Styczeń-Luty 2012 nr 1/2(37/38)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Styczeń-Luty 2012 nr 1/2(37/38)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Jak dowiozę towar do firmy? »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »

Zmiany w przepisach o ochronie zwierząt »



NASZE MIASTO

OCZYSZCZALNIA SPRZEDANA »

SIOSTRY Z WILANOWSKIEJ »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Czekaj tatka latka »

Czekamy na kamerę »

Kwalifikacja wojskowa 2012 »

Najważniejszy jest park »

Nowa oczyszczalnia »

Zadbajmy o zabytki »



AKTUALNOŚCI

1 proc. dla Kasi »

100-lecie Kółka Rolniczego w Słomczynie »

Aktualizacja Gminnej Ewidencji Zabytków »

Biblioteka ma Mateusza »

Ekonomia stosowana »

Jeden taki dzień w roku »

Ponad pół wieku razem »

Rok UTW »

Sportowe soboty »



NASZA GMINA

BEZPIECZNY KONSTANCIN »

Jak zważyć tira? »

OSTROŻNY OPTYMIZM »

ŚMIERDZĄCA SPRAWA »

W CZARNOWIE CZAS STANĄŁ »

Za i przeciw »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


SIOSTRY Z WILANOWSKIEJ

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: (opr. KW)
   

„Dzieci jako najdroższy skarb Pana Jezusa niechaj siostry starannie i w miłości pielęgnują.”

bł. Edmund Bojanowski

 

Konstanciński ośrodek sióstr służebniczek

Konstanciński ośrodek sióstr służebniczek

 

25-lecie działalności w Konstancinie-Jeziornie obchodził w grudniu zakon sióstr służebniczek. W 1894 r. w domu przy ul. Wilanowskiej powstała ochronka dla dzieci prowadzona przez zgromadzenie.

 

Zakon Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny istnieje od ponad 160 lat. Celem zgromadzenia, będącego wspólnotą apostolsko-charytatywną, jest służba bliźnim przejawiająca się w pomaganiu biednym i chorym, wychowaniu dzieci oraz przygotowaniu religijnym dziewcząt do pełnienia przyszłych ról i obowiązków, pojmowanych jako droga prowadząca do Boga.

 

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej założone zostało 3 maja 1850 r. przez bł. Edmunda Bojanowskiego. Wówczas to jego staraniem otwarta została pierwsza ochronka dla dzieci i ten moment uważany jest za inaugurację działalności zakonu. Za życia Edmunda Bojanowskiego powstały 54 ochronki – domy zgromadzenia, w tym 34 w Wielkim Księstwie Poznańskim, 14 w Galicji, dwa w Królestwie Polskim i cztery na Śląsku. Fundamentem istnienia ochronek i zgromadzenia było całkowite oddanie się Bogu przezmodlitwę i pracę rąk własnych.

 

Ponad 160 lat później zakon nadal prężnie działa prowadząc działalność opiekuńczą, edukacyjną i dydaktyczną w wielu miejscach na świecie. Siostry uczą w szkołach, opiekują się chorymi i potrzebującymi, a także prowadzą sieć ochronek dla dzieci.

 

25 lat temu jedna z takich placówek powstała także w Konstancinie-Jeziornie. Dom wraz z pięknym ogrodem przy ul.Wilanowskiej, Irena Ronikier po śmierci męża postanowiła przekazać w spadku zgromadzeniu. Państwo Ronikierowie, nie mogąc mieć własnych dzieci, chcieli choć w ten sposób pomóc innym dzieciom, zwłaszcza z ubogich rodzin. Placówka w Konstancinie-Jeziornie została założona 8 grudnia 1984 r. Obiekt wymagał rozbudowy i generalnego remontu. Od 1 października 1988 roku zaczęła działać ochronka. Pierwszeństwo przy przyjęciu miały dzieci z rodzin wielodzietnych, ubogich i rozbitych. Placówce nadano imię bł. Edmunda Bojanowskiego. Od początku istnienia do dziś ochronka działa zgodnie z zaleceniami swego patrona.

 

Siostry zapewniają opiekę przedszkolną dzieciom w wieku 2–5 lat. Przedszkole realizuje podstawę programową, zapewnia także zajęcia dodatkowe z języka angielskiego i opiekę logopedy. Każde święto uświetniane jest przedstawieniem przygotowanym przez dzieci: jasełka, Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Babci i Dziadka czy święto patrona. Siostry organizują także liczne spotkania dla rodziców, dotyczące problemów wychowania dzieci.

 

W grudniu 2011 r. minęło 25 lat działalności zakonu sióstr służebniczek na terenie Konstancina-Jeziorny. Z tej okazji „siostrom z Wilanowskiej” od dzieci i rodziców – serdeczne szczęść Boże!

 

* * *

 

Założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej Edmund Bojanowski urodził się 14 listopada 1814 r. w Grabonogu koło Gostynia.Wychowywał się w głęboko religijnej, kultywującej tradycje patriotyczne rodzinie ziemiańskiej. W wieku czterech lat ciężko zachorował. Dzięki wierze i modlitwie swojej matki, został cudownie uzdrowiony. O fakcie tym świadczy podarowane wówczas w podzięce przez matkę srebrne wotum – oko Opatrzności Bożej, znajdujące się w kościele na Świętej Górze w Gostyniu. Poważna choroba uniemożliwiła mu ukończenie studiów filozoficznych i realizację marzeń o kapłaństwie. Nie szczędził jednak sił, aby nieść pomoc innym cierpiącym. Dał tego dowód podczas epidemii cholery, która nawiedziła Wielkopolskę w 1849 r. W swoim mieszkaniu przygotowywał leki i pielęgnował chorych. W Grabonogu założył dom miłosierdzia dla sierot, ponadto apteki dla biednych, wypożyczalnie książek oraz czytelnie. W 1850 r. z jego inicjatywy powstaław Podrzeczu koło Gostynia pierwsza wiejska ochronka dla dzieci. Wydarzenie to uważa się za początek Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej. 3 października 1867 r. pierwsze siostry złożyły śluby zakonne. Ich charyzmatem, zgodnie z ideą założyciela, jest służba ubogim, dzieciom i chorym.

 

Regułę zgromadzenia Edmund Bojanowski opracował przy pomocy wybitnych postaci epoki, m.in.: ks. Józefa Koźmiana, biskupa kujawsko-kaliskiego, działacza oświatowego i społecznego, posła i senatora, członka Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, ks. Hieronima Kajsiewicza, współzałożyciela Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego i ks. Piotra Semenenki, jednego z najwybitniejszych polskich teologów XIX w., filozofa, współzałożyciela i przełożonego generalnego zakonu zmartwychwstańców.

 

Edmund Bojanowski zmarł 7 sierpnia 1871 r. Jego ciało zostało złożone w podziemiach kościoła w Jaszkowie koło Śremu, gdzie wówczas znajdował się Dom Generalny i Nowicjat zgromadzenia. Na skutek represji w okresie zaostrzenia germanizacji pod koniec XIX w., siostry zostały usunięte z Jaszkowa. W 1920 r. zamieszkały w Żabikowie koło Poznania. W 1930 r. przewieziono tu z Jaszkowa zwłoki Edmunda Bojanowskiego i złożono je w krypcie kaplicy sióstr służebniczek w Luboniu Żabikowie. Od 1984 r. znajduje się tu Dom Generalny i Nowicjat zgromadzenia sióstr służebniczek.

 

W 1948 r. zgromadzenie rozpoczęło proces beatyfikacyjny Edmunda Bojanowskiego. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym. „Apostolstwo miłosierdzia wypełniło jego życie. We wszelkich działaniach kierował się pragnieniem, by wszyscy ludzie stali się uczestnikami odkupienia. Zapisał się w pamięci ludzkiej jako serdecznie dobry człowiek, który zmiłości do Boga i do człowieka umiał skutecznie jednoczyć różne środowiska wokół dobra. Dał wyjątkowy przykład ofiarnej i mądrej pracy dla człowieka, ojczyzny i kościoła” – mówił papież podczas mszy beatyfikacyjnej.

 

Edmund Bojanowski

 

Pomnik założyciela zgromadzenia bł. Edmunda Bojanowskiego w ogrodzie przy ul. Wilanowskiej

 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Konstancin-Jeziorna (znajdź),   akcje charytatywne (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu