Listopad 2011 nr 11 (35)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Listopad 2011 nr 11 (35)



LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

OGŁOSZENIE »

Spotkanie z muzyką gospel »

Straż miejska całodobowo »

Zamknąć place zabaw »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »



NASZE MIASTO

TOTALNA NIEMOC »



LISTY/AKTUALNOŚCI

Bezmyślność kosztuje »

Budżet na półmetku jeszcze raz »

Dzień Edukacji Naukowej »

Ekogmina »

Kiedy posprzątają? »

Mirków Zdrój »

Obecność (nie)obowiązkowa »

Światła przy ul. Mirkowskiej »



AKTUALNOŚCI

BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIWKO MENINGOKOKOM »

CZARNÓW NAGRODZONY »

Dach nad głową »

Dzień Papieski w Habdzinie »

FLISACKIE GASSY »

II Kongres Lokalnej Przedsiębiorczości »

Internet dla Mazowsza »

JESSICA na Mazowszu »

Szukam pracy »

Tajny klient »

Testamenty inaczej »

Wyjątkowy dar »

XVI SESJA RADY MIEJSKIEJ KONSTANCINA-JEZIORNY »

Załóż własną firmę »



NASZA GMINA

ANGIELSKI ZAMIAST POLSKIEGO? »

Z GÓRY KALWARII DO WARSZAWY »

ZMIANY W PRAWACH LOKATORÓW »



UZDROWISKO

UZDROWISKA HURTEM KUPIĘ »



KULTURA

CZŁOWIEK-ORKIESTRA »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


ANGIELSKI ZAMIAST POLSKIEGO?

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej burmistrz Kazimierz Jańczuk spotkał się dyrektorami prowadzonych przez gminę jednostek oświatowych. W dowód uznania i wdzięczności za ich codzienny trud, przyznał nagrody dyrektorom wszystkich szkół i przedszkoli podległych Gminie Konstancin-Jeziorna.

 

Dzień nauczyciela

 

Ze świętem nauczycieli zbiegły się inne życzenia, a właściwie lista życzeń, którą rady rodziców działające przy szkołach przedstawiły burmistrzowi i radzie miejskiej.

 

Konstancińskie szkoły w ostatnich kilku latach zostały kompleksowo wyremontowane. Trwa remont ostatniej placówki – szkoły w Opaczy. Szkoły są coraz lepiej wyposażone, kadra nauczycielska jest fachowa, rady rodziców aktywnie uczestniczą w życiu placówek. Wydawałoby się, że jest dobrze. Ale może być lepiej, a jak wiadomo lepsze jest wrogiem dobrego.

 

Zgodnie z zapisami ustawy o systemie oświaty, rada rodziców może występować do organu prowadzącego szkołę lub placówkę, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, dyrektora, rady pedagogicznej oraz rady placówki z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw placówki.

 

Skoro ustawodawca przewidział możliwość udziału rodziców w podejmowaniu decyzji, rodzice konstancińskich uczniów chcą partnerskiej dyskusji o przyszłości oświaty w gminie. – Zbyt często słyszymy, że w budżecie gminy jest za mało pieniędzy i trzeba coś obciąć z sumy przeznaczonej na oświatę – argumentuje jeden z rodziców ciesząc się, że rady rodziców naszych placówek oświatowych porozumiały się i wspólnie wystosowały pismo do władz miasta. W liście rodzice poruszają wiele kwestii, m.in. brak sal gimnastycznych (w dwóch szkołach), zbyt małą liczbę godzin nauki języków obcych i zmniejszoną liczbę godzin zajęć pozalekcyjnych. W kwestii sali gimnastycznej adresat na pewno jest właściwy – to akurat zależy od samorządu i pieniędzy z budżetu. Na liczbę godzin nauki języków obcych i ilość zajęć pozalekcyjnych samorząd ma znikomy wpływ.

 

W szkołach podstawowych i gimnazjach od roku szkolnego 2009/2010 w klasach pierwszych (i jest stopniowo wprowadzana w pozostałych klasach) obowiązuje nowa podstawa programowa. Zapewnia ona kontynuację nauki języka obcego od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej. Rozpoczęcie obowiązkowej nauki pierwszego języka obcego zostało przesunięte z czwartej do pierwszej klasy szkoły podstawowej, a obowiązek nauki dwóch języków obcych (w tym języka angielskiego) z pierwszej klasy szkoły ponadgimnazjalnej do pierwszej klasy gimnazjum.

 

Cały okres nauki od I klasy szkoły podstawowej do ukończenia gimnazjum podzielony został na trzyletnie okresy: klasy I–III i klasy IV–VI szkoły podstawowej oraz klasy I–III gimnazjum.

 

Liczbę godzin zajęć z poszczególnych przedmiotów określają ramowe plany nauczania. W klasach I–III szkoły podstawowej uczniowie mają zagwarantowane 190 godzin nauki języka obcego nowożytnego, a w gimnazjum – 450 godzin na naukę dwóch obcych języków nowożytnych. Ramowe plany nauczania określają również liczbę godzin zajęć z pozostałych przedmiotów. Nie można zrezygnować z iluś godzin nauki języka polskiego lub matematyki na korzyść języka obcego. Ramowy plan nie przewiduje takiej możliwości. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, za to, by łączne sumy godzin z poszczególnych przedmiotów w ciągu trzech lat, (a w przypadku technikum w ciągu czterech lat) kształcenia były nie mniejsze niż wymienione w ramowym planie nauczania, odpowiada dyrektor szkoły. Również dyrektor szkoły odpowiada za tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów poszczególnych klas.

 

Szczegółowe regulacje MEN i zapisy w Karcie Nauczyciela nie pozostawiają żadnej władzy samorządom. Samorząd może jedynie skontrolować, jako organ prowadzący, czy dyrekcja szkoły realizuje obowiązujące zapisy.

 

Z organizacją zajęć pozalekcyjnych samorząd też niewiele ma wspólnego. Zgodnie z par. 42 Karty Nauczyciela, tygodniowa liczba godzin obowiązkowych zajęć dydaktycznych,wychowawczych i opiekuńczych dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów wynosi 18 godzin. Oczywiście nauczyciele pracują więcej: sprawdzenie klasówek, przygotowanie do lekcji też pochłania czas, ale 18 godzin spędzają w szkole. Z tych 18 godzin każdy nauczyciel powinien poświęcać dwie godziny tygodniowo na zajęcia pozalekcyjne, np. opiekę w świetlicy czy prowadzenie kółka zainteresowań. Jak to wygląda w praktyce? W małych placówkach, takich jak Szkoła Podstawowa w Opaczy, ze względu na małą liczbę nauczycieli, może być problem z organizacją zajęć pozalekcyjnych. W zespołach szkół nr 1, 2 i 5 w Konstancinie-Jeziornie oraz w Słomczynie, w których pracuje po dwudziestu kilku nauczycieli nie powinno być żadnych problemów – 40 godzin tygodniowo to po osiem godzin dziennie, albo inaczej licząc, jeśli w szkole działa 10 kółek zainteresowań, to na każde z nich przypadają cztery godziny tygodniowo. Najgorsza sytuacja jest w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Bielawskiej – tam zatrudnionych jest ponad 40 nauczycieli, a 40 x 2 = 80. 80 godzin zajęć pozalekcyjnych tygodniowo, od poniedziałku do piątku, to po 16 godzin dziennie. Doby nie starczy na zajęcia pozalekcyjne.

 

Być może problem w naszych szkołach polega na czym innym: może nauczyciele pracują w szkole więcej niż 18 godzin tygodniowo i na zajęcia pozalekcyjne brak im czasu.

 

– Dobrze byłoby, aby do dyskusji o problemach oświaty, oprócz przedstawicieli samorządu, rady rodziców zaprosiły dyrektorów szkół. Niech dyrektorzy szkół powiedzą, dlaczego jest źle, z czym mają problemy i jakie proponują rozwiązania. Lubimy ponarzekać na samorząd, ale radni nie zorganizują pracy w szkole. A burmistrz doskonale wie, na czym polega praca dyrektora szkoły i wie, co jest możliwe, a co nie. Na pewno chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami – mówi matka gimnazjalistki z pierwszej klasy.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Kazimierz Jańczuk (znajdź),   edukacja (znajdź),   Konstancin-Jeziorna (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
 



   
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu