Czerwiec 2010 nr 6 (18)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Czerwiec 2010 nr 6 (18)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Na pomoc powodzianom »

Od redaktora »

Pechowcy »

ZAPROSILI NAS »

Zespół Szkół Nr 4 w Słomczynie Zaprasza »



NASZE MIASTO

KONSTANCIN, XXI WIEK »

Kościół Polskokatolicki »

MIŁOŚNICY SWEMU MIASTU »

SKOLIMOWSKIE WARSZTATY DZIENNIKARSKIE »

TAKIE JEST PRAWO »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Apel mieszkańców Parceli »

Kompetencje »

Nie za wszelką cenę »



AKTUALNOŚCI

Autobusy dopiero we wrześniu »

Chcieć to móc »

Dokąd przenieść urząd? »

ROZMOWY O ZDROWIU »

Spiszą rolników »

ZAGRAJĄ MŁODZI MUZYCY »



NASZA GMINA

Bezpieczeństwo w naszym mieście »

Dzień Strażaka – Słomczyn 2010 »

GDZIE JEST BURMISTRZ? »

Jest tak, jak było »

Poszukiwani dawcy szpiku »

Strefa kontrowersji »

Zespół Szkół Nr 1 dziękuje »



IMPREZY

DNI KONSTANCINA »

DZIEŃ DZIECKA RAZY TRZY »

MAJÓWKA NAD JEZIORKĄ »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Strefa kontrowersji

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

Komisja do spraw Wiejskich Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny ponownie zabiega o rewizję granic strefy C ochrony uzdrowiskowej. Zgodnie z jej postulatami, prawie połowa terenów rolniczych gminy znalazłaby się poza strefą.

 

Ograniczenia dotyczące strefy C ochrony uzdrowiskowej nie wynikają z ustawy uzdrowiskowej, lecz z innych przepisów i z braku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

Ograniczenia dotyczące strefy C ochrony uzdrowiskowej nie wynikają z ustawy uzdrowiskowej, lecz z innych przepisów i z braku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

 

Objęcie terenu całej gminy strefami ochrony uzdrowiskowej jest wynikiem uchwalenia statutu uzdrowiska. Zgodnie z ustawą uzdrowiskową, przebieg stref ochronnych pokrywa się z administracyjnymi granicami gminy. Statut uzdrowiska, uchwalony przez radę miesjką po kilku latach sporów i dyskusji, od początku budził niezadowolenie części rolników. W ubiegłym roku 17 sołectw nadwiślańskich skierowało do Komisji Uzdrowiskowej rady miejskiej list z żądaniem ograniczenia obszaru chronionego. W trakcie burzliwej dyskusji na posiedzeniu połączonych komisji: do spraw Wiejskich i Uzdrowiskowej zadecydowano o konieczności sporządzenia kompleksowego raportu o realnym wpływie pewnych ograniczeń, wynikających z objęcia strefą ochrony uzdrowiskowej terenów rolniczych. – Dopiero te dane mogą być podstawą do dalszej dyskusji – mówił w maju 2009 r. przewodniczący Komisji Uzdrowiskowej Edward Dudek. Minął rok, raport nie powstał, a Komisja do spraw Wiejskich wystąpiła z ponownym wnioskiem o wyłączenie kilkunastu sołectw ze strefy C.

 

Problem polega na tym, że utrudnienia w prowadzeniu gospodarstw rolnych wynikają nie z zapisów ustawy uzdrowiskowej, a z braku planów zagospodarowania przestrzennego. To nie ustawa zabrania budowy, czy rozbudowy domu, garażu, przechowalni owoców i warzyw, przetwórni płodów rolnych, czy prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego. Ograniczenia w stosowaniu części pestycydów i herbicydów, wyjątkowo szkodliwych dla zdrowia przyszłych konsumentów, też nie wynikają z ustawy uzdrowiskowej, a z obowiązujących regulacji unijnych. I mimo pewnych ograniczeń w stosowaniu środków ochrony roślin, rolnictwo w krajach europejskich ma się o wiele lepiej niż w Polsce. W sołectwach nadwiślańskich przeważa produkcja warzyw, dobrze by więc było, by rolnicy stosowali środki najmniej szkodliwe. – Marchewkę i pietruszkę wolimy pryskaną mniej trującymi środkami – zapewniają mieszkańcy kupujący te warzywa na naszym targowisku. Ustawa uzdrowiskowa w strefie ochrony C zabrania jedynie: nieplanowanego wyrębu drzew, prowadzenia działań powodujących niekorzystną zmianę stosunków wodnych, lokalizację nowych uciążliwych obiektów budowlanych i innych uciążliwych obiektów (w tym zakładów przemysłowych) oraz prowadzenia działań mających wpływ na fizjografię uzdrowiska i jego założenia przestrzenne lub właściwości lecznicze klimatu.

 

Nie wszystkie sołectwa zabiegają o wyłączenie ich terenów ze strefy C ochrony uzdrowiskowej – te bezpośrednio sąsiadujące z nią nie mogą, a w innych mieszkańcy nie wyrażają zgody na secesję. Dyskusja nad ograniczeniem strefy podzieliła mieszkańców niektórych sołectw. – Jeśli nie będziemy w uzdrowisku, zakłady podobne do asfalciarni będzie można budować w każdej wsi. Komu na tym zależy? – pyta część mieszkańców m.in. Okrzeszyna, Kierszka, Bielawy i Gassów.

 

 

Spowodowanie, by mieszkańcy gminy traktowali interes uzdrowiska jak swój własny, to ważne zadanie samorządu. A temu sprzyjałoby przede wszystkim uchwalenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i nowego studium kierunków zagospodarowania przestrzennego

 

– Jednym z walorów naszego uzdrowiska jest unikalny mikroklimat Konstancina. Ograniczenie strefy C może spowodować utratę tych walorów i Konstancin przestanie być jedynym uzdrowiskiemnaMazowszu – obawiają się przeciwnicy ograniczenia strefy.

 

Warto pamiętać, że ograniczenie strefy C będzie miało wpływ na przyszłość uzdrowiska. Przyszłość i tak nie rysującą się zbyt różowo. O rozwoju bazy uzdrowiskowej w naszej gminie możemy tylko pomarzyć. Od lat nie przybył ani jeden obiekt – cała baza uzdrowiskowa liczy zaledwie około 250 łóżek.

 

Może gdyby nasze uzdrowisko rozwijało się, zapewniało nowe miejsca pracy i dochody gminie, nikt nie myślałby o ograniczaniu stref. Spowodowanie, by mieszkańcy gminy traktowali interes uzdrowiska jak swój własny, to ważne zadanie samorządu. A temu sprzyjałoby przede wszystkim uchwalenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i nowego studium kierunków zagospodarowania przestrzennego. Przyszłość uzdrowiska zależy w dużej mierze od zapisów, jakie znajdą się w tych dokumentach. Nowelizacja ustawy uzdrowiskowej zakłada też przywrócenie możliwości wydawania tzw. warunków zabudowy w strefie B i C, nawet w przypadku nie objęcia ich uchwalonymi MPZP, pod warunkiem, że studium przewiduje taką możliwość. Kluczem do realizacji inwestycji budowlanych na wsi jest więć uchwalenie studium.

 

Konstancin nie jest jedynym uzdrowiskiem, w którym toczy się dyskusja o możliwości ograniczenia stref. W Sejmie opracowywana jest nowelizacja ustawy uzdrowiskowej, przewidująca możliwość objęcia ochroną tylko pewnych części gminy. Prace trwają, nowelizacja trafiła już do marszałka, może warto więc zaczekać na efekt tych prac.

 

O nowym przebiegu granic stref zadecydować musi cała rada miejska. Wniosek do Komisji Uzdrowiskowej o zmianę zapisów w statucie uzdrowiska podpisali nawet ci członkowie komisji wiejskiej, którzy dwa lata temu głosowali za objęciem strefami ochrony całego terenu gminy.

 

Spory wokół strefy C wynikają z różnych interesów poszczególnych grup mieszkańców. Kolejna dyskusja nad przebiegiem granicy stref zapewne znów podzieli mieszkańców Konstancina, a w perspektywie zbliżających się wyborów do samorządu terytorialnego będzie elementem kampanii wyborczej – wszak mieszkańcy sołectw nadwiślańskich to znacząca część elektoratu. Jednak podstawą wszelkiej dyskusji powinien być kompleksowy raport o wpływie ograniczeń, wynikających z objęcia strefami ochrony uzdrowiskowej obszaru całej gminy, na możliwość prowadzenia przez rolników nowoczesnych gospodarstw. Czekamy na rzetelne dane.

 

 

 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Strefa C (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu