Luty 2014 nr 2 (62)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Luty 2014 nr 2 (62)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Powrót do przeszłości »

Pożegnanie Profesora »

Superfinał »

ZAPROSILI NAS »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

POCZTOWA REWOLUCJA »LISTY/AKTUALNOŚCI

Budżet 2014 »

Dla wygody mieszkańców »

Konkursy KRUS »

Ulotką w dzika »

Wątpliwa ozdoba »

Wciąż to samo »AKTUALNOŚCI

Finansowanie mieszkań w 2014 r. »

Gminne wsparcie »

Odznaka Honorowa »

Podaruj 1 procent »

Podatek rolny i leśny w 2014 r. »

Pozbądź się azbestu »

URODZINY CZARNOWA »

Veturilo – nowe rozdanie »

Zasypane, oblodzone »

„DWÓJKA” SZKOŁĄ DIALOGU »NASZA GMINA

KONKURS »

PIESKIE ŻYCIE »

REMANENT »

TEORIA KONTRA PRAKTYKA »

TRAMWAJEM W XXII WIEK »

UROCZYSTE OTWARCIE »UZDROWISKO

Po owocach nas poznacie »KULTURA

IX Konkurs Kolęd i Pastorałek »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. Konstancin już jest częścią metropolii »
6. Amfiteatr otwarty »
7. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. MOST GOTOWY »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Po owocach nas poznacie

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

 

Prywatyzacja Uzdrowiska Konstancin

 

Po owocach nas poznacie – zapowiadał Krzysztof Głogowski, prezes spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój dwa lata temu podczas pierwszego spotkania po prywatyzacji uzdrowiska. Na razie owoce są cierpkie i niezbyt dorodne.

 

W umowie prywatyzacyjnej władze spółki uzdrowiskowej oprócz realizacji sztandarowej inwestycji – budowy Konstancińskiego Centrum Hydroterapii – deklarowały: rozbudowę szpitala neurologicznego przy ul. Sue Ryder (o 60 łóżek), szpitala rehabilitacji kardiologicznej przy ul. Gąsiorowskiego (o 170 łóżek) oraz Białego Domu przy ul. Mostowej (również o 170 łóżek) i rozbudowy bazy przyrodoleczniczej. Podczas kolejnych spotkań z władzami samorządowymi naszej gminy i mieszkańcami zarząd spółki przedstawiał kolejne projekty i wizualizacje nowo wybudowanych obiektów. Rozbudowa szpitali rehabilitacyjnych została przesunięta o kilka lat, po roku 2015 – najpierw centrum hydroterapii. Zapowiadane na 17 sierpnia ubiegłego roku wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę centrum nie doszło jednak do skutku.

 

4 lutego, podczas obrad Komisji Uzdrowiskowej, Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej samorządowcy i mieszkańcy nie kryli obaw: – Czas płynie, w maju 2013 r. uroczyście podpisana została umowa z przedstawicielami samorządu Mazowsza na unijne dofinansowanie budowy w ramach projektu „Rozbudowa imodernizacja infrastruktury uzdrowiskowej Konstancina-Zdrój”, ale do dziś (4 lutego – red.) nie został wyłoniony wykonawca, a pozwolenie na budowę centrumhydroterapii wygasa 7 lutego.

 

Bank Polskiej Spółdzielczości Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (BPS TFI), mimo podjętych zobowiązań prywatyzacyjnych, odmówił finansowania budowy Konstancińskiego Centrum Hydroterapii

 

Zaproszeni na posiedzenie komisji przedstawiciele zarządu spółki wyjaśniali, dlaczego budowa się nie rozpoczęła: zabrakło pieniędzy. Oprócz 8,8 mln zł unijnego dofinansowania, na budowę centrum potrzeba jeszcze ponad 25 mln zł. Tymczasem Zarząd Banku Polskiej Spółdzielczości Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (BPS TFI), mimo podjętych zobowiązań prywatyzacyjnych, odmówił finansowania inwestycji. To właśnie BPS TFI wyłożyło pieniądze na zakup udziałów spółek uzdrowiskowych w Konstancinie-Jeziornie, Iwoniczu Zdroju i Kamieniu Pomorskim oraz gwarantowało nakłady inwestycyjne. Znalezienie innego źródła finansowania okazało się niełatwym zadaniem.

 

6 lutego firma Warbud podpisała ze spółką uzdrowiskową kontrakt na nadbudowę budynku sanatorium Przy Źródle oraz dobudowę pawilonu Centrum Hydroterapii

 

– Rozmowy z innymi bankami jeszcze trwają – gdybyśmy mieli wkład własny na poziomie 10 mln zł z uzyskaniem kredytu nie byłoby problemu – mówił Krzysztof Głogowski. Wyjściem z sytuacji może być sprzedaż należącej do spółki, a niewykorzystywanej w działalności leczniczej nieruchomości o powierzchni 8 500 mkw., położonej w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 48. Walne zgromadzenie spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój już wyraziło zgodę na sprzedaż nieruchomości. Prezes spółki zapewnił też, że do 7 lutego podpisana zostanie umowa z wykonawcą inwestycji – spółką Warbud. – Faktycznie budowa centrum już się rozpoczęła – zapewniał prezes Krzysztof Głogowski.

 

– Uwierzę, jak zobaczę – odpowiedziała jedna z uczestniczek posiedzenia komisji. – Kiedy będę mogła pójść na spacer i przekonać się naocznie? – pytała.

 

Zgodnie z deklaracją Krzysztofa Głogowskiego, 6 lutego spółka Warbud podpisała kontrakt na nadbudowę budynku sanatorium Przy Źródle oraz dobudowę pawilonu Centrum Hydroterapii. Umowę z ramienia Warbudu podpisali Wojciech Gerber, członek zarządu, oraz Lech Wąsowski, dyrektor DBMed, a ze strony Uzdrowiska Konstancin-Zdrój – prezes Krzysztof Głogowski.

 

Budowa ruszy z półrocznym poślizgiem. Zakończenie prac przewidziane jest na 31 maja 2015 r. Projekt autorstwa pracowni Open Architekci przewiduje podzielenie centrum na trzy strefy: mieszkalno-hotelową na 52 miejsca, w której znajdą się również gabinety lekarskie i zabiegowe, strefę wody – basen o wymiarach 12 x 15 m ze słoną wodą, prądami wodnymi i kaskadami, solankowe jacuzzi, łaźnie i sauny – oraz strefę restauracyjno-konferencyjną z kawiarnią, restauracją i salą konferencyjną.

 

Kolejnym budynkiem, który zamierza rozbudowywać spółka uzdrowiskowa, jest szpital rehabilitacji neurologicznej. Spółka planuje dobudowanie drugiej kondygnacji w celu zwiększenia liczby łóżek prawie dwukrotnie. Jeśli sytuacja finansowa spółki pozwoli, budowa centrum i rozbudowa neurologii będą prowadzone równocześnie. Rozbudowa szpitala rehabilitacji kardiologicznej przy ul. Gąsiorowskiego planowana jest po zakończeniu tych inwestycji. Inaczej, niż zapowiadały władze spółki uzdrowiskowej dwa lata temu, ma wyglądać przebudowa Białego Domu: zakład przyrodoleczniczy przeniesiony zostanie do centrum hydroterapii, oddział rehabilitacji kardiologicznej do rozbudowanego szpitala rehabilitacji przy ul. Gąsiorowskiego, a po modernizacji i przebudowie Biały Dom zmieni się w „placówkę rezydencjalną, świadczącą usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne” – krótko mówiąc w dom opieki. Obecnie trwają prace nad adaptacją hotelu Konstancja na budynek sanatoryjny – urządzanie gabinetów lekarskich i rehabilitacyjnych, montaż windy, itp.

 

Tyle aktualne plany. Po ich zrealizowaniu baza uzdrowiskowa zwiększy się ponad dwukrotnie.

 

– Na razie, po dwóch latach od prywatyzacji, baza lecznicza uległa zmniejszeniu: zamknięte zostało sanatorium Przy Źródle, z Białego Domu wywieziono łóżka z oddziału rehabilitacji kardiologicznej, a część pomieszczeń podnajęta została na stację ratownictwa medycznego. Z wynajmu kolejnych pomieszczeń na przychodnię lekarską wycofała się lecznica z Julianowa. Zorganizowanie domu opieki też nie zwiększy liczby łóżek sanatoryjnych – wylicza Anna S.

 

Dotychczas największe zmiany zaszły w restauracji Konstancja. Obiekt został wyremontowany i doposażony. W Konstancji otwarta została galeria sztuki, sale wykorzystywane są na imprezy kulturalne.

 

Najwyraźniej dotychczasowe działania spółki uzdrowiskowej nie satysfakcjonują mieszkańców i samorządowców. Mieliśmy poznać działania nowego właściciela uzdrowiska po owocach – czekamy na dorodniejsze

 

– I na sprzedaż garnków czy pościeli. To chyba nie do końca podpada pod działalność uzdrowiskową – mówi mieszkaniec Skolimowa. – Spotkania z ciekawymi osobami, wystawy, wieczorki, konkurs na ciastko – proszę bardzo, ale obok, a nie zamiast działalności leczniczej. I nie tylko ja tak uważam. Mieliśmy poznać działania nowego właściciela uzdrowiska po owocach, czekam na dorodniejsze owoce – dodaje.

 

Najwyraźniej dotychczasowe działania spółki uzdrowiskowej nie satysfakcjonują mieszkańców i samorządowców. – W ciągu kilku ostatnich lat z budżetu gminy przeznaczonych zostało kilkadziesiąt milionów złotych na inwestycje około uzdrowiskowe: rewitalizację Parku Zdrojowego, zabytkowej Hugonówki i gruntowną przebudowę kilkunastu ulic w otoczeniu obiektów uzdrowiskowych – przypomniał radny Bogusław Komosa.

 

Teraz pora na działania spółki. Czekamy na duże inwestycje, które znacząco zmienią jakość i ilość usług o charakterze uzdrowiskowym.


   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu