Wrzesień 2010 nr 9 (21)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Wrzesień 2010 nr 9 (21)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Konkurs dla rolników rozstrzygnięty »

Od redaktora »

Stowarzyszenie Nasze Miasto – Konstancin zaprasza »

Tańczyć każdy może »

Z ręką w nocniku »

Zapraszamy na warsztaty gospel »NASZE MIASTO

KONSTANCIN POZA LIGĄ »

KRAJOBRAZ PO WIELKIEJ WODZIE »

OTWARTE OGRODY 2010 »

SENIORZY ZASIĄDĄ W AKADEMICKICH ŁAWACH »LISTY/AKTUALNOŚCI

Co wolno radnemu »

Jak burmistrz rozwiązał problem współpracy z radą »

Kukułcze jajo »

Nowa poczta w Klarysewie »

Przebudowa ul. Gąsiorowskiego »

Selektywna zbiórka odpadów »

Tour de Pologne »AKTUALNOŚCI

Dom budowany miłością »

Jesień cudów »

Nowy dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury »

Stop przemocy w rodzinie »

W grupie siła »

Z myślą o najmłodszych »NASZA GMINA

DROGI I BEZDROŻA »

STRATEGIA DLA GMINY »NASZ SAMORZĄD

Stowarzyszenie Nasze Miasto – Konstancin UFAM MIESZKAŃCOM »WYDARZENIA

67. Tour de Pologne w Konstancinie »

Gminne Dożynki Opacz 2010 »

Rzeczpospolita zwycięska »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


KONSTANCIN POZA LIGĄ

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: KLARA WARECKA
   

Konstancin poza ligąJuż od 12 lat dziennik „Rzeczpospolita” organizuje i publikuje ranking samorządów polskich. Niestety, Konstancina nie ma w pierwszej lidze.

 

Gazeta corocznie wybiera najlepsze samorządy: 100 gmin wiejskich, 100 gmin miejsko- -wiejskich i 50 miast na prawach powiatu. Sposób wyboru samorządów zatwierdza niezależna kapituła, w której skład wchodzą przedstawiciele organizacji samorządowych i związków samorządów, ekonomiści i bankowcy.W tym roku w pracach kapituły wzięli udział m. in.: twórca reformy samorządowej prof. Michał Kulesza, wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Mironczuk.

 

Ocena samorządów przeprowadzana jest dwuetapowo. W pierwszym etapie, na podstawie danych sprawozdawczych Ministerstwa Finansów, oceniane były wszystkie polskie samorządy. Wybrane zostały samorządy najlepiej zarządzające finansami (w ciągu ostatnich trzech lat) oraz najlepiej realizujące zadania inwestycyjne. Do drugiego etapu zakwalifikowały się 564 spośród 2479 samorządów. W drugim etapie oceniana była jakość zarządzania gminą. Ocenie podlegały: stopień realizacji nakładów inwestycyjnych w kontekście przyrostu zadłużenia, dynamika wzrostu wydatków przypadających na jednego mieszkańca, umiejętność pozyskiwania i wydatkowania funduszy unijnych, sprawność zarządzania, innowacyjność, poziom nauczania w szkołach, współpraca z organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorstwami, działania z zakresu ochrony zdrowia, ochrony środowiska i poprawy infrastruktury drogowej oraz wiele innych kryteriów.

 

W tym roku pierwsze trzy miejsca w kategorii gmin miejsko-wiejskich zajęły: Kórnik (woj. wielkopolskie), Lubliniec (woj. śląskie) i Grodzisk Mazowiecki (woj. mazowieckie); w kategorii gmin wiejskich: Zabierzów (woj. małopolskie), Kobylanka (woj. zachodniopomorskie) i Wielka Wieś (woj. małopolskie) oraz w kategorii miast na prawach powiatu: Poznań, Sopot i Wrocław.

 

Konstancin jest gminą miejskowiejską. Samorządy, które zwyciężyły w rankingu, dysponowały skromniejszymi środkami w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż nasza gmina.Czym gminy najlepszewtej kategorii różnią się od nas? Z całą pewnością sposobem zarządzania i realizowania inwestycji.

 

Gmina Kórnik zajmuje powierzchnię 185 kmkw. (Konstancin ok. 78 km kw.), a zamieszkuje ją niespełna 20 tys. osób. Jej obszar obejmuje miasto Kórnik i 30 wsi. Ponad dwukrotnie większa powierzchnia gminy to o wiele więcej kilometrów dróg i dłuższa sieć wodno - kanalizacyjna. Jak osiągnąć sukces, dysponując budżetem o jedną trzecią mniejszym od naszego? Bardzo prosto.

 

W 2009 r. gmina dysponowała budżetem w wysokości 70 mln zł. Żeby zachęcić inwestorów, gmina konsekwentnie inwestowała w infrastrukturę: drogi i kanalizację. Opłaciło się – w ubiegłym roku w gminie przybyło ok. 280 podmiotów gospodarczych. Kórnik, położony 20 km od Poznania – tak, jak Konstancin od Warszawy – inwestuje również w turystykę i rekreację:w Gminnym Centrum Informacji, czynnym siedem dni w tygodniu, można dowiedzieć się, co warto zobaczyć w Kórniku i okolicy.

 

Samorządy, które zwyciężyły w rankingu, dysponowały skromniejszymi środkami w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż nasza gmina

 

Lubliniec: powierzchnia gminy 89,8 km kw., 24 tys. mieszkańców (tak jak u nas).Wciągu ostatnich sześciu lat nakłady na inwestycje wzrosły w Lublińcu ponad pięciokrotnie. Z 82 mln zł dochodu w roku ubiegłym 40 proc. przeznaczono na inwestycje.W ramach trzyletniego programu ograniczenia niskiej emisji, z pomocą 10-milionowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej gmina w 186 budynkach zamontowała solary, ociepliła 276 budynków i wymieniła piece węglowe na ekologiczne – w sumie zmodernizowała i wyremontowała 416 budynków (w tym dom kultury i szkoły). Suma wydatków na promocję miasta plasuje Lubliniec w dziesiątce gmin najmniej wydających na ten cel – 0,21 proc. wydatków ogółem. Nie trzeba się reklamować – wystarczy realizować program rozwoju miasta. Konstanciński Urząd Miasta i Gminy przeznacza na promocję o wiele więcej, ale o naszych osiągnięciach nikt nie słyszał.

 

Grodzisk Mazowiecki trzeci rok z rzędu plasuje się w czołówce.W ostatnich kilku latach gmina zdobyła nagrody w wielu prestiżowych konkursach,m.in.: „Samorząd Przyjazny Przedsiębiorczości”, „Gmina Fair Play” czy „Teraz Polska”. Burmistrz gminy Grzegorz Benedykcińskiw2007 r. uhonorowany został tytułem „Europejczyk Roku” (w kategorii gospodarz gminy, miasta, regionu). Samorząd gminy przeznacza na inwestycje 70 mln zł ze 120-milionowego budżetu.Wciągu ostatnich lat Grodziskowi udało się pozyskać ponad 60 mln zł unijnych dotacji. Konsekwentna polityka rozwoju i inwestowanie w infrastrukturę przyniosło efekty – w mieście i gminie funkcjonuje około 4 600 podmiotów gospodarczych.

 

W oddzielnej kategorii „Europejski Samorząd” sklasyfikowane zostały gminy i miasta, które najlepiej pozyskują i wykorzystują pieniądze unijne. W grupie gmin miejsko-wiejskich zwyciężyły samorządy Uniejowa, Helu i Wisły. W pierwszej setce znalazło się kilka miejscowości uzdrowiskowych: Jedlina Zdrój podpisała cztery umowy na dofinansowanie, Krynica Zdrój i Świeradów Zdrój – po trzy umowy, a Polanica Zdrój – dwie.

 

W żadnym z tych rankingów w pierwszej setce nie ma naszej gminy. Kiedy Konstancin stanie do rywalizacji z najlepszymi? O tym, że można, najlepiej świadczą przykłady samorządów podwarszawskich gmin, podobnych do naszej, których w ubiegłym roku nie było wśród stu najlepszych: Otwocka, Kobyłki i Łomianek. Za rok mamy kolejną szansę.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu