Wrzesień 2009 nr 9 (9)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Wrzesień 2009 nr 9 (9)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

100-lecie OSP Słomczyn »

Od Redaktora »

Sezon ogórkowy »

Witajcie w Konstancinie »NASZE MIASTO

Nasze Beverly Hills »

SZKOŁA TOLERANCJI »LISTY/AKTUALNOŚCI

Jubileusz założyciela orkiestry Rondo »

Kanalizacja dziurawi ulice »

Radny Wojciech Lalik odpowiada »

Ławek nadal brak »NASZE ZDROWIE

Dzień otwarty w CKR »

Nocą bez pomocy »

Sanatorium do przebudowy »

STOCER Sp. z o. o. »NASZ SAMORZĄD

Czas na zmiany »

Grunt to rodzinka »NASI SĄSIEDZI

Kolejny sukces Lesznowoli »

Z wizytą u przyjaciół »KULTURA

Biblioteka Grapa - to juz rok »

Pielgrzymi 1944 »

Święto plonów »

Tajemniczy ogród »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Z wizytą u przyjaciół

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: (TK)
   

Z dwudniową wizytą w Saint Germain en Laye we Francji, bliźniaczym mieście Konstancina Jeziorny, przebywała w lipcu delegacja z naszej gminy. Przyjął ją mer Saint Germain. Uczestniczyła ona także w otwarciu dorocznego święta Fete des Loges

 

W tym roku minęła 17. rocznica podpisania umowy o współpracy miast bliźniaczych między Konstancinem Jeziorną i Saint Germain en Laye. To piękne francuskie miasto ma wspaniałą i długą historię. Położone między Paryżem a Wersalem, Saint Germain en Laye zwane jest miastem królów i królem miast. Tu odbył się ślub Franciszka I oraz urodzili się Henryk II i Ludwik XIV. Większość budowli w centrum to pałace - dawne rezydencje arystokracji francuskiej.

 

W historii współpracy naszych miast miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń: oficjalne wizyty burmistrzów, radnych, wystawy artystyczne, wizyty sportowców i młodzieży szkolnej. W merostwie Saint Germain odbywały się również staże pracowników naszego urzędu miejskiego, które miały przybliżyć im pracę gminy kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

 

Kontakty i współpraca są cały czas ożywione. W czerwcu tego roku w Konstancinie przebywała z krótką wizytą delegacja radnych Saint Germain z merem Emmanuelem Lamym na czele, a w lipcu - na jego zaproszenie - we Francji gościła z dwudniową wizytą delegacja z Konstancina. Przewodniczył jej wiceburmistrz Piotr Stankiewicz. Nasza delegacja uczestniczyła w otwarciu tradycyjnego święta Fete des Loges, które jest kontynuacją tradycji, wywodzącej się z czasów średniowiecza, gdy do Saint Germain en Laye przybywali pielgrzymi. Z tej okazji odbywały się liczne jarmarki i uliczne festyny.

 

Nasza delegacja witana była z wielką sympatią przez uczestników tego corocznego święta. Obecność przedstawicieli gminy Konstancin Jeziorna budził a powszechne zainteresowanie, bowiem w skład delegacji weszli trzej strażacy z ochotniczej straży pożarnej, którzy w strojach galowych grali na trąbce, akordeonie i gitarze popularne polskie melodie. Dołączyły do nich w krakowskich kostiumach przedstawicielki Polonii mieszkające w bliźniaczej gminie.

 

Miasta bliźniacze

Konstancińska delegacja wzięła udział wotwarciu tegorocznego święta Fete des Loges

 

Na czas trwania imprezy na 9 ha po wstał park rozrywki, w którym obok pluszowych misiów i kogucików na druciku znalazły się najnowocześniejsze katapulty, laserowe strzelnice i pędzące przez prerię pociągi oraz liczne bary i restauracje. W okresie trwania święta Fete des Loges, czyli od początku lipca do końca sierpnia miasto odwiedzane jest przez kilka milionów turystów.

 

Gdy konstancińska delegacja opuszczała park na krótko przed północą, wciąż jeszcze więcej osób wchodziło do niego, niż wychodziło.

 

Wiceburmistrza Piotra Stankiewicza wraz z przewodniczącym Komitetu Współpracy Miast Bliźniaczych Tomaszem Kowalskim przyjął mer Saint Ger main Emmanuel Lamy. Omówiono zasady dalszej współpracy i ustalono, że do końca września przedstawiony zostanie program na 2010 r. Była to kontynuacja rozmów rozpoczętych w Konstancinie podczas czerwcowej wizyty delegacji radnych z Saint Germain.

 

Delegacja naszej gminy uczestniczyła także w spotkaniu z francuskimi strażakami i zwiedziła wspaniale wyposażoną remizę. Konstancińscy strażacy zaprosili strażaków francuskich do złożenia wizyty w Polsce, na wiosnę przyszłego roku.

 

Mieszkańcy Saint Germain en Laye, którzy są wielkimi miłośnikami przyrody i znają Konstancin Jeziornę jako pełną zieleni gminę, leżącą nad brzegami Wisły i Jeziorki, zwrócili się do naszej delegacji z propozycją nawiązania kontaktu z osobami lub stowarzyszeniami o podobnych zainteresowaniach. Jako pierwszy zgłoszony został pomysł przyjazdu do Konstancina grupy miłośników ptaków w celu wspólnego ich fotografowania. Osoby zainteresowane współpracą w tej dziedzinie proszone są o kontakt z Tomaszem Kowalskim pod numerami telefonów: 022 756 44 22 i 0601 241 222.

 

Po wizycie Francuzów w Konstancinie zaplanowano rewizytę we Francji.

Mieszkańców Konstancina Jeziorny, którzy chcieliby wziąć udział w pracach Komitetu Współpracy Miast Bliźniaczych Konstancin Jeziorna i Saint Germain en Laye, prosimy o kontakt pod tymi samymi numerami telefonów.

   
Zobacz także:

Marzec 2009 nr 3 (3) Między bliźniakami »

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Konstancin Miasta Bliźniacze (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu