Wrzesień 2009 nr 9 (9)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Wrzesień 2009 nr 9 (9)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

100-lecie OSP Słomczyn »

Od Redaktora »

Sezon ogórkowy »

Witajcie w Konstancinie »



NASZE MIASTO

Nasze Beverly Hills »

SZKOŁA TOLERANCJI »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Jubileusz założyciela orkiestry Rondo »

Kanalizacja dziurawi ulice »

Radny Wojciech Lalik odpowiada »

Ławek nadal brak »



NASZE ZDROWIE

Dzień otwarty w CKR »

Nocą bez pomocy »

Sanatorium do przebudowy »

STOCER Sp. z o. o. »



NASZ SAMORZĄD

Czas na zmiany »

Grunt to rodzinka »



NASI SĄSIEDZI

Kolejny sukces Lesznowoli »

Z wizytą u przyjaciół »



KULTURA

Biblioteka Grapa - to juz rok »

Pielgrzymi 1944 »

Święto plonów »

Tajemniczy ogród »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Biblioteka Grapa - to juz rok

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: AGNIESZKA HALICKA
   

biblioteka grapa1 września mija rok od otwarcia biblioteki na Grapie. Warto z tej okazji przyjrzeć się nowej placówce w konstancińskiej sieci bibliotek, przedstawić jej działalność i obecną ofertę, a także zaprosić mieszkańców naszego miasta. Zachęcamy do odwiedzenia naszej biblioteki w dniu rocznicy, aby być z nami podczas świętowania, a także w każdy z kolejnych dni, aby korzystać z naszych zbiorów.

 

Biblioteka Grapa jest jedną z filii Biblioteki Głównej, która mieści się przy ul. Świetlicowej 1. Zos tała otwarta dla czytelników 1 września 2008 r. W chwili otwarcia podstawą księgozbioru były książki ocalone z istniejącej wcześniej filii Grapa, która została zalana, a następnie zamknięta w 1997 r. Obecnie mamy już ponad 700 zarejestrowanych czytelników i, co nas cieszy, codziennie zapisują się nowi. Udostępniony księgozbiór składa się z ponad 6 tys. książek. Spora część z nich to dary od czytelników. Coraz więcej przybywa także dzięki regularnym zakupom nowości.

 

W filii Grapa pracują aktualnie dwie osoby: kierownik Sylwia Wolska, która bierze na siebie większość obowiązków związanych z wprowadzaniem książek do księgozbioru i ich opracowaniem technicznym oraz Agnieszka Halicka, zajmująca się poza obsługą czytelników także promocją biblioteki. Poza tym każdą chwilę, staramy się przeznaczyć na tworzenie komputerowej bazy naszego księgozbioru, a co za tym idzie przygotowanie i uruchomienie pierwszej w Konstancinie komputerowej wypożyczalni książek. Wkrótce będzie zatem naprawdę nowocześnie: baza udostępniona czytelnikom w internecie oraz wypożyczanie z użyciem czytnika.

 

Wszystkim zarejestrowanym czytelnikom zapewniamy bezpłatny dostęp do książek, możliwość korzystania z czytelni czasopism, a także bezpłatny dostęp do internetu. Zapisanie się do biblioteki nic nie kosztuje, a korzyści jest sporo.

 

Poza tym możemy pochwalić się działalnością dodatkową, która - mamy nadzieję - wspomoże rozwój naszej młodej placówki i będzie doskonałym odzwierciedleniem hasła "Z książką w przyszłość". W ramach propagowania czytelnictwa współpracujemy z filią Konstancińskiego Domu Kultury organizując Dyskusyjny Klub KsiąSki, w ramach którego czytelnicy mogą porozmawiać o wybranych pozycjach z dziedziny szeroko pojętej literatury. Nad dyskusyjnymi klubami książki w całej Polsce czuwa Instytut Książki.

 

Wydajemy także regularnie gazetkę "Wieści ze świata książek", w której piszemy o ważnych wydarzeniach literackich oraz powiadamiamy o naszych akcjach. Bardzo ważną inicjatywą jest blog naszej biblioteki, który zastępuje tradycyjną stronę internetową. Zamieszczamy na nim informacje o nowościach książkowych, relacje ze spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, recenzje książek autorstwa naszych czytelników, informacje o postępie prac bibliotecznych i o naszych akcjach.

 

Filia Grapa przygotowuje się do uruchomienia komputerowej biblioteki

 

W ostatnim czasie staramy się skupić na rozbudowie i uatrakcyjnieniu księgozbioru młodzieżowego, aby dać młodszym czytelnikom możliwość wzbogacenia ich intelektualnego menu o książki, po które, często w przeciwieństwie do lektur, chcieliby sięgnąć z własnej nieprzymuszonej woli, aby rozwijać swój świat wyobraźni. Propagujemy czytanie jako formę dobrego spędzenia czasu wolnego, doskonałą alternatywę dla coraz powszechniejszego internetu. Przy wyborze książek młodzieżowych liczymy się z opinią zarówno specjalistów od literatury dziecięcej i młodzieżowej, jak i naszych czytelników (szczególnie tych młodych) - dzięki ankiecie, którą można wypełnić po zapisaniu się do biblioteki, jesteśmy w stanie poznać ich zainteresowania oraz opinie na temat konkretnych działów. Staramy się, aby dobór tytułów dla naszych młodszych czytelników trafiał w ich gusta. Wiadomo, że świat się zmienia, a wraz z nim zmieniają się także zainteresowania młodzieży, dlatego chcemy tak dobierać książki, aby uwzględnić to, co obecnie jest naprawdę chętnie przez nią czytane. Poza klasyką literatury dziecięcej i młodzieżowej znajdzie się u nas także bez liku najnowszych hitów, które można zobaczyć na półkach w najlepszych księgarniach. Nie znaczy to, że zapominamy o naszych dorosłych czytelnikach. Wręcz przeciwnie - oni również biorą czynny udział w rozwoju naszej biblioteki i kształtowaniu jej księgozbioru.

 

Niedługo specjalnie dla młodszych czytelników zostaną uruchomione zapisy do Młodzieżowego Klubu Książki, nad którym razem z filią Konstancińskiego Domu Kultury będzie czuwać także nasza filia Grapa. Serdecznie zapraszamy lubiących czytać nastolatków do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu, ponieważ stwarza ono doskonałą okazję do podzielenia się wrażeniami z ciekawych książek w towarzystwie osób, które też cenią sobie dobrą lekturę.

 

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z książkami, zawsze mogą na nas liczyć. Chętnie podpowiemy które książki warto przeczytać w pierwszej kolejności (by wzmocnić apetyt na kolejne), a które w dalszej (by stać się prawdziwym molem książkowym).

 

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć naszą bibliotekę ofiarując nam wspaniałe dary książkowe, a także wspierając nas datkami finansowymi, dzięki którym nasz księgozbiór się powiększa. Obecnie priorytetem stał się dział młodzieżowy, który od otwarcia naszej filii do chwili obecnej znacznie się rozrósł dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakupom z pieniędzy budżetowych (nowości książkowe są na bieżąco publikowane na blogu), a także dzięki wsparciu czytelników. Dziękujemy też za liczne pozytywne komentarze odnośnie do działalności naszej filii i miłe słowa zachęcające nas do dalszej pracy. Bardzo cieszymy się, że powstanie biblioteki na Grapie spotkało się z tak ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców Konstancina.

 

Pamiętajcie: filia Grapa została stworzona dla Was i jest prowadzona z myślą oWas, Miłośnicy Książek.

 

biblioteka grapa

Księgozbiór stale się powiększa dzięki regularnym zakupom
i darom od czytelników

 

Filia Grapa

 

ul. Sobieskiego 5
Tel. 022 717 33 82
e-mail:bibliotekagrapa@gmail.com
blog: bibliotekagrapa.blogspot.com
Biblioteka jest czynna
w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki
w godz. 11.00 – 18.00
oraz w środy w godz. 11.00 – 16.00.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu