Wrzesień 2009 nr 9 (9)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Wrzesień 2009 nr 9 (9)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

100-lecie OSP Słomczyn »

Od Redaktora »

Sezon ogórkowy »

Witajcie w Konstancinie »NASZE MIASTO

Nasze Beverly Hills »

SZKOŁA TOLERANCJI »LISTY/AKTUALNOŚCI

Jubileusz założyciela orkiestry Rondo »

Kanalizacja dziurawi ulice »

Radny Wojciech Lalik odpowiada »

Ławek nadal brak »NASZE ZDROWIE

Dzień otwarty w CKR »

Nocą bez pomocy »

Sanatorium do przebudowy »

STOCER Sp. z o. o. »NASZ SAMORZĄD

Czas na zmiany »

Grunt to rodzinka »NASI SĄSIEDZI

Kolejny sukces Lesznowoli »

Z wizytą u przyjaciół »KULTURA

Biblioteka Grapa - to juz rok »

Pielgrzymi 1944 »

Święto plonów »

Tajemniczy ogród »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Kolejny sukces Lesznowoli

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: (GMT)
   

Próżno szukać Konstancina Jeziorny w tegorocznym rankingu samorządów dziennika "Rzeczpospolita". Kolejne sukcesy odniosła za to inna gmina naszego powiatu - Lesznowola. W zestawieniu znalazło się także Piaseczno.

 

Już po raz 11. dziennik "Rzeczpospolita" opublikował ranking samorządów. Oceniano 2478 polskich gmin wiejskich, wiejsko miejskich oraz miejskich i wybierano gminy, które w latach 2005 - 2008 najlepiej zarządzały swoimi finansami. W pierwszym etapie oceny samorządów uwzględniono m.in.: nakłady inwestycyjne, pozyskiwanie i wykorzystanie środków unijnych, sposób zarządzania finansami, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów, dynamikę wzrostu dochodów własnych, relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia, transport i łączność oraz ochronę środowiska. W ocenie jakości gminy przyznawano punkty za sytuację finansową i za zarządzanie. W kategorii gmin miejsko wiejskich Piaseczno zajęło 49. miejsce. Na liście 100 najlepszych samorządów znalazło się kilka miejsko wiejskich gmin uzdrowiskowych: Kudowa Zdrój, Świeradów Zdrój, Połczyn Zdrój, czy Kołobrzeg, ale zabrakło naszej gminy. Trzy ostatnie z wymienionych oraz Jedlina Zdrój i Lądek Zdrój należą również do pierwszej setki gmin, które pozyskały znaczne fundusze unijne. Wśród samorządów najlepiej dbających o rozwój i najlepiej zarządzanych, w pierwszej setce znalazło się wiele gmin mniejszych od naszej i o mniejszym budżecie. Mimo że Konstancin należy do najbogatszych polskich gmin, to dobra sytuacja finansowa nie przekłada się na konkretne osiągnięcia. W mierniku zamożności zajmujemy trzecie miejsce (po Podkowie Leśnej i Michałowicach) wśród polskich gmin - miernik zamożności obliczany jest przez po dzielenie wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych przez liczbę mieszkańców danej gminy.


Na liście 100 najlepszych samorządów znalazło się kilka miejsko wiejskich gmin uzdrowiskowych, m.in. Kudowa Zdrój, Świeradów Zdrój, Połczyn Zdrój, czy Kołobrzeg, ale zabrakło naszej gminy

 

W kategorii gmin wiejskich 11. miejsce zajęła Lesznowola. Tradycyjnie wygrywająca wiele rankingów Lesznowola, zajęła też pierwsze miejsce na liście innowacyjnych gmin wiejskich, a 10. wśród wszystkich gmin polskich. W ocenie innowacyjności samorządu punktowano wprowadzanie nowoczesnej techniki w działaniu urzędu i usprawnianiu obsługi mieszkańców oraz dostęp do internetu (co najmniej jeden darmowy punkt dostępu na 1 tys. mieszkańców).

 

Czego możemy pozazdrościć mieszkańcom Lesznowoli . Przede wszystkim możliwości załatwienia wielu spraw za pomocą internetu. Nie wychodząc z domu możemy zameldować się, załatwić formalności związane z ewidencją działalności gospodarczej, czy skorzystać z elektronicznego systemu informacji przestrzennej . W urzędzie gminy działa komórka odpowiedzialna za informatyzację, która dokonuje cyklicznej oceny istniejących rozwiązań i pracuje nad możliwościami ich doskonalenia, prowadzone są regularne szkolenia pracowników. A my marzymy o aktualnych informacjach na stronach BIP Konstancin Jeziorna.

   
Zobacz także:

Marzec 2009 nr 3 (3) Tygrys Mazowsza »

Marzec 2009 nr 3 (3) Recepta na sukces »

Grudzień 2009 nr 12 (12) Teraz Lesznowola »

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Lesznowola (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu