Luty 2009 nr 2 (2)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Luty 2009 nr 2 (2)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Biuletyn (dez)informacji publicznej »

Noworoczne postanowienia »

Od Redaktora »

Zaprosili nas »



NASZE MIASTO

Będziemy skuteczniej działać »

Błędne koło »

Czekam na nową lokalizację »

Władzy na półmetek »

Za, a nawet przeciw »



NASZ POWIAT

Przedstawiamy - Rada powiatu piaseczyńskiego »

Taki powiat, jakie jego młodzieży kształcenie »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Być gospodarzem »

Piaseczno – Kulturalna Stolica Mazowsza 2009 »

Sprostowanie »

Szpital wstrzymany »

Zamiast witaczy »

Zapraszamy do Parceli »



NASZA GMINA

150 lat Czarnowa »

SYLWETKI - Michał Malinowski »

Łąki – dobry interes »



NASZ SAMORZĄD

Harmonogram posiedzeń Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny w 2009 r. »

Nowy wiceburmistrz »

Rada przeciw anarchii »

XXIII Sesja Rady Miejskiej »



UZDROWISKO

Konstancin dla samorządu »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Taki powiat, jakie jego młodzieży kształcenie

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: SŁAWOMIR STOCZYŃSKI
   

Pośród wielu ważnych zadań realizowanych przez samorząd, w tym samorząd powiatowy, zadania związane z edukacją należą do najważniejszych. Trudno sobie wyobrazić roztropniejsze wydawanie pieniędzy, niż inwestowanie w wykształcenie i wychowanie młodego pokolenia. I tak jak mądrzy rodzice nie szczędzą pieniędzy na naukę własnych dzieci, tak rozsądni włodarze miast, gmin, powiatów, województw i całego kraju, winni finansowanie oświaty uznawać za cel najważniejszy.

 

Mądrzy rodzice zaoszczędzą, gdy trzeba, na wydatkach konsumpcyjnych i wakacjach, a kupią książki, komputer z programami edukacyjnymi, poślą dzieci na kursy języków lub nawet sfinansują dobrą prywatną szkołę. Mądrzy wójtowie, burmistrzowie i wojewodowie nie poskąpią środków publicznych na podwyższenie jakości kształcenia w podległej im strukturze organizacyjnej. Inwestowanie w oświatę oznacza podwyższanie poziomu świadomości i jakości życia w przyszłości. Na wymagających coraz większych kompetencji rynkach pracy Unii Europejskiej wykształcenie stanowi o sukcesie poszczególnych osób, społeczeństw i narodów. Dawniej o sile narodu stanowiła liczebność populacji, wielkość terytorium i potęga militarna. Dzisiaj o znaczeniu narodu decyduje jego poziom wykształcenia.

 

Zasada określająca sposób zaangażowania w sprawy publiczne: „myśl globalnie, działaj lokalnie” doskonale pasuje do sposobu rozumienia funkcji wspólnoty jaką jest powiat, w odniesieniu do zadań edukacyjnych jakie przed nim stoją. Prawo nakłada na powiaty obowiązek prowadzenia szkół ponadgimnazjalnych, czyli szkół średnich ogólnokształcących, średnich szkół zawodowych – techników i zasadniczych szkół zawodowych oraz szkół specjalnych. Jest to bardzo ważny szczebel edukacyjny. W szkołach średnich uzyskuje się maturę i otrzymuje podstawy do samodzielnego kształcenia na poziomie wyższym. Jest to także bardzo ważny okres w życiu młodego człowieka. Czas intensywnego dojrzewania fizycznego, psychicznego, moralnego i społecznego jest także okresem walki młodego człowieka o niezależność. Ogromnie ważny, z punktu widzenia interesów narodowych tj. ciągłości tradycji i przekazania wartości konstytuujących naród, jest proces socjalizacji.

 

 

 

Naród pozbawiony elementów integrujących wspólnotę, bez pamięci o historii i tradycjach, ginie. Te wszystkie ważne zadania są realizowane w domu i w szkole, w kościele i innych ważnych wspólnotach. Obecny zarząd powiatu piaseczyńskiego rozumie zarówno wymienione powyżej zadania, jakie wspólnota nakłada na ten szczebel samorządu jak i doniosłość tego typu wysiłków. Aby można sensownie mówić o wartościowej ofercie edukacyjnej należy spełnić kilka istotnych warunków określających ramy organizacyjne i strukturalne, wyznaczające jakość czyli poziom proponowanych rozwiązań. Przed wszystkim powiat przeznacza wielomilionowe kwoty na rozbudowę i remonty miejscowych szkól, co czyni je bardziej nowoczesnymi, spełniającymi jakościowe standardy XXI wieku.

 

Położenie powiatu piaseczyńskiego w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy powoduje, że musi on swoją ofertą edukacyjną konkurować z pobliską metropolią. W Warszawie jest wiele dobrych szkół, które oprócz nowoczesnego wyposażenia, a nade wszystko dobrej kadry dydaktycznej, mają coś, co wydaje się decydujące o wyborze szkoły – renomę zdobytą przez lata.

 

Chcemy w naszym powiecie eksponować tradycje szkół i budując podstawy dobrej kadry nauczycielskiej, bazy, wyposażenia i infrastruktury technicznej, konkurować ze szkołami warszawskimi. Pragniemy aby młodzi ludzie, mieszkańcy naszego powiatu uczyli się w szkołach powiatowych. A mamy ich, łącznie ze szkołami specjalnymi, 10. Dużą wartością tej sieci szkół jest ich różnorodność. Mamy licea ogólnokształcące w Piasecznie i Konstancinie, szkoły rolnicze, ogrodnicze i hodowli koni w Piasecznie i Tarczynie, gastronomiczną i budowlaną w Górze Kalwarii, hotelarską i ekonomiczną w Zalesiu Dolnym oraz techniczną i informatyczną w Piasecznie.

 

Taka różnorodność możliwości kształcenia daje skuteczną odpowiedź na potrzeby rynku pracy i pozwala młodym ludziom wybrać szkołę zgodną z ich zainteresowaniami. Realizujemy też program budowy sieci przyszkolnych obiektów sportowo-rekreacyjnych; boisk i sal gimnastycznych. Najnowszą naszą realizacją w tym programie jest wybudowanie kompleksu boisk o syntetycznej nawierzchni przy powiatowym liceum im. Władysława St.Reymonta w Konstancinie. Kompleks ten powstał w ramach rządowego programu „Moje boisko Orlik 2012”. Większą część kosztów wybudowania tego obiektu poniósł powiat piaseczyński.

 

Jest to jeden z licznych przykładów realizowania polityki oświatowej powiatu piaseczyńskiego inwestowania w zdrowie młodzieży, jej rozwój i przyszłość.

 

Sławomir StyczyńskiSławomir Stanisław Stoczyński Członek zarządu powiatu piaseczyńskiego i radny rady powiatu. W swojej pracy zajmuje się problemami edukacji – szkołami ponadpodstawowymi i specjalnymi, domami dziecka, poradniami psychologiczno- pedagogicznymi oraz sprawuje nadzór nad Powiatowym Urzędem Pracy.

   
Zobacz także:

Styczeń 2009 nr 1 (1) Mamy Orlika »

Marzec 2009 nr 3 (3) Szkoła na szóstkę »

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

edukacja (znajdź),   Sławomir Stoczyński (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu