Październik 2011 nr 10 (34)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Październik 2011 nr 10 (34)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

APEL DO ABSOLWENTÓW LICEUM W SKOLIMOWIE »

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie »

OD WYDAWCY »

Szukam żony »

Wyłożenie projektu nowego planu »



NASZE MIASTO

MIRKÓW ZDRÓJ »

PROPOZYCJA NIE DO ODRZUCENIA »



NASZE ŚRODOWISKO

EKOGMINA »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Ciepło dla Mirkowa »

Koperta »

Kto naprawi szkody »

Obiecanki cacanki »

Odpowiedzialność »

Remont szkoły w Opaczy »

Sprzątanie świata »

Zmiany na uczelniach »



AKTUALNOŚCI

Dołącz do wolontariuszy »

Eksperymentuj »

Głód informacji »

Karta ICE na wszelki wypadek »

KOMUNIKACJA MOŻE BYĆ LEPSZA »

Nagrody dla mistrzów nauki »

O JEDEN PLAC ZABAW MNIEJ »

Ratusz ma nową lokalizację »

Samorząd to wszyscy mieszkańcy »

Skatepark w 2013 r. »

TAJNA SESJA »

ZAPROSILI NAS »

Zmiany w szkołach »



NASZA GMINA

BUDŻET NA PÓŁMETKU »

CHCĘ WYCIĄĆ DRZEWO »



UZDROWISKO

NIEZOBOWIĄZUJĄCE ZOBOWIĄZANIA »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Samorząd to wszyscy mieszkańcy

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: KLARA WARECKA
   

Wysłuchanie obywatelskie, interpelacja obywatelska, obywatelska inicjatywa uchwałodawcza, obowiązkowe głosowanie imienne we wszystkich sprawach i nowy model absolutorium to nowe narzędzia, które umożliwią społecznościom lokalnym większy wpływ na funkcjonowanie organów samorządu.

 

Takie możliwości stworzy nam wejście w życie ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw. Zespół do spraw samorządu terytorialnego w Kancelarii Prezydenta RP zakończył prace nad projektem ustawy mającej na celu wprowadzenie do prawa polskiego nowych instytucji wzmacniających ideę i mechanizmy samorządności, które ułatwią tworzenie społeczeństwa obywatelskiego.

 

Ustawa wskazuje na potrzebę szerszego wykorzystywania konsultacji społecznych, z których – mimo ustawowego obowiązku – samorządy korzystają w bardzo ograniczonym zakresie. Nowa ustawa stanowi, że konsultacje mogą być przeprowadzone z własnej inicjatywy organu wykonawczego, na żądanie organu stanowiącego lub grupy radnych liczącej co najmniej jedną trzecią ustawowego składu organu stanowiącego, a także na wniosek grupy mieszkańców.

 

Ustawa reguluje sposoby wpływu mieszkańców na funkcjonowanie organów samorządu wprowadzając wysłuchanie obywatelskie, interpelację obywatelską oraz obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Obowiązkowemu wysłuchaniu obywatelskiemu podlegają: projekt statutu jednostki samorządu terytorialnego i zmian w statucie, projekt uchwały budżetowej wraz z załączonym projektem uchwały w sprawie wieloletniego planu finansowego, projekt uchwały rady gminy w sprawie tworzenia, zmiany granic, likwidacji oraz statutów jednostek pomocniczych oraz projekty uchwał w sprawach udziału mieszkańców w planowaniu i realizacji zadań publicznych służących zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej.

 

Czynności związane z przygotowaniem projektu uchwały, jego rozpowszechnianiem, kampanią promocyjną, a także organizacją zbierania podpisów osób popierających projekt, wykonuje grupa inicjatywy uchwałodawczej.

 

Grupa inicjatywna w przypadku inicjatywy kierowanej do rady gminy albo rady powiatu liczy co najmniej 1 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy albo powiatu, nie mniej jednak niż 100 osób, a w przypadku inicjatywy kierowanej do sejmiku województwa – 0,1 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa. Organ stanowiący właściwej jednostki samorządu terytorialnego może w formie uchwały zmniejszyć wymaganą liczebność grupy inicjatywnej.

 

Organ stanowiący jest zobowiązany rozpatrzyć przedłożony projekt uchwały, jeżeli uzyskał on poparcie co najmniej 15 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy albo powiatu, nie mniej jednak niż 600 osób (w przypadku inicjatywy kierowanej do rady gminy lub powiatu), lub 5 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa (w przypadku inicjatywy kierowanej do sejmiku województwa). Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego w formie uchwały może przewidzieć niższe poparcie wymagane dla rozpatrzenia projektu uchwały.

 

Zmianie ulegną też niektóre obowiązujące przepisy, m. in.: w ramach uzyskiwania równowagi między wybieranymi w wyborach bezpośrednich organami: stanowiącym i wykonawczym w gminach wzmacniane będą uprawnienia przewodniczącego rady wobec urzędu gminy. Jednocześnie wprowadzone zostanie obowiązkowe głosowanie imienne we wszystkich sprawach. Przewidziany jest nowy model absolutorium. Zgodnie z zaproponowanym modelem, regionalna izba obrachunkowa dokona weryfikacji formalno-rachunkowej (procedura ta zachowuje nazwę absolutorium), a organ stanowiący będzie dokonywał skwitowania organu wykonawczego z realizacji zadań, w tym z realizacji strategii rozwoju oraz budżetu gminy. Zawarte w projekcie rozwiązania są oparte na „Białej Księdze Samorządu” przedłożonej przez korporacje samorządowe oraz na uwagach i wnioskach zgłaszanych w ramach poszczególnych spotkań Forum Debaty Publicznej. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu