Luty 2014 nr 2 (62)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Luty 2014 nr 2 (62)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Powrót do przeszłości »

Pożegnanie Profesora »

Superfinał »

ZAPROSILI NAS »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

POCZTOWA REWOLUCJA »LISTY/AKTUALNOŚCI

Budżet 2014 »

Dla wygody mieszkańców »

Konkursy KRUS »

Ulotką w dzika »

Wątpliwa ozdoba »

Wciąż to samo »AKTUALNOŚCI

Finansowanie mieszkań w 2014 r. »

Gminne wsparcie »

Odznaka Honorowa »

Podaruj 1 procent »

Podatek rolny i leśny w 2014 r. »

Pozbądź się azbestu »

URODZINY CZARNOWA »

Veturilo – nowe rozdanie »

Zasypane, oblodzone »

„DWÓJKA” SZKOŁĄ DIALOGU »NASZA GMINA

KONKURS »

PIESKIE ŻYCIE »

REMANENT »

TEORIA KONTRA PRAKTYKA »

TRAMWAJEM W XXII WIEK »

UROCZYSTE OTWARCIE »UZDROWISKO

Po owocach nas poznacie »KULTURA

IX Konkurs Kolęd i Pastorałek »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Amfiteatr otwarty »
6. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
7. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
8. Odnowić willę Świt »
9. RECEPTA DLA STOCERU »
10. MOST GOTOWY »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Pozbądź się azbestu

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MATEUSZ ZAREMBA
   

Nie wiadomo, jak wiele dachów na terenie naszej gminy pokrytych jest płytami azbestowymi, ale z pewnością jest ich wciąż dużo. Nawet w strefie A ochrony uzdrowiskowej azbest straszy na dachach budynków mieszkalnych i gospodarczych.

 

Zgodnie z przepisami, obowiązek usunięcia azbestu spoczywa na właścicielach budynków. Ale zdjęcie płyt eternitowych to dopiero początek. Koszt usunięcia azbestu to jedno, a koszt wymiany pokrycia dachu to zupełnie co innego. W pozbyciu się azbestu pomoże nam, za pośrednictwem gminy, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (WFOŚiGW). Dzięki dofinansowaniu przez WFOŚiGW w ramach programu „Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na terenie województwa mazowieckiego” cała skomplikowana operacja przebiegnie nieco taniej, sprawniej i bezpieczniej. Dofinansowanie obejmuje koszt demontażu płyt azbestowych, przewiezienia azbestu do miejsca unieszkodliwienia oraz unieszkodliwienie go. Nie obejmuje kosztów nowego pokrycia dachu.

 

„O dofinansowanie mogą się ubiegać właściciele, zarządcy oraz użytkownicy – osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – którzy sporządzą i złożą burmistrzowi »Informację o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystania« – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest. By móc ubiegać się o dofinansowanie, należy wypełnić wniosek, dostępny w Urzędzie Gminy i wraz z załącznikami (lista załączników dostępna w wydziale ochrony środowiska) złożyć go w terminie do 14.04.2014 r. UMiG wybierze specjalistyczną firmę, z którą podpisze umowę na demontaż, odbiór od mieszkańców i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest” – informuje konstanciński Urząd Miasta i Gminy.

 

Koszty jednostkowe zadania objętego dofinansowaniem nie mogą przekroczyć:

• 900 zł za 1 t demontowanych wyrobów azbestowych wraz z ich utylizacją lub 12 zł za 1mkw. demontowanych wyrobów azbestowych wraz z ich utylizacją,

• 600 zł za 1 t utylizowanych odpadów azbestowych (bez ich demontażu) lub 8 zł za 1 mkw. utylizowanych odpadów (bez dokonywania demontażu).

 

Dofinansowanie wypłacone zostanie na podstawie okazania dokumentów tj. oryginałów faktur, rachunków, protokołów odbioru końcowego zadania, oświadczenia wykonawcy o prawidłowym wykonywaniu prac oraz dokumentów potwierdzających przekazanie odpadów zawierających azbest do utylizacji. Warto pamiętać, że pieniądze zostaną wypłacone dopiero po całkowitym zakończeniu prac. Zgłoszone do dofinansowania zadania realizowane są w roku ogłoszenia programu, tj. do końca 2014 r. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.wfosigw.pl lub w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.

 

Do tej pory dzięki dotacjom z Narodowego oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej usunięto blisko 100 tys. t materiałów zawierających azbest. Zgodnie z „Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009–2032”, do usunięcia i zutylizowania pozostało jeszcze ok. 14 mln t nie tylko płyt eternitowych, ale wszelkiego rodzaju wyrobów zawierających azbest, takich jak izolacje cieplne, przewody kominowe, zsypy, oraz rury i uszczelki instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. Nadal najwięcej zabudowanych wyrobów azbestowych w przeliczeniu na osobę jest w województwach mazowieckim, lubelskim, podlaskim i świętokrzyskim.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu