Maj 2012 nr 5 (41)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Maj 2012 nr 5 (41)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Noc Muzeów w Konstancinie »

Pomóż chorym, uratuj życie »

Rocznica przejazdu kolarzy »

Samorządowcy grają w piłkę »

Wędkowanie w Dzień Dziecka »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »



NASZE MIASTO

NIE CHCEMY OSIEDLA »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Dotacje dla klubów »

Dyżury przedszkoli w czasie wakacji »

Ekospływ »

Manipulacja »

Miała być nowa jakość – wyszło, jak zawsze »

Mini Euro przy Mirkowskiej »

Rzekome kontrole »



AKTUALNOŚCI

Drugi Flis Festiwal »

Lekcja samorządności »

Nowe uprawnienia dla niesłyszących »

Pamiętam, więc idę »

Plaża Wilanów »

Święto książki na Grapie »

Uciążliwe sąsiedztwo »

Uzdrowisko zmienia statut »

Zabrakło miejsc w przedszkolach »

Zrobiliśmy wiosenne porządki w gminie »



NASZA GMINA

JESTEŚMY ZDETERMINOWANI »

Kiedy przyjadą Ławrynowiczowie? »

NOWY TARYFIKATOR PUNKTÓW KARNYCH »

STOP PIRATOM DROGOWYM »

W OBRONIE ZABYTKÓW »

WIĘCEJ KONCESJI NA ALKOHOL »

ŁAWKI SPONSOROWANE »



NASZ REGION

PRZYSZŁOŚĆ MAZOWSZA »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


PRZYSZŁOŚĆ MAZOWSZA

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ, MATEUSZ ZAREMBA
   

Prace nad aktualizacją strategii i planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego były głównym tematem spotkania członków Stowarzyszenia Ochrony i Promocji Miast-Ogrodów i Historycznych Miejscowości Centralnego Mazowsza „Ład na Mazowszu” z marszałkiem województwa Adamem Struzikiem.

 

Prezes „Ładu na Mazowszu” Grzegorz Kostrzewa-Zorbas i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik

Prezes „Ładu na Mazowszu” Grzegorz Kostrzewa-Zorbas i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik

 

9 maja przedstawiciele stowarzyszenia „Ład na Mazowszu” spotkali się w urzędzie marszałkowskim z marszałkiem województwa Adamem Struzikiem. W spotkaniu udział wzięli również: zastępca dyrektora Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego Tomasz Sławiński i kierownik Zespołu Planowania Przestrzennego MBPR Maria Puk. „Ład na Mazowszu” reprezentowali członkowie lokalnych stowarzyszeń miejscowości centralnego Mazowsza: Warszawy, Grodziska Mazowieckiego, Jaktorowa, Piaseczna, Podkowy Leśnej, Sulejówka, Zalesia Górnego, Konstancina-Jeziorny, Żyrardowa oraz pruszkowskiej dzielnicy Malichy i piaseczyńskiej dzielnicy Zalesie Dolne. Konstancin reprezentowały: Hanna Szaflik i Joanna Żurowska z Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Grażyna Matusik-Tomaszewska ze Stowarzyszenia Nasze Miasto – Konstancin.

 

Głównym tematem spotkania były prace nad aktualizacją strategii i planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego – dokumentów, od których zależeć będzie rozwój regionu. Założenia strategii rozwoju województwa mazowieckiego przedstawił Tomasz Sławiński, wymieniając priorytetowe obszary: przemysł i produkcja, wzrost efektywności i konkurencyjności gospodarki, transport i komunikacja, energetyka i środowisko, spójność regionalna, rozwój i kształtowanie kapitału społecznego.

 

Marszałek Adam Struzik przedstawił perspektywy finansowe Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem dotacji unijnych w kolejnym okresie programowania, czyli na lata 2014–2020. Realizacja planów zależeć będzie w dużej mierze od wielkości środków finansowych, jakimi będzie dysponować samorząd Mazowsza.

 

– Prace, które prowadzimy (nad aktualizacją strategii i planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego – red.) łączą się w czasie z przygotowaniem niezbędnych dokumentów do następnego okresu finansowania i programowania Unii Europejskiej, przede wszystkim przygotowania w sposób jak najbardziej logiczny, zintegrowany i perspektywiczny Regionalnego Programu Operacyjnego na kolejny okres – mówił Adam Struzik. Wyjaśnił, że Mazowsze z kategorii regionów biednych awansowało do grupy regionów dobrze rozwiniętych, osiągając już dosyć wysoki poziom dochodów – PKB blisko 90 proc. średniej unijnej. To oznacza, że nie będziemy już objęci, jak pozostałe 15 województw, celem pierwszym: polityki spójności.

 

W 2011 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą utworzenia tzw. regionów przejściowych, takich, których PKB przekracza 75 proc. średniej unijnej, ale jest niższy niż 90 proc. – Musimy jednak przygotować się na to, że wraz z awansem do grupy przejściowej środków pomocowych z Unii Europejskiej będzie dla naszego regionu mniej. Mniej pieniędzy będzie na drogi i infrastrukturę, więcej na innowacyjne technologie, energię odnawialną, rozwój przedsiębiorczości – stwierdził marszałek. Dodał również, że zamożność Mazowsza jest czysto teoretyczna, bowiem znaczną część pieniędzy region musi oddać w postaci tzw. janosikowego, czyli subwencji na rzecz mniej zamożnych województw. W 2010 r., kiedy Mazowsze musiało przekazać innym województwom aż 63 proc. swoich dochodów podatkowych, z najbogatszego regionu stało się najbiedniejszym.

 

– Współpraca „Ładu na Mazowszu” z samorządem województwa trwa od początku istnienia stowarzyszenia, od 2008 r. – mówił prezes stowarzyszenia Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. – Większość członków i sympatyków „Ładu...” to członkowie lokalnych stowarzyszeń lub władz samorządowych miejscowości okołowarszawskich, ale są wśród nas również przedstawiciele środowisk profesjonalnych: architekci i urbaniści, inżynierowie transportu, specjaliści ochrony zabytków i ochrony przyrody. Dzięki intensywnemu dialogowi i licznym spotkaniom członków stowarzyszenia i przedstawicieli samorządu województwa, wiele założeń aktualizacji strategii zgodne jest z naszą wizją rozwoju – dodał.

 

Mniej pieniędzy unijnych będzie na drogi i infrastrukturę, więcej na innowacyjne technologie, energię odnawialną, rozwój przedsiębiorczości

 

W trakcie dyskusji na temat prac nad strategicznymi dokumentami województwa, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń zwracali uwagę marszałka na problemy opisane we wnioskach zgłaszanych przez samorządy i organizacje społeczne ich miejscowości, m. in.: o budowę obwodnicy Grodziska Mazowieckiego i Milanówka, budowę tzw. paszkowianki (drogi łączącej trasę katowicką z autostradą A2) i Trasy Książąt Mazowieckich w Pruszkowie, czy funkcjonowanie Szybkiej Kolei Miejskiej.

 

Hanna Szaflik z TMPiZK przedstawiła prezentację zespołu architektonicznego konstancińskiej fabryki papieru oraz osady robotniczej w Mirkowie i wnioskowała o objęcie ochroną konserwatora zabytków całego terenu Mirkowa. Grażyna Matusik-Tomaszewska apelowała z kolei do marszałka o uwzględnienie wniosków jedynej na Mazowszu gminy uzdrowiskowej, a zwłaszcza planów budowy obwodnicy Konstancina i przebiegu tzw. trasy mostowej przez teren gminy. Maria Puk, kierownik Zespołu Planowania Przestrzennego MBPR, zapoznała uczestników spotkania z trybem rozpatrywania wniosków złożonych do planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego. Aktualnie wnioski wprowadzane są do systemu komputerowego, następnie zostaną podzielone na dwie grupy: zakwalifikowane do uwzględnienia w planie zagospodarowania i odrzucone. – Do planu wpłynęły tysiące wniosków. Praca nad nimi potrwa zapewne kilkamiesięcy i prawdopodobnie dopiero po wakacjach wiadomo będzie, które zostały uwzględnione. Dopiero później samorząd województwa decydować będzie o sposobie ich realizacji – wyjaśniła Maria Puk. Procedura formalno-prawna przyjęcia i uchwalenia zaktualizowanej strategii rozwoju województwa powinna zostać zakończona jesienią 2012 r.

 

 

 

Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Miast-Ogrodów i Historycznych Miejscowości Centralnego Mazowsza „Ład na Mazowszu” zrzesza członków lokalnych organizacji społecznych na Centralnym Mazowszu, które od lat chronią i promują historię i tradycję oraz wspierają zrównoważony rozwój swoich miast i miejscowości, oraz samorządowców działających na obszarze metropolii warszawskiej w 31 miejscowościach.

 

Głównym zadaniem, jakie stawia sobie stowarzyszenie, jest lobbowanie za rozwojem Centralnego Mazowsza. Stowarzyszenie uczestniczy między innymi w konsultacjach społecznych w sprawie ustawy o metropoliach oraz projektu reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego. W ubiegłym miesiącu minister w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, na prośbę Stowarzyszenia „Ład na Mazowszu”, przyjął w pałacu prezydenckim samorządowców i mieszkańców gmin podwarszawskich, skupionych w stowarzyszeniu. Tematem spotkania i dyskusji był prezydencki projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw.

 

Pomysłodawcą utworzenia stowarzyszenia i jego prezesem jest Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, doktor politologii, samorządowiec. W kadencji 2006–2010 był radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, w którym reprezentował okręg okołowarszawski. Przewodniczył wówczas także Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Zagospodarowania Przestrzennego sejmiku. Autor książki „Mazowsze 24”, poświęconej historii, kulturze, ładowi przestrzennemu i infrastrukturze miejscowości obszaru metropolitalnego Warszawy. Od 2010 r. Grzegorz Kostrzewa- Zorbas jest członkiem prezydenckiego Zespołu Doradczo-Konsultacyjnego Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

TMPiZK (znajdź),   Konstancin uzdrowisko (znajdź),   Adam Struzik (znajdź),   Stowarzyszenie Nasze Miasto Konstancin (znajdź),   Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (znajdź),   Grażyna Matusik-Tomaszewska (znajdź),   Stowarzyszenie Ład na Mazowszu (znajdź),   Hanna Szaflik (znajdź),   Plan Zagospodarowania Przestrzennego (znajdź),   Tomasz Sławiński (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu