Kwiecień 2011 nr 4 (28)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Kwiecień 2011 nr 4 (28)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Jeden procent dobrej woli »

KARTKA Z KALENDARZA »

Żyjmy trochę mniej kolorowo »



NASZE MIASTO

HUGONÓWKA – KOLEJNA ODSŁONA »

KTO KUPI UZDROWISKO »



NASZ POWIAT

KOCHAJMY ZABYTKI »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Nie wypalajmy traw »

Przedszkolaki »

Regaty w Mirkowie »

Równi i równiejsi »

Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny »



AKTUALNOŚCI

Błogosławiony Jan Paweł II »

Goście z Pisogne »

Konstancin wśród pereł Mazowsza »

Młodzież z Krzemieńca w Konstancinie »

Nadchodzi podatek śmieciowy »

OD WYDAWCY »

Przywróćmy pamięć o Łużycu »

Siły rezerwowe czekają »

Słowo się rzekło, ale... »



NASZA GMINA

GDYBY NIE BYŁO STREFY C »

SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE »



NASZ SAMORZĄD

100 DNI BURMISTRZA »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


KOCHAJMY ZABYTKI

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Secesyjna willla

Niedługo po unikalnej secesyjnej werandzie willi przy ul. Żeromskiego 10 pozostanie tylko wspomnienie

 

Kochajmy zabytki, tak szybko niszczeją – parafrazą słów ks. Jana Twardowskiego rozpoczęła dr Czesława Gasik, prezes Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, II konferencję poświęconą problemom ochrony zabytków powiatu piaseczyńskiego.

 

Z inicjatywy TMPiZK, pod honorowym patronatem Barbary Jezierskiej, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, starosty piaseczyńskiego Jana Dąbka i przewodniczącej rady powiatu Marii Mioduszewskiej oraz burmistrza Konstancina- Jeziorny Kazimierza Jańczuka i przewodniczącego rady miejskiej Andrzeja Cieślawskiego, 29 marca w Konstancinie odbyła się II konferencja „Ochrona Zabytków Powiatu Piaseczyńskiego”.

 

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządów większości gmin naszego powiatu, lokalnych stowarzyszeń i organizacji społecznych.

 

Zapewnienie opieki nad zabytkami, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (z 23 lipca 2003 r.) jest jedną z 22 kategorii zadań publicznych jednostek samorządu terytorialnego. Do sporządzenia podobnych programów zobowiązane są również samorządy powiatowe i gminne. Założenia powiatowego programu ochrony zabytków przedstawiła Jolanta Kosada, główny specjalista Wydziału Promocji, Kultury i Sportu piaseczyńskiego starostwa.

 

Każdy nowobudowany dom, nawet tzw. kanadyjczyk, ma gruby segregator dokumentacji, a zabytki czasem nie są nawet porządnie sfotografowane i opisane

 

– Przyjęcie gminnego programu ochrony zabytków wcześniej, niż dokonamy zmiany obowiązującego studium kierunków zagospodarowania gminy, pozwoliłoby na umieszczenie w nim aktualnych danych o naszych zabytkach – mówiła o potrzebie jak najszybszego opracowania gminnego programu ochrony zabytków zastępca burmistrza Konstancina-Jeziorny Dorota Gadomska. W przypadku Konstancina równie pilne jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania strefy A ochrony uzdrowiskowej, w której zlokalizowana jest większa część naszych zabytków. To szczególnie ważne w przededniu planowej prywatyzacji uzdrowiska, którego obiekty znajdują się na tym terenie.

 

zabytki Konstancina

Czy trzeba doprowadzić zabytek do ruiny, żeby ktoś się nim zainteresował?

 

Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego podkreślali potrzebę starannej dokumentacji stanu zabytków: każdy nowobudowany dom, nawet tzw. kanadyjczyk ma gruby segregator dokumentacji, a zabytki czasem nie są nawet porządnie sfotografowane i opisane. W razie zniszczenia nie będzie ich z czego odtworzyć.

 

– Nasze zabytki niszczone są bezradnością – stwierdziła zastępca wójta Prażmowa Maria Bernacka- Rheims. – Dyskutujemy, podejmujemy uchwały, tylko nikt nie mówi, skąd wziąć pieniądze na renowację zabytków. Potrzebne są niebagatelne sumy, ale znajdźmy choćby środki na zabezpieczenie zabytków przed dalszą degradacją.

 

– Powiat piaseczyński i gmina Konstancin-Jeziorna należą do najbogatszych w Polsce. I choć, jak w znanym dowcipie, nie wystarczy być bogatym, trzeba jeszcze mieć pieniądze, postarajmy się w przyszłorocznych budżetach przeznaczyć większe środki na ratowanie zabytków – apelowała Maria Mioduszewska.

 

Michał Malinowski, twórca Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści zwrócił uwagę zebranych na konieczność zadbania o niematerialne dziedzictwo kulturowe: przekazy mówione, opowieści, służące zachowaniu w pamięci tradycji, obrzędów i wszelkich informacji także na temat zabytków materialnych.

 

Prezes Stowarzyszenia Ochrony i Promocji Miast- Ogrodów i Historycznych Miejscowości Centralnego Mazowsza „Ład na Mazowszu” Grzegorz Kostrzewa- Zorbas poinformował uczestników spotkania o inicjatywie stowarzyszenia, mającej na celu wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO wielokulturowego zespołu historycznego Czerska i Góry Kalwarii.

 

– O objęciu obiektu ochroną UNESCO w ramach listy światowego dziedzictwa decyduje wiele kryteriów. Wystarczy, by obiekt reprezentował unikalną uniwersalną wartość i spełniał jedno z sześciu obowiązkowych kryteriów; Czersk i Góra Kalwaria spełniają aż trzy – mówił Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. I choć procedura wpisania zabytkowego obiektu na listę trwa kilka lat, warto zacząć jak najszybciej.


Na renowację zabytków potrzebne są niebagatelne pieniądze. W naszej rzeczywistości potrzebne są jakiekolwiek pieniądze na zabezpieczenie zabytków przed kompletną degradacją

 

Liczba zabytków na terenie naszego powiatu zobowiązuje do podjęcia zdecydowanych działań. Ewidencja zabytków powiatu piaseczyńskiego zawiera 558 obiektów, z czego do rejestru Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisano i nadano numer 148 obiektom. Chociaż od pierwszej konferencji powiatowej, poświęconej problemom ochrony zabytków, minęło półtora roku, to poza wpisaniem kolejnych obiektów do rejestru zabytków, przynajmniej w naszej gminie, niewiele się zmieniło: Julisin nie jest i pewnie nie będzie odbudowany, kolejne perełki XIX- i XX-wiecznej architektury Konstancina niszczeją, w strefie A ochrony uzdrowiskowej nadal straszą paskudne reklamy, tabliczek znaczących zabytki jak nie było tak nie ma, nie powołano również powiatowego konserwatora zabytków w Piasecznie. Czy drugie spotkanie zaowocuje konkretnymi działaniami?

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Jan Dąbek (znajdź),   Kazimierz Jańczuk (znajdź),   Konstancin-Jeziorna (znajdź),   konstancin zabytki (znajdź),   TMPiZK (znajdź),   Maria Mioduszewska (znajdź),   Michał Malinowski (znajdź),   Barbara Jezierska (znajdź),   Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (znajdź),   Stowarzyszenie Ład na Mazowszu (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu