Luty 2014 nr 2 (62)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Luty 2014 nr 2 (62)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Powrót do przeszłości »

Pożegnanie Profesora »

Superfinał »

ZAPROSILI NAS »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

POCZTOWA REWOLUCJA »LISTY/AKTUALNOŚCI

Budżet 2014 »

Dla wygody mieszkańców »

Konkursy KRUS »

Ulotką w dzika »

Wątpliwa ozdoba »

Wciąż to samo »AKTUALNOŚCI

Finansowanie mieszkań w 2014 r. »

Gminne wsparcie »

Odznaka Honorowa »

Podaruj 1 procent »

Podatek rolny i leśny w 2014 r. »

Pozbądź się azbestu »

URODZINY CZARNOWA »

Veturilo – nowe rozdanie »

Zasypane, oblodzone »

„DWÓJKA” SZKOŁĄ DIALOGU »NASZA GMINA

KONKURS »

PIESKIE ŻYCIE »

REMANENT »

TEORIA KONTRA PRAKTYKA »

TRAMWAJEM W XXII WIEK »

UROCZYSTE OTWARCIE »UZDROWISKO

Po owocach nas poznacie »KULTURA

IX Konkurs Kolęd i Pastorałek »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. Konstancin już jest częścią metropolii »
6. Amfiteatr otwarty »
7. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. MOST GOTOWY »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


REMANENT

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: T. U. BYLEC
   

Początek roku zwykle skłania do podsumowania wydarzeń roku minionego. Tych pozytywnych i bardzo ważnych dla gminy i mieszkańców, w 2013 r. nie było zbyt wiele: w marcu rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję architektoniczno-budowlaną nowego ratusza, w maju uroczyście podpisano umowę na opracowanie koncepcji i uzyskanie decyzji środowiskowej dla nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 724 – obwodnicy Konstancina-Jeziorny, pod koniec października wmurowano kamień węgielny pod budowę – przez spółkę Saur Konstancja – nowej oczyszczalni ścieków, a w listopadzie podpisana została umowa na wyczekiwaną przez młodzież od dawna budowę skateparku. A że w każdej beczce miodu może się znaleźć i łyżka dziegciu, okazało się, że pod gruntem, na którym ma stanąć ratusz, przebiega sześć przewodów energetycznych zasilających w energię elektryczną znaczną część miasta, budowa obwodnicy Konstancina-Jeziorny nie znalazła się na rządowej liście obwodnic, które zostaną wybudowane w latach 2014–2020, a budowa nowej oczyszczalni w praktyce rozpocznie się na wiosnę, kiedy to pierwotnie zakładano, że się zakończy.

 

Największe z gminnych inwestycji to przebudowa kosztem blisko 9 mln zł gminnego przedszkola i żłobka w Mirkowie przy ul. Jaworskiego oraz budowa sieci sanitarnej sześciu wsi nadwiślańskich: Ciszycy, Czernideł, Gassów, Habdzina, Łęgu i Opaczy. Sieć wodno-kanalizacyjna budowana jest również na terenie Skolimowa Północno-Zachodniego i Parceli. Mieszkańcy Czarnowa doczekali się dokończenia remontu ul. Chylickiej – jedynej drogi prowadzącej do wsi.

 

Do sukcesów trudno zaliczyć sposób wprowadzenia tzw. reformy śmieciowej. Wejście w życie od 1 lipca nowych zasad gospodarkowania odpadami komunalnymi nie obyło się bez problemów: niedopracowane i zmieniane z dnia na dzień harmonogramy odbioru odpadów, nieterminowy odbiór pojemników przez firmę wyłonioną w przetargu i tzw. loteria workowa dostarczyły mieszkańcom niepotrzebnych stresów.

 

Nie udało się uruchomienie wypożyczalni rowerów Veturilo, niewypałem było też wytyczenie szlaków rowerowych na terenie naszego powiatu, przebiegających po drogach wojewódzkich powiatowych i gminnych. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki zamiast budowy ścieżek rowerowych z prawdziwego zdarzenia, oznakowało drogi (często bez poboczy i chodników), po których możemy przemykać rowerami w obłokach spalin, pomiędzy rozpędzonymi wielotonowymi kolosami.

 

Na najwyższą ocenę zasłużyli społecznicy. Dzięki zdecydowanej postawie członków stowarzyszeń i organizacji społecznych nie powstał w Konstancinie-Jeziornie zakład przetwarzania odpadów, w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Kajakarze podczas trzech kolejnych ekospływów wysprzątali rzekę Jeziorkę.

 

Wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym był charytatywny koncert dla Beaty Jałochy, fizjoterapeutki Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie, sparaliżowanej w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ludzie dobrej woli zorganizowali go błyskawicznie, a w konstancińskim amfiteatrze wystąpiła plejada gwiazd, m.in. Edyta Górniak, Kayah, Natalia Lesz, Sonia Bohosiewicz, Tomasz Stańko, Marcin Nowakowski i Tomasz Stockinger.

 

Najbardziej spektakularne sukcesy sportowe odnieśli zawodnicy konstancińskiego Klubu Karate Kyokushin IPPON.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu