Marzec 2009 nr 3 (3)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Marzec 2009 nr 3 (3)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Budżet uchwalony »

Od Redaktora »

RATUSZ FATAMORGANA »

Strefa C »

Zaprosili nas... »



NASZE MIASTO

APELACJA UZNANA »

Jakiego Konstancina chcemy? »

Między bliźniakami »

Nie przespać kolejnej szansy »

Ratusz fatamorgana »

VI Festiwal Małych Form Teatralnych »



W SKRÓCIE

BĘDZIE SYGNALIZACJA »

BUDOWA AMFITEATRU »

NOWE STUDIUM »

PÓJDŹ DZIECIĘ, JA CIĘ UCZYĆ KAŻĘ »

POSPRZĄTAJ PO PSIE »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Dla kogo ta inwestycja? »

Mity i prawda o strefie C »

Panie Burmistrzu! »

Sprawy sądowe »

UWAGA CZYTELNICY! »



NASZA GMINA

Najstarsza wieś w gminie »

Szkoła na szóstkę »



UZDROWISKO

Cudze chwalicie... »

Uzdrowisko to nie luksus, to konieczność »



NASI SĄSIEDZI

Recepta na sukces »

Tygrys Mazowsza »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Między bliźniakami

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: SYLWIA RZECKA
   

Konstancin Miasta BliźniaczeWizyty władz Konstancina w zaprzyjaźnionych miastach miały dotychczas często charakter tylko turystyczny lub były formą nagrody dla pracowników lub radnych. Liczymy, że nowy przewodniczący rady miejskiej Kazimierz Jańczuk wprowadzi zmiany w organizowaniu partnerskiej wymiany.

 

O tym, że współpraca włodarzy Konstancina z miastami bliźniaczymi nie wychodzi najlepiej, można się przekonać z krytycznych wpisów na ten temat mieszkańców naszej gminy na forum Konstancin.com. Działa komitet współpracy z zagranicą, Komisja Bezpieczeństwa, Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej i to od nich oczekujemy pełnych informacji. Od nich powinniśmy się dowiedzieć jaki jest program każdego wyjazdu, w jakim składzie i celu jedzie delegacja.

 

Miastami bliźniaczymi Konstancina-Jeziorny w Europie są Leidschendam-Voorburg w Holandii, Saint-Germain-En-Laye we Francji, Pisogne we Włoszech, Hranice w Czechach i Krzemieniec na Ukrainie. Ostatnio planowane jest nawiązanie współpracy z miastem Cesis na łotwie, Wilnem na Litwie, Smoleńskiem w Rosji i z Denzlingen w Niemczech.

 

Dziewięć miast bliźniaczych to chyba zbyt dużo – jakość partnerskiej współpracy przechodzi nam w ilość. Znacznie lepiej przedstawia się współpraca w dziedzinie wyjazdów młodzieży szkolnej. W tym roku planowana jest wymiana zespołów artystycznych i grup sportowych. Zespoły muzyczne z Francji, Holandii, Czech, Włoch i Ukrainy wystąpią na Youth Festival, odbywającym się w ramach Dni Konstancina. Nasza młodzież w czasie wakacji weźmie udział w warsztatach fotograficznych i filmowych w Pisogne, chór dziecięcy zaśpiewa w Hranicach, a do Holandii wyjadą młodzi sportowcy. Na uroczystości związane z obchodami 200-lecia urodzin Juliusza Słowackiego kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów pojedzie do Krzemieńca. I to właśnie na tę dziedzinę współpracy warto zwrócić większą uwagę.

 

W tegorocznym budżecie na współpracę z zagranicą przewidziano blisko 300 tys. zł. Na kontakty z pięcioma miastami bliźniaczymi to wystarczająco dużo, ale partnerstwo z dziewięcioma będzie wymagało przeznaczenia w budżecie odpowiednio większych środków. A w czasach kryzysu może to być trudne.

 

Od naszych zagranicznych partnerów możemy się wiele nauczyć, porównać jak radzą sobie z typowymi problemami małych miast, jak rozwiązują sprawy służby zdrowia, czystości w mieście, oczyszczalni ścieków, organizacji samorządu (np. burmistrz Pisogne pełni swą funkcję honorowo, społecznie – zawodowo prowadzi kancelarię adwokacką). Wramach projektu „Miasta i gminy bliźniacze” ciekawe pomysły, zwłaszcza dotyczące programów współpracy młodzieży, mogą liczyć na dofinansowanie z funduszy unijnych. Lesznowola już skorzystała z takiej możliwości. Za najlepsze projekty Unia Europejska przyznaje nagrody – można zdobyć: Dyplom Europejski, Medal Europejski, Flagą Honorową i najwyższe wyróżnienie Nagrodę Europejską.

 

Partnerstwo od wieków


Pierwszymi miastami, które nawiązały ze sobą współpracę, były niemiecki Paderborn i francuskie Le Mans. Nieformalną już w IX w., w 836 roku, a oficjalną w 1967 r. Po II wojnie światowej, w 1947 r. pierwszą umowę partnerską podpisały miasta Ludwigshafen w Niemczech i Montbeliard we Francji. W 1951 r. 50 burmistrzów założyło radę miast europejskich, która w 1984 r. zmieniła nazwę na Radę Miast i Regionów Europy. Celem partnerstwa jest integracja europejska i szeroko rozumiana współpraca – wymiana doświadczeń, promocja miasta lub gminy, nawiązywanie kontaktów przez młodzież. W Polsce już ponad 2000 miast i gmin ma partnerów w innych europejskich krajach.

   
Zobacz także:

Wrzesień 2009 nr 9 (9) Z wizytą u przyjaciół »

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Konstancin Miasta Bliźniacze (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu