Luty 2014 nr 2 (62)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Luty 2014 nr 2 (62)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Powrót do przeszłości »

Pożegnanie Profesora »

Superfinał »

ZAPROSILI NAS »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

POCZTOWA REWOLUCJA »LISTY/AKTUALNOŚCI

Budżet 2014 »

Dla wygody mieszkańców »

Konkursy KRUS »

Ulotką w dzika »

Wątpliwa ozdoba »

Wciąż to samo »AKTUALNOŚCI

Finansowanie mieszkań w 2014 r. »

Gminne wsparcie »

Odznaka Honorowa »

Podaruj 1 procent »

Podatek rolny i leśny w 2014 r. »

Pozbądź się azbestu »

URODZINY CZARNOWA »

Veturilo – nowe rozdanie »

Zasypane, oblodzone »

„DWÓJKA” SZKOŁĄ DIALOGU »NASZA GMINA

KONKURS »

PIESKIE ŻYCIE »

REMANENT »

TEORIA KONTRA PRAKTYKA »

TRAMWAJEM W XXII WIEK »

UROCZYSTE OTWARCIE »UZDROWISKO

Po owocach nas poznacie »KULTURA

IX Konkurs Kolęd i Pastorałek »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. Konstancin już jest częścią metropolii »
6. Amfiteatr otwarty »
7. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. MOST GOTOWY »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


TEORIA KONTRA PRAKTYKA

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

Władze gminy nie mają ani pomysłu, ani pieniędzy. Mają za to moc decyzyjną. I tym, którzy mają pomysł i pieniądze, twardo mówią „nie”.

 

Marina Konstancin - inwestycje

 

To, że w jedynej na Mazowszu gminie uzdrowiskowej nie ma miejsca na uciążliwe zakłady przemysłowe, nikogo nie dziwi. Ale że również nie ma miejsca na inwestycje proekologiczne czy wzbogacające naszą ofertę turystyczną, w to już trudno uwierzyć. A jednak, budową elektrowni wodnej na Jeziorce, przystani dla łódek, strzeżonego kąpieliska i zalewu, Komisja Uzdrowiskowa, Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej nie jest zainteresowana – jej przewodniczący Marek Skowroński nie uznał za zasadne przedstawić wniosku inwestorów członkom komisji.

 

Marina Konstancin - inwestycje

 

– Komisja, która powinna sama zachęcać inwestorów, a na tych, którzy zgłaszają się z pomysłami chuchać i dmuchać, nie rozpatrywała wniosku? Nieprawdopodobne – zżyma się R. S., od niedawna mieszkający w Konstancinie. Nieprawdopodobne, ale prawdziwe. By móc przystąpić do działania, prezes spółki Marina Konstancin (gotowej zainwestować w budowę elektrowni wodnej, zalewu, portu i innych wodnych atrakcji) Jacek Rowiński wystąpił do władz gminy z wnioskiem o przesunięcie jazu na Jeziorce do strefy B ochrony uzdrowiskowej. Mimo że pismo spółki zaadresowane było do burmistrza i do rady miejskiej, burmistrz nie przekazał radzie wniosku. To tak w ramach troski o rozwój funkcji rekreacyjno-turystycznych?

 

W teorii:

„Skoro w takiej gminie nie może rozwijać się przemysł i usługi uciążliwe dla środowiska, to trzeba postawić na to, co pozwoli korzystać z naszego potencjału, czyli np. usług uzdrowiskowych, medycznych czy turystycznych. Inne miejscowości uzdrowiskowe robią to od dawna, np. Krynica, Ciechocinek czy Busko. Tych, którzy tu przyjeżdżają z racji uzdrowiskowych i przyrodniczych walorów Konstancina – kuracjuszy, turystów, mieszkańców Warszawy, musimy przyciągać dobrą ofertą. Dlatego uwzględniając charakter naszej gminy należy poszukiwać także inwestorów prywatnych. Nie możemy się ich bać. Musimy stworzyć im przejrzyste warunki do inwestowania w przedsięwzięcia o charakterze prouzdrowiskowym i w ten sposób zapewnić mieszkańcom, szczególnie młodzieży nowe, atrakcyjne miejsca pracy” – pisał w 2010 r. w swym programie wyborczym kandydat na burmistrza Kazimierz Jańczuk.

 

W praktyce:

Podczas uchwalania w czerwcu 2011 r. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy A ochrony uzdrowiskowej – etap I, władze gminy zadbały, by prywatyzowana wtedy spółka Uzdrowisko Konstancin-Zdrój nie miała konkurencji na rynku usług uzdrowiskowych. Podczas specjalnie zwołanej sesji, radni z automatu odrzucali uwagi złożone po pierwszym i drugim wyłożeniu planu. Przed przystąpieniem do rozpatrzenia uwag przewodniczący rady miejskiej Andrzej Cieślawski pouczał radnych: „Przypominam, że jeżeli jakakolwiek uwaga, która nie została uwzględniona przez burmistrza, zostanie przez nas uwzględniona, w tym momencie ta cała uchwała, projekt uchwały, nie ma już racji bytu, gdyż po prostu integralna część tego projektu nie została zaakceptowana przez sesję”. W ten sposób radni odrzucili ponad 120 uwag zgłoszonych do planu przez osoby prywatne, organizacje społeczne i podmioty gospodarcze.


Marina Konstancin - inwestycje

 

Wiele emocji wzbudziła dyskusja nad uwagami spółki Międzyrzecze, która na blisko 12-hektarowej działce planowała zbudowanie „obiektu o charakterze pensjonatowo-hotelowym, a także realizację obiektów i urządzeń wspomagających uzdrowisko z dopuszczeniem usług związanych z funkcjonowaniem uzdrowiska, w tym przeznaczonych dla obsługi kuracjuszy i mieszkańców stałych, z uwzględnieniem obsługi parkingowej”. Wstępny projekt architektoniczny takiego kompleksu spółka przedstawiła radnym podczas prac nad planem. Ale plan uchwalali radni następnej kadencji i tych projektów im nie pokazano. Notowana na giełdzie spółka Międzyrzecze planowała przeznaczyć na inwestycje w Konstancinie wiele milionów złotych. Rada zadecydowała, że żadne nowe obiekty uzdrowiskowe nie są w Konstancinie potrzebne.

 

– W tej kadencji planów naszej spółki nie uda się zrealizować – mówi Jacek Rowiński, prezes Mariny Konstancin. Ale żeby plany przedstawione władzom miasta nie zniknęły w szufladzie i radni następnej kadencji wiedzieli co moglibyśmy zbudować, wizualizację projektu przedstawiamy wszystkim mieszkańcom.

 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu