Marzec 2011 nr 3 (27)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Marzec 2011 nr 3 (27)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Czy wszyscy wyjechali na ferie? »

IRENA KWIATKOWSKA 1912 – 2011 »

OD WYDAWCY »

Uwaga, ważna komisja »



NASZE MIASTO

WIELKI PLAC BUDOWY »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Jeszcze o jasełkach »



AKTUALNOŚCI

Bezpieczne gospodarstwo »

Bierzemy sprawy w swoje ręce »

Moje miejsce w Konstancinie »

Nowe przepisy dotyczące hipotek »

Rekrutacja do gminnych przedszkoli »

Spotkanie z historią »

Szersze uprawnienia straży miejskiej »

Zmiany w nocnej i świątecznej opiece lekarskiej »



NASZA GMINA

MNIEJSZE ZŁO »

NOWA JAKOŚĆ »

ZDĄŻYĆ PRZED WIELKĄ WODĄ »



NASZ SAMORZĄD

NOWY STARY BUDŻET »



KULTURA

INTERAKCJA – ATRAKCJA – EDUKACJA »

VI Konkurs Kolęd i Pastorałek »

ZIMOWISKO »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


INTERAKCJA – ATRAKCJA – EDUKACJA

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MATEUSZ ZAREMBA
   

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik od strony ul. Wybrzeże Kościuszkowskie

 

Tu zrozumiemy, czym są i jaki postęp uczyniły przez wieki fizyka, astronomia, biologia, chemia, historia, medycyna. Pierwsze centrum nauki powstało w XIX w. w Berlinie, a obecnie jest ich blisko tysiąc na całym świecie.

 

Budowę warszawskiego centrum rozpoczęto w sierpniu 2008 r., a pierwsi goście odwiedzili je 5 listopada 2010 r. Budynek CNK, usytuowany na Powiślu, w pobliżu nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ma powierzchnię 15 tys. mkw., na których znajdują się wystawy stałe i czasowe. W stałych galeriach zgromadzonych jest ponad 450 eksponatów, z którymi oglądający może wchodzić w różnego rodzaju interakcje. Sześć wystaw stałych to:

 

Planetarium Niebo Kopernika

Planetarium Niebo Kopernika

 

Świat w Ruchu – przedstawia znaczenie ruchu na naszej planecie. Cały otaczający nas świat znajduje się w nieustannym ruchu. Tu możemy zobaczyć, jak człowiek czuje się podczas trzęsienia ziemi, jak wygląda tornado albo jak działa mechanizm zanurzający i wynurzający okręt podwodny.

 

Człowiek i Środowisko – pozwala poznać ludzki organizm. Dzięki tej wystawie dowiadujemy się, jak złożone i doskonałe jest miejsce, w którym przyszło nam żyć, czyli Ziemia, oraz funkcjonowanie w nim człowieka.

 

Korzenie Cywilizacji – to artystyczna synteza dokonań ludzkości ukazana na płaszczyźnie kultury, przedstawiająca historię naszej cywilizacji i możliwości jej rozwoju w przyszłości. Tu zobaczymy, jak działa rynek finansowy, posłuchamy odgłosów życia ludzi, np. gwaru w paryskim metrze, czy dźwięków instrumentów muzycznych. Na tej samej wystawie możemy również zobaczyć pod mikroskopem skomplikowany i precyzyjny mechanizm działania zegarka lub obejrzeć układ scalony, poznać praktyczne zastosowania wody i wiatru, o których przeciętny człowiek nie ma pojęcia.

 

Strefa Światła – ukazuje własności światła. Pogrążona w mroku wystawa daje możliwość doświadczenia różnego rodzaju iluzji optycznych.

 

Bzzz! – mnóstwo atrakcji, rozbudzających wyobraźnię i ciekawość najmłodszych odwiedzających.


Re: generacja – poświęcona ludzkiej psychice i relacjom międzyludzkim. Tu poznamy eksperymenty, pozwalające zgłębić tajniki naszej psychiki i prawa rządzące relacjami między ludźmi.

 

Niezwykłych wrażeń dostarcza także Teatr Robotyczny, w którym występują roboty.

 

W połowie roku zwiedzającym udostępnione zostaną kolejne stałe elementy ekspozycji: Planetarium Niebo Kopernika, przykryte kopułą o średnicy 16m, które pozwoli zwiedzającym przenieść się do najodleglejszych zakątków kosmosu oraz Park Odkrywców o powierzchni 2,8 ha, zlokalizowany wokół budynku i na jego dachu. W parku królować będą muzyka i dźwięk: zwierciadła akustyczne skupiające dźwięk, system podziemnych instalacji rurowych Echo, pozwalający usłyszeć echo naszego głosu i Akwaporyna – czterometrowy model białka, które odpowiada za transport wody w komórkach żywych organizmów, w formie fontanny, która umieszczona na dachu CNK będzie najwyższym punktem budynku.

 

Wybierając się do CNK, należy uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania na wejście to zazwyczaj kilkadziesiąt minut. Jest tak od momentu uroczystego otwarcia aż do dzisiaj. Po zakupieniu biletu dostajemy kartę magnetyczną, dzięki której mamy dostęp do niektórych interaktywnych eksponatów. Po przekroczeniu bramki wkraczamy w inny świat, świat nauki, nowoczesnych technik i postępu.Zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Dla wielu młodych CNK może być inspiracją do podjęcia decyzji związanej ze swoim rozwojem, a dla rodziców – z kształceniem swoich dzieci.Obserwując odwiedzających CNK,można łatwo zauważyć zarówno fascynację tajemniczym światem natury i nauki, jak i to, że każdy z nas, niezależnie od wieku, jest po trosze dzieckiem.

 

 

Wystawa Korzenie Cywilizacji

Wystawa Korzenie Cywilizacji

 

Centrum Nauki Kopernik jest kolejną interaktywną placówką tego typu w stolicy (po Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Fryderyka Chopina). Idea muzeów interaktywnych zakłada, że zwiedzający zdobywają wiedzę aktywnie obcując z wystawą, dzięki czemu są w stanie więcej poznać, nauczyć się i zapamiętać. Centrum stało się kolejnym ważnym punktem na mapie stolicy, tłumnie odwiedzanym przez mieszkańców Warszawy i Polski. 22 lutego, po niespełna czterech miesiącach od otwarcia centrum, liczba odwiedzających przekroczyła 200 tysięcy osób. Dwustutysięcznymi gośćmi byli rodzice z dwójką dzieci, którzy korzystając z ferii przyjechali z Radomia. W nagrodę otrzymali roczny karnet dla dwóch osób do CNK.

 

CNKCentrum Nauki Kopernik

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20

00–390 Warszawa

e-mail: info@kopernik.org.pl

internet: www.kopernik.org.pl

tel.: 22 596 41 00 (infolinia i rezerwacje dla grup zorganizowanych)

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

edukacja (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu