Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Biuro zleceń »

Mieszkania z bonifikatą »

Świętowali złote gody »

Włamali się do bankomatów »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

PRZEZ MIASTO NA ROWERZE »

WOJEWODA UNIEWAŻNIŁ »LISTY/AKTUALNOŚCI

70 rocznica Powstania Warszawskiego »

Dwa w jednym »

Gramy w zielone »

Hugonówka wystartowała »

Plany w lesie »

Więcej zniżek dla dużych rodzin »AKTUALNOŚCI

AKTYWNE WEEKENDY »

APELWOJEWODY: UWAŻAJMY NAD WODĄ »

KDK zaprasza do amfiteatru w Parku Zdrojowym »

KOMU UFAMY »

Księżówka dla zakonu »

Młodzieżowy Festiwal Muzyki Kameralnej »

NIELEGALNE WYSYPISKO »

NOWE ZASADY ZBIÓREK PUBLICZNYCH »

Otwarte Ogrody zapraszają »

Promem na drugi brzeg »

Przystanek książka »

Równanie przez rujnowanie »

Skatepark z poślizgiem »

ZAKOŃCZENIE OBCHODÓW JUBILEUSZU »

„TAK” DLA BURMISTRZA, „NIE” DLA MIESZKAŃCA »NASZA GMINA

Jak chronimy środowisko »

PRZYSZŁOŚĆ MIRKOWA W TRZECH ODSŁONACH »

ZŁOTÓWKA W KIESZENI »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. Amfiteatr otwarty »
7. RECEPTA DLA STOCERU »
8. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
9. Odnowić willę Świt »
10. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


KOMU UFAMY

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: (GMT)
   

Wybory samorządowe 2014Od pięciu lat podczas Dni Konstancina w namiocie „Naszego Miasta – FMK” spotykamy się i rozmawiamy z mieszkańcami naszej gminy. Rokrocznie również przeprowadzamymini ankiety dotyczące różnych aspektów życia społecznego i problemów Konstancina-Jeziorny. W tym roku pytaliśmy o zaufanie do instytucji życia publicznego – bez zaufania do przedstawicieli samorządu i instytucji, z którymi na co dzień mamy kontakt, trudno mówić o społeczeństwie obywatelskim.

 

Prosiliśmy mieszkańców o odpowiedź, do której z instytucji życia społecznego mają największe zaufanie: do policji, straży miejskiej, przedstawicieli samorządu – burmistrza i rady miejskiej, straży pożarnej, organizacji społecznych, a może jeszcze jakiejś innej. Na blisko 100 zapytanych osób na pierwszymmiejscu jako godna zaufania znalazła się straż pożarna, a na kolejnych: policja, strażmiejska, radamiejska, burmistrz i organizacje społeczne. Sześć osób stwierdziło, że nie ufa nikomu oprócz siebie i swojej rodziny – z policją, strażą miejską i pożarną nie mieli do czynienia, za to z lokalnymi władzami aż za dużo. Dwoje ankietowanych deklarowało, że ufają jednakowo wszystkim wymienionym. 100 osób to nie wiele, ale procentowo więcej niż w ogólnokrajowych badaniach, w których przepytywanych jest 1 000 ankietowanych.

 

Podobne ankiety – choć o wiele bardziej szczegółowe – przeprowadzane są przez ogólnopolskie instytucje badania opinii społecznej. Wśród 30 zawodów i pełnionych funkcji we wszystkich rankingach zdecydowanie prowadzi straż pożarna. Strażacy cieszą się powszechnym zaufaniem i wysokim prestiżem społecznym – są niezawodni, w dzień i w nocy gotowi śpieszyć z pomocą. Dalsze wyniki czasami zadziwiają: większym prestiżem społecznym cieszy się rolnik prowadzący średniej wielkości gospodarstwo indywidualne niż policjant, większym – sprzedawca w sklepie i robotnik budowlany niż burmistrz, urzędnik i minister. Ostatnia trójka, zamykająca ranking to: radny gminy, poseł na Sejm i działacz partii politycznej (badania CBOS). W perspektywie zbliżających się wyborów samorządowych to bardzo interesujące wyniki – wybieramy lokalne władze, do których mamy mniejsze zaufanie niż do sprzedawcy w sklepie i murarza na budowie. Dlaczego więc wybieramy takich, a nie innych? Bo najczęściej wybieramy mniejsze zło – Iksiński skończył np. weterynarię, nie ma pojęcia o zarządzaniu, ale to nasz sąsiad, swój chłop i dusza człowiek, to przecież dobrze będzie zarządzał gminą. A Igrekowski, bez znaczenia jakiema kwalifikacje zawodowe, nie należy jednak do jedynie słusznej opcji politycznej, podobno nie pije i jest wegetarianinem, to może być jeszcze gorszy.

 

Co by się jednak stało, gdyby na najważniejsze funkcje w mieście wybrać fachowców o wysokich kwalifikacjach i kulturze osobistej? Gdyby wybierając 21 radnych mieć w drużynie prawnika i ekonomistę, architekta i bankowca, inżyniera budownictwa i transportu, rolnika i przedsiębiorcę, lekarza i nauczyciela? Gdyby zaufać fachowcom, a nie szwagrowi żony sąsiada, można by sporo zdziałać. A jeszcze gdyby w składzie rady miejskiej znalazły się osoby w różnym wieku, mieszkające w gminie od pokoleń i takie, które sprowadziły się do nas kilka lat temu, ze świeżym spojrzeniem i doświadczeniem, jak skutecznie radzić sobie z budową np. ścieżek rowerowych i uchwalaniem planów miejscowych (jak radzą sobie w innych gminach), to sukces prawie murowany. Warunkiem koniecznym do stworzenia dobrze funkcjonującego lokalnego „państwa” i społeczeństwa prawdziwie obywatelskiego jest jeszcze wzajemne zaufanie. W jaki sposób je zmierzyć i wybrać właściwe osoby? Bardzo prosty sposób określenia stopnia zaufania stosują Amerykanie: wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy od X lub Y kupiłbym używany samochód?

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu