnego orzeczenia sądu wydanego w tej sprawie jest znikome.

 

Łąki są więc w rękach samorządu. Co dalej? To wyjątkowo duży teren (blisko 90 ha) w centrum naszego miasta – innego takiego nie mamy. Kupiony po bardzo niskiej cenie, za 11 mln zł (12 zł za mkw.). To tereny graniczące z Rezerwatem Przyrody Łęgi Oborskie, położone częściowo w granicach Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny oraz częściowo w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Obecnie wartość tego terenu jest co najmniej kilkunastokrotnie wyższa. Odkupienie 2 ha potrzebnych pod budowę planowanej obwodnicy kosztowałoby dziś prawie połowę sumy, jaką gmina zapłaciła za całe łąki. I choć to doskonały interes dla gminy, nie brak i takich, którzy krytykują tę transakcję. – Mamy kryzys, brakuje nam na konieczne inwestycje, na drogi, a to są utopione w bagnach miliony – mówi proszący o anonimowość przedstawiciel naszego samorządu. Mogą być utopione, jeżeli z nich nie skorzystamy. Z Łąk Oborskich, traktowanych jako lokata tezauryzacyjna (gromadzenie dla samego posiadania), rzeczywiście pożytek niewielki, ale odpowiednio wykorzystane, będą służyły mieszkańcom Konstancina.


 

87 ha w centrum miasta kupiono za 11 mln zł, płacąc ok. 12 zł za mkw. Odkupienie 2 ha potrzebnych pod budowę obwodnicy kosztowałoby dziś prawie połowę tej sumy


Ważne będą zapisy opracowywanego aktualnie studium kierunków zagospodarowania przestrzennego naszej gminy. Uchwalony w 2002 r. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Łąk Oborskich skrojony został na miarę przyszłych inwestorów i zakładał m.in. funkcję rekreacyjnosportową o ponad lokalnym charakterze – pola golfowe z programem klubowym, infrastrukturą techniczną i zapleczem. I nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie pole powstało. Oczywiście to kosztowna inwestycja, ale realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego nie wymagałaby nakładów, a przyniosła gminie pokaźne korzyści. Dobrze spisana umowa i wniesiona aportem przez gminę działka wystarczą – resztę zrobi partner.

 

 

Czy będzie to pole golfowe, czy aquapark, czy inny obiekt, to temat do dyskusji. Ważne, by tereny te pozostały niezabudowane osiedlami domów, pełniły funkcję zaplecza rekreacyjnego dla odwiedzających uzdrowisko kuracjuszy i mieszkańców odległej zaledwie o kilkanaście kilometrów stolicy. Rozwój funkcji turystycznej dla miasta-kurortu, takiego jak Konstancin, jest szansą harmonijnego rozwoju: to miejsca pracy dla mieszkańców i wpływy z podatków od działalności wybudowanych tu obiektów sportoworekreacyjnych.

 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Łąk Oborskich zakładał m.in. powstanie pola golfowego z infrastrukturą techniczną i zapleczem. To kosztowna inwestycja, ale zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, przyniosłaby gminie pokaźne korzyści

 

Miejmy nadzieję, że decyzje co do kierunków zagospodarowania łąk zapadną w niedługim czasie. Realizacja z pewnością potrwa dłużej i oby nie tak długo, jak planowana budowa ratusza, poszerzenie ul. Warszawskiej, czy zapisana w planach od 30 lat budowa zalewu w starorzeczu Jeziorki. Najgorszym z możliwych wariantów jest pozostawienie łąk takich, jakimi są,wieloletnie dyskusje zamiast działania i ewentualne wyprzedawanie ich po kawałku w celu łatania dziur w budżecie.

   
Zobacz także:

Luty 2009 nr 2 (2) Łąki – dobry interes »

Grudzień 2009 nr 12 (12) Łąki Oborskie to nasza rezerwa »

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Łąki Oborskie (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu